Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzęgło hydrauliczne - czy konieczne?

sliver1 16 Kwi 2019 09:19 249 9
  • #1 16 Kwi 2019 09:19
    sliver1
    Poziom 22  

Proszę o podpowiedz czy taka instalacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką - zrobiła ją autoryzowany serwis jednego z popularnych producentów pieców.
    Dom 150m2, piec kondensacyjny gazowy 19kW, dwa obiegi - podłogówka (parter) zasilana z rozdzielacza z osobną pompą podłączoną bezpośrednio do 230V oraz drugi obieg z grzejnikami zasilany pompą wewnętrzną pieca. Brakuje sprzęgła hydraulicznego. Czy takie rozwiązanie jest poprawne i nie będzie sprawiać problemów?

0 9
  • #2 16 Kwi 2019 10:40
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 18  

Mam podobną instalację z tym, że najpierw grzejniki a później podłoga.
    Same problemy bo nie grzeje to jak powinno i pół zimy spędziłem w kotłowni. Czeka mnie instalacja sprzęgła.
    Zrób to jak najszybciej bo się zimą tylko na wk......sz.
    Nie wiem czy zasilanie rozdzielacza grzejnikowego rurą PE to dobry pomysł.

0
  • #3 16 Kwi 2019 11:08
    ls_77
    Poziom 31  

Jak kolega wyżej napisał - będą same problemy.

Jednak najpierw napisz dokładnie jaki masz kocioł (producent, model) i dokładnie opisz lub zrób zdjęcia z kotłowni jak idą rury do rozdzielaczy: czy osobno do każdego z kotłowni, czy rozdzielają się gdzieś w ścianach/podłogach.

Czy te zdjęcia rozdzielaczy to twoje rozdzielacze, czy wzięte gdzieś z neta, bo też ten schemat, który zamieściłeś to jakieś nieporozumienie - tam jest kocioł węglowy. Nie wiadomo co jest u ciebie dokładnie.

0
  • #4 16 Kwi 2019 13:31
    sliver1
    Poziom 22  

Poprawiłem schemat - teraz przedstawia to tak jak jest u mnie. Zdjęcia przedstawiają rozdzielacze zamontowane u mnie. Z kotła idzie zasilanie i powrót pojedyńczą rurą, która się rozdziela przed rozdzielaczem.

0
  • Pomocny post
    #5 16 Kwi 2019 13:55
    ls_77
    Poziom 31  

OK. Teraz już wiadomo co można doradzić.
    Poprawnie wykonana instalacja hydrauliczna to: kocioł z pompą własną pcha do sprzęgła, za sprzęgłem dwie osobne grupy pompowe: bezpośrednia (z samą pompą) na grzejniki i druga pompowo-mieszająca na podłogówkę (najlepiej z siłownikiem sterowanym automatyką z kotła). U ciebie taki system ciężko zrealizować bo masz już rury "pojedyncze" z kotłowni, tzn. z kotłowni wychodzi tylko jedna rura zasilająca i jedna powrotna, a rozdzielanie na poszczególne rozdzielacze w ścianie przed rozdzielaczem. W takim razie samo sprzęgło nic nie da, bo nie ma jak rozbić układu na dwie pompy za sprzęgłem. Trzeba zostawić układ hydrauliczny tak jak jest.

Jedynie co bym cie namawiał do przeróbki, to ten rozdzielacz do podłogówki, a w szczególności układ pompowo-mieszający jaki masz zamontowany na rozdzielaczu. Jest to najprostszy, układ jaki jest na rynku i nie za bardzo sprawdza się z kotłami kondensacyjnymi, które pracują na niskich temperaturach w szczególności w regulacji pogodowej. Sami producenci takich układów opartych na zaworach termostatycznych z głowicą z kapilarą podają w instrukcji żeby poprawnie zachodziła regulacja to różnica pomiędzy temperaturą nastawioną (na O.P.) a przychodzącą z kotła była 15-20°C. Jak jest niższa to są problemy z samoregulacją. Po drugie jest to tylko regulacja termostatyczna, czyli stałotemperaturowa - na głowicy termostatycznej z kapilarą ustawiasz sobie temp. wody w rurach od O.P. i tyle. Ale jeśli na dole masz tylko podłogówkę i to dużo jej, to zdecydowanie powinna być to regulacja pogodowa (ciągła) - zmienna i zależna od warunków na zewnątrz. Gdy robi się zimniej, to woda w O.P. ma wyższą temp. i odwrotnie, jak na zewnątrz cieplej to temp. wody w O.P. jest niższa. Taką regulację zapewnia tylko zawór 3-drożny z siłownikiem sterowany za pomocą automatyki pogodowej - najlepiej jak to będzie automatyka współpracująca z kotłem - u ciebie z rysunku wynika że to Viessmann. Nie znam ich automatyki czy w podstawowej wersji z kotła da się sterować siłownikiem, czy trzeba rozbudowywać układ automatyki. Ale jak będziesz miał powiązane wszystko razem, to będziesz mógł sterować inną temp. wody na kotle i na grzejniki i inną na O.P. i wszystko zależne od temp. zewnętrznej. Pewnie można też to podpiąć pod sterownik pomieszczeniowy i dodatkowo korygować według temp. pomieszczeniowej.
    Jedyna grupa pompowa z zaworem 3-drogowym jaką widziałem w "gotowcu", co by pewnie ograniczyło przeróbki to AFRISO: Link + odpowiedni siłownik. Na ich stronie jest dużo różnych filmików na Youtube o tych grupach i innych elementach instalacji.

1
  • #6 16 Kwi 2019 16:19
    palala
    Poziom 23  

Witam.

Ciekawi mnie w jakim celu kondensat, jeżeli zgodnie z zamieszczonym schematem i tak nie będzie działał niskotemperaturowo.

Pozdrawiam

0
  • #7 16 Kwi 2019 20:38
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 18  

palala napisał:
    Ciekawi mnie w jakim celu kondensat, jeżeli zgodnie z zamieszczonym schematem i tak nie będzie działał niskotemperaturowo.

A niby dlaczego ? Bo ma grzejniki ? Może mają tylko lekko dogrzewać jakieś pomieszczenia. A może ma tak przewymiarowane że nawet przy niskiej temperaturze dogrzeją co potrzeba.
    Nie wiesz jak jest na prawdę więc nie wyrokuj.

0
  • #8 17 Kwi 2019 04:18
    palala
    Poziom 23  

Witam.

Mój błąd, nie widziałem drugiej poprawionej wersji. Przepraszam za zamieszanie :)

Pozdrawiam

0
  • #9 19 Kwi 2019 13:20
    sliver1
    Poziom 22  

ls_77 napisał:

Jedynie co bym cie namawiał do przeróbki, to ten rozdzielacz do podłogówki, a w szczególności układ pompowo-mieszający jaki masz zamontowany na rozdzielaczu.
    ...
    Taką regulację zapewnia tylko zawór 3-drożny z siłownikiem sterowany za pomocą automatyki pogodowej - najlepiej jak to będzie automatyka współpracująca z kotłem - u ciebie z rysunku wynika że to Viessmann.

Dziękuję za rzeczową informację. Mam piec Vitodens 200-W z pogodówym sterownikiem. Rozumiem, że należało by teraz do instalacji dodać jeszcze zawór 3-drożny z siłownikiem przed pompą od podłogówki, tak? Z tego co wyczytałem w dokumentacji kotła to aby to działało potrzebny jeszcze by był moduł wewnętrzny Viessmann'a. Wie ktoś ile by kosztował taki zestaw?

0
  • #10 19 Kwi 2019 14:37
    ls_77
    Poziom 31  

sliver1 napisał:
    Rozumiem, że należało by teraz do instalacji dodać jeszcze zawór 3-drożny z siłownikiem przed pompą od podłogówki, tak?

Tak - musi być zawór 3-drogowy z siłownikiem. Albo stosujesz "składankę": zawór, trójnik, nyple i inne kształtki, tak żeby to połączyć z pompą w całość, albo jeśli fundusze pozwalają dajesz ten "gotowiec" Afriso. Ceny znajdziesz pewnie w internecie.

Co do rozszerzania pogodówki w Viessmannie to ci nie powiem, bo jej nie znam, ale w cenniku jest schemat, z którego by wynikało że regulator Viessmanna Vitotronic 200 może obsłużyć 3 obiegi grzewcze: 1 bezpośredni i 2 ze zmieszaniem. Dowidz się u serwisanta Viessmanna, który to uruchamiał:

Chociaż jeszcze przed chwilą znalazłem coś takiego - też w cenniku Viessmann:
    i z tego wynika że jednak trzeba jakieś rozszerzenie oraz jeśli chcesz sterować konkretną temperaturą, to potrzeba jeszcze któryś Vitotrol

0