Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykorzystanie sieci Sigfox w sieciach IoT na morzu

ghost666 16 Kwi 2019 16:18 381 1
 • Wykorzystanie sieci Sigfox w sieciach IoT na morzu
  Oceany produkują niemalże połowę zużywanego na całej planecie tlenu i ponad 90 miliardów kilogramów jedzenia rocznie. Chociażby dlatego akweny te są niezwykle ważne dla całej ludzkości (i nie tylko). Konieczne jest rozumienie i monitorowanie tego jak się zmieniają, najlepiej w czasie rzeczywistym.

  Obecnie monitorowanie mórz i oceanów, szczególnie ich dna, jest problematyczne, drogie i obarczone sporym opóźnieniem w przesyle informacji. Teraz ma się to zmienić dzięki pilotażowemu projektowi wdrażanemu u wybrzeży Massachusetts z wykorzystaniem sieci Sigfox.

  Zrzeszenie Poławiaczy Homarów z tego regionu eksploatuje wybrzeże stanu - niecałe 310 kilometrów - poławiając homary. Na tym krótkim odcinku oceanicznego wybrzeża 1800 członków zrzeszenia startuje swoimi łodziami z 52 portów, by zastawić co roku ponad 300 tysięcy pułapek na homary. Pułapki takie to proste, mechaniczne urządzenia, które opuszcza się na dno oceanu, by łapać w nie homary, a gdy wypełnią się tymi skorupiakami, to podnosi się je na powierzchnię i opróżnia, a następnie ponawia cały proces w innym miejscu.

  Pułapki wykorzystywane przez poławiaczy mają zostać zmodernizowane. Dodane do nich mają być proste zestawy sensorów, które badać będą dno oceaniczne w czasie, gdy pułapka leżeć będzie na dnie. Prace te realizowane są w ramach szerszego projektu LobsterNet.

  Projekt LobsterNet ma za zadanie badać homara na zlecenie przemysłu morskiego. Ta światowa inicjatywa skupia się na próbie zrozumienia zachowania homarów, w szczególności wzorców rozmieszczenia ich stref bytowania oraz na ogólnym monitorowaniu szeregu parametrów wody w oceanie, m.in. na pomiarze temperatury, pH i poziomu różnych substancji biologicznych zanieczyszczających te akweny.

  Aby sprostać wyjątkowym wyzwaniom projektu, firma Gloucester Innovation postanowiła stworzyć urządzenia, które mogłyby pomóc w monitorowaniu dna oceanu. Firma ta buduje systemy do zastosowań morskich, robotycznych i biotechnologicznych. W przypadku LobsertNet potrzebne było rozwiązania, które umożliwiłoby transmisję danych z czujników na ląd bez żadnej ingerencji w pracę poławiaczy homarów.

  Tradycyjnie czujniki rozmieszczone w oceanach wykorzystywały do przesyłu danych technologię satelitarną. Jednak czujniki tego rodzaju są drogie i przekazują dane tylko wtedy, gdy sensory są wyciągane na powierzchnię, co może oznaczać długie miesiące oczekiwania.

  Szukając alternatywy Gloucester Innovation spotkał się z przedstawicielami firmy Sigfox. Okazało się, że nawet niewielka sieć Sigfox o małej mocy może przesyłać dane z czujników za pomocą niewielkiego układu scalonego, pobierającego bardzo mało prądu. Koszty tych połączeń są niewielkie, a zasięg dostateczny do pracy na morzu - Sigfox dociera około 30 km od brzegu, dostatecznie dużo, aby transmitować dane zaraz po wyciągnięciu pułapek z dna morza.

  Niewielkie czujniki po prostu przypina się do pułapek. Nie utrudniają one procesu poławiania tych skorupiaków w żaden sposób. Kiedy pułapki są codziennie podnoszone na powierzchnię, czujniki automatycznie przesyłają dane zebrane na dnie oceanu.

  "Korzystając z sieci Sigfox, zbieramy informacje o dnie oceanu w ciągu kilku dni, a nie miesięcy i przy większej rozdzielczości przestrzennej. W rezultacie możemy pomóc poławiaczom homarów lepiej zrozumieć, w jaki sposób warunki, takie jak temperatura, wpływają na populację homarów i ich migrację. Dzięki temu homar, który ma krótki okres połowu, może być pozyskiwany w najbardziej efektywny sposób" - mówi przedstawiciel Gloucester Innovation.

  Firma wykorzystuje zebrane dane do stworzenia mapy dna oceanu, zapewniając głębsze zrozumienie tego, jak się zmienia oraz pozwalając na wyciąganie głębszych wniosków, które pomogą w globalnych wysiłkach na rzecz ochrony mórz i oceanów.

  "Docelowo planujemy mapować całe wybrzeże Massachusetts, zapewniając ekspansywny wgląd w zdrowie oceanu i pomagając gospodarce morskiej utrzymać nasze cenne oceany" - podsumowuje przedstawiciel firmy.

  Źródło: https://www.eetimes.com/author.asp?section_id=36&doc_id=1334374

  Fajne! Ranking DIY
 • #2
  szeryf3
  Poziom 17  
  Morza i oceany to miejsca na ziemi najmniej zbadane.
  Wydaje mi się, że tu chodzi o zwiększenie ilości połowu homara.