Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja Siemens S7 i AC1401

16 Kwi 2019 21:37 231 5
  • Poziom 13  
    Witam.
    Mam pytanie odnośnie współpracy urządzenia AC1401 ze sterownikiem Siemens S7, mianowicie po awaryjnym wyłączeniu prądu i ponownym jego załączeniu po kilku godzinach okazało się, że AC1401 miał w sobie słabą baterię do podtrzymania pamięci i przez to stracił wszystkie ustawienia. Próbowałem wpisać manualnie adresy do komunikacji Profinet, lecz to nic nie dawało, ciągle było Profinet- inactiv. Po konsultacjach z człowiekiem, który uruchamiał cały system uzyskałem odpowiedź, że nic nie da wpisanie poprawnych ustawień, bo jeszcze trzeba mimo wszystko ustawić ponownie sterownik Siemens S7, gdyż utracił on nazwę urządzenia (AC1401).
    Ja osobiście pierwszy raz spotykam się ze sterownikami PLC, lecz na moją logikę jest to chyba mylna informacja, gdyż w sterowniku ciągle były zapisane dane odnośnie ustawień całego systemu, a jako taka nazwa wewnętrzna tego AC1401 się nie zmieniła. Z tą teorią zgodziłbym się tylko w przypadku gdy byśmy włożyli inny AC1401 z innym adresem mac.
    Proszę określcie czy mój tok myślenia jest prawidłowy, gdyż chciałem się zabezpieczyć przed takimi problemami i zgrać wszystkie ustawienia z AC1401 na kartę SD, a w przypadku gdy będę musiał ingerować w ustawienia Sterownika, to i tak będę miał problem.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • SterControl

• Specjalista Automatyk
    holek125 napisał:
    bo jeszcze trzeba mimo wszystko ustawić ponownie sterownik Siemens S7, gdyż utracił on nazwę urządzenia (AC1401).

W projekcie i konfiguracji sprzętowej sterownika znajdziesz nazwę Profinet, której on oczekuje w urządzeniu, więc tego raczej nie utracił. Dla poprawnej komunikacji, IP oraz nazwa w AC1401 musi się zgadzać z tą w projekcie. Trzeba ją ustawić przy pomocy narzędzia do programowania PLC.
    holek125 napisał:
    a jako taka nazwa wewnętrzna tego AC1401 się nie zmieniła.

Jeśli utracił wszystkie parametry to nazwę prawdopodobnie też, więc reszta jak wyżej.
  • SterControl
  • Poziom 13  
    Oki rozumiem całą sytuację, na AC1401 muszę mieć wszystkie dane identyczne jak na Siemensie (nie wiedziałem, że również nazwa jest brana pod uwagę, myślałem, że idzie to po adresie mac), lecz nurtuje mnie pytanie, czy da się to wszystko ustawić ręcznie na AC1401, lub jeszcze jedna opcja, czy jak wyeksportuje ustawienia na kartę SD z AC1401 (bo jest taka opcja), to czy później przy utracie danych przez AC1401 będę mógł je importować z karty SD (też jest taka opcja) i wszystko ustawi się poprawnie, tak bym nie musiał ingerować w Siemensa.
    Jestem zielony ze sterowników PLC, lecz ponieważ mam teraz z tym styczność, to chcę się tego nauczyć nawet dla samego siebie.
  • Pomocny post

Specjalista Automatyk
    Nie znam na tyle tej bramki, ale wydawało mi się, że karta SD służy do aktualizacji firmware. Jeśli można kopiować ustawienia, to może nazwa Profinet też jest kopiowana. Szybko będziesz w stanie sam to zweryfikować.
    holek125 napisał:
    tak bym nie musiał ingerować w Siemensa.
    Jestem zielony ze sterowników PLC, lecz ponieważ mam teraz z tym styczność, to chcę się tego nauczyć nawet dla samego siebie.
    Nie musisz zbytnio ingerować. Wystarczy tylko ustawić nazwę w urządzeniu. Nie ma potrzeby nawet otwierać projektu PLC, ani wprowadzać zmian.
  • Poziom 13  
    Muszę zobaczyć jak dokładnie działa opcja z kartami SD.
    Dziękuję za pomoc oraz dokładne wytłumaczenie specyfiki łączenia się sterownika z bramką.
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Dzień dobry.
    Poinformuj proszę człowieka który mówi ze "bo jeszcze trzeba mimo wszystko ustawić ponownie sterownik Siemens S7" że istnieje coś takiego jak topologia sieci profinet.
    Prawidłowo zdefiniowana topologia zapewnia nam ten komfort ze w przypadku wymiany urządzenia profinetowego, lub "utraty" nazwy sterownik plc sam nada urządzeniu nazwę i odpowiedni adres IP.
    Jeśli z poziomu menu nie da się ustawię nazwy profinetowej, sa darmowe narzędzia do uproszczonej diagnostyki sieci profinet i nadawania nazw urządzeniom.
    Pytanie brzmi czy wiesz jaką nazwę profinetową powinna mieć ta bramka Asi.