Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piktogramy LED (wyświetlanie piktogramów na panelu urządzenia)

efi222 20 Kwi 2019 09:58 7053 50
    efi222
    Poziom 7  
    Zapomniałem, ze technologia posiada też wadę. Przy ustawianiu wydruku na laminacie trzeba uważać na znaczki firmowe, żeby nie wypadły na części podświetlanej.
    Pozdrawiam i życzę wszystkim wesołych Świąt. :)
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

A ja mam ciut inną sugestie, którą za jakiś czas będę testował: pomalować kawałek akrylu czarną farba, a potem wygrawerować napisy, ikony i cokolwiek innego, co będzie potrzebne za pomocą frezarki CNC. Następnie w kawałku sklejki wyciąć potrzebne otwory na diody i inne rzeczy, i oba te elementy ze sobą połączyć. Tylko trzeba wpierw mieć dostęp do frezarki CNC...
    goldi74
    Poziom 43  
    Ten grawer ma tylko usunąć czarną farbę z pleksi, więc brzuszki powinny pozostać na swoim miejscu. ;)
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Grawerujesz płytko, na 0,1-0,3mm głębokości, nie na wylot. To też zależy od użytego frezu i co konkretnie grawerujesz. Czcionki inaczej wychodzą niż na przykład rysunki, bo przy grawerowaniu czcionek program uwzględnia geometrię frezu grawerskiego, więc głębokość grawerowania się zmienia. Oczywiście można to ograniczyć, wtedy na przykład szersze linie w czcionce są grawerowane 2-3 razy, ale to są raczej detale. Jedynym, krytycznym warunkiem by cały proces się udał, jest zadbanie by blat, i tafla akrylu były równoległe do osi X i Y maszyny w każdym punkcie, bo inaczej to wpłynie na głębokość grawerowania. Bez specjalnej sondy próbkującej nie da się skorygować nierówności powierzchni tak łatwo, jak przy grawerowaniu PCB...
    yogi009
    Poziom 42  
    Urgon napisał:
    Tylko trzeba wpierw mieć dostęp do frezarki CNC...

Otóż to, dlatego ta metoda z tematu jest ciekawa.
  • PCBway
    Gizmoń
    Poziom 28  
    Prześliczny panel! Akurat takie ikonki jak na zdjęciach można by łatwo wygrawerować zwykłym frezem o płaskim czole, taka była zresztą moja pierwsza myśl przed przeczytaniem opisu ;) Z czego był robiony termotransfer? Nigdy nie udaje mi się tak ładnie zmyć papieru kredowego, że zostaje czysta czarna powierzchnia - zawsze są na niej jakieś białe resztki. Przy robieniu obwodów drukowanych to zupełnie nie przeszkadza, ale tutaj to już co innego.

LChucki napisał:
    Jak potrzeba połączyć LED i zmienną grafikę można tak

A może lepiej nie? W porównaniu z wyświetlaczami z tematu wypada to beznadziejnie, LED dominują nad LCD, ba! dominują nad wszystkim...

Pojawił się tu pomysł drukowania maski do wyświetlacza. Trzeba trafu, że 7 lat temu właśnie w ten sposób zrobiłem taki panel LED z ikonkami: wydrukowałem wzorki atramentowo na specjalnej folii, którą następnie przykleiłem matową taśmą dwustronną do podświetlacza wyciągniętego z jakiegoś telewizora. Jeśli nie brać pod uwagę lekko rozmytych krawędzi, co jest wynikiem marnie zrobionego przeze mnie pliku graficznego, to efekt jest całkiem niezły:

Piktogramy LED (wyświetlanie piktogramów na panelu urządzenia) Piktogramy LED (wyświetlanie piktogramów na panelu urządzenia)
    efi222
    Poziom 7  
    Gizmoń napisał:
    Z czego był robiony termotransfer? Nigdy nie udaje mi się tak ładnie zmyć papieru kredowego, że zostaje czysta czarna powierzchnia - zawsze są na niej jakieś białe resztki.

Termostransfer robiony na papierze kredowym. Też zawsze pozostają resztki kredy. Zmywam je przecierając z wyczuciem gąbką kuchenną z odrobiną octu. Minimalne pozostałości kredy przygrzewam Hot Airem (300 stopni). Podgrzany toner wchłania resztki kredy. Można też nałożyć cienką warstwę lakieru bezbarwnego. Tracimy jednak wtedy efekt matówki jaki daje nam laminat. Bardzo dobre rezultaty otrzymywałem przy zastosowaniu papieru od naklejek (strona błyszcząca). Polecam papier z oklein samoprzylepnych. Praktycznie po odmoczeniu pozostaje sam toner. Trzeba sprawdzić czy drukarka laserowa daje radę z tym papierem.

Gizmoń napisał:
    wydrukowałem wzorki atramentowo na specjalnej folii, którą następnie przykleiłem matową taśmą dwustronną do podświetlacza wyciągniętego z jakiegoś telewizora. Jeśli nie brać pod uwagę lekko rozmytych krawędzi, co jest wynikiem marnie zrobionego przeze mnie pliku graficznego, to efekt jest całkiem niezły:
    Piktogramy LED (wyświetlanie piktogramów na panelu urządzenia) Piktogramy LED (wyświetlanie piktogramów na panelu urządzenia)

Jak na maskę zrobioną atramentem to super kontrast wyszedł. Próbowałem na atramentówce i zawsze był jakiś prześwit przez tło. Fakt, że atramenty mam barwnikowe. Może z pigmentowymi byłoby lepiej.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    fotomh-s napisał:
    Właśnie zrobiłem test i faktycznie kontrast wyszedł nieco lepszy. Niestety filtr który miałem nie do końca pasuje na ten wyświetlacz. Orientuje się ktoś czy można dostać taki filtr w formie folii aby było można dociąć i przykleić?

Dobrym rozwiązaniem są folie do szyb samochodowych, patent używam od lat. Kawałki można dostać za free w firmach zajmujących się oklejaniem szyb i dobrać odpowiednią folię.

Dodano po 3 [minuty]:

efi222 napisał:
    Tylko po grawerce np. litery B wylecą brzuszki. Trzeba by ten grawer nakleić na plexi, albo szybkę no i te brzuszki wkleić osobno. Chociaż faktycznie nie potrzeba grawerować na wylot..

Nie trzeba wklejać można zalać żywicą epoxydową efekt rewelka.
    efi222
    Poziom 7  
    fotomh-s napisał:
    A jak wypadają filtry czarne (neutralne) w porównaniu z tymi dobieranymi pod kolor wyświetlacza?

Żeby filtrować z małymi stratami, trzeba by dopasować filtr do długości fali światła wyświetlacza. Raczej trudna sprawa. Ale może się mylę. Czarny jest uniwersalny moim zdaniem. Tym bardziej jeśli jest na panelu kilka kolorów. Na zdjęciu połowa wyświetlacza przysłoniętą bardzo ciemnym filtrem czarnym.
    goldi74
    Poziom 43  
    Dwie warstwy czarnej folii do przyciemniana lamp samochodowych:

prosiak_wej
    Poziom 26  
    Sam stosuję tanią folię do przyciemniania szyb samochodowych do poprawy kontrastu wyświetlaczy LED, chociażby tych chińskich wskaźników napięcia ;)
    BA! Nawet maskę 'Easybreath' sobie przyciemniłem ;)
    fotomh-s
    Poziom 20  
    Należy też cały czas pamiętać że zdjęcia często nie są w stanie dokładnie odwzorować tego co widzi oko. Np. jak fotografowałem matrycę w moim rowerowym liczniku/komputerze pokładowym to na zdjęciach kontrast często wypadał gorszy niż kiedy się na to patrzy gołym okiem. W efekcie to co widoczne jako wystarczająco kontrastowe na zdjęciach wychodzi praktycznie niewidoczne i kompletnie nieczytelne.

Np. tutaj: https://youtu.be/iG_m27gmzPM?t=902
    Na filmie w tamtym momencie wygląda to tak samo albo nawet gorzej niż dla gołego oka w pełnym słońcu, mimo tego że dla gołego oka wszystko wtedy było bardzo wyraźne.

Kolejny przykład: https://www.youtube.com/watch?v=cqznlgcmkJE&l...rBXdCPiS7JUjeVM-UCGnN9fCu-U3rNp_&index=3&t=0s
    Filmowałem telefonem wyświetlacz HPDL-1414 i na filmie kolor jest jasnoróżowy, dla gołego oka jest on krwistoczerwony. Kombinowałem z parametrami ekspozycji ale swoim Canonem EOS 40D nie byłem w stanie zrobić ani jednego zdjęcia które by oddało ten efekt. Jedyną opcją by pozostawałao zrobienie HDRa i do tego obróbka w programie photoshop aby uzyskać odpowiedni kolor manipulując white balancem i tintą.
    efi222
    Poziom 7  
    fotomh-s napisał:
    Filmowałem telefonem wyświetlacz HPDL-1414 i na filmie kolor jest jasnoróżowy, dla gołego oka jest on krwistoczerwony.

Automatyka kamery stara się ustawić średnią ekspozycję całego kadru prawidłowo. A że pojedyńcze punkty w kadrze (wyświetlacze) są źródłem silniejszego światła to tak wyglądają. Gdyby wykadrować sam wyświetlacz w czasie filmowania, automatyka dostosowałaby ekspozycję do jego jasności i wygląd bardziej zbliżyłby sie do tego co widzą nasze oczy.
    neo_dc
    Poziom 32  
    Fajne ! Idealne dla domowego dłubacza, który czasem robi jedną sztukę urządzenia i nie ma dostępu do agencji reklamowej itp.
    Gizmoń
    Poziom 28  
    fotomh-s napisał:
    Canon EOS 40D na manualu też nie dał rady zrobić tego tak jak trzeba. Minimum to HDR + korekcja barwna.

W takim razie do kitu ten aparat :P Samsung S630 w trybie ręcznym dał radę - zdjęcia, które wyżej wstawiłem, bardzo dobrze oddają to, co widać gołym okiem. Bez żadnego HDR i bez żadnej korekcji.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Może autor podzielił by się najważniejszym - a mianowicie skąd początkujący, a i nie tylko mogą pobrać piktogramy do druku ? Oraz jak je skalować ? Myślę że to cenniejsza informacja gdyż całości dopełniły foty panelu.
    efi222
    Poziom 7  
    cooltygrysek napisał:
    Może autor podzielił by się najważniejszym - a mianowicie skąd początkujący, a i nie tylko mogą pobrać piktogramy do druku ? Oraz jak je skalować ? Myślę że to cenniejsza informacja gdyż całości dopełniły foty panelu.
    Obróbka grafiki raczej nie jest tu tematem wiodącym. Darmowych obrazków w internecie nie brakuje. Można też samemu narysować. Myślę, że zarówno początkujący (jeśli tylko będą chcieli) jak i zaawansowani poradzą sobie z grafiką bez specjalnego tutoriala tutaj :)
    janek_wro
    Poziom 10  
    cooltygrysek napisał:
    a mianowicie skąd początkujący, a i nie tylko mogą pobrać piktogramy do druku ? Oraz jak je skalować ?

Piktogramy można zrobić samemu :)
    Pobrać gotowce też można, googlarka i szukasz "free vector pictograms / icons/ graphics/ symbols" albo co tam konkretnie potrzeba arrows, electic symbols, etc

zupełnie przykładowy, pierwszy z brzegu
    https://icons8.com/

Pamiętaj że interesują Cię przede wszystkim pliki wektorowe, na przykład .svg

Natomiast program do obróbki wektorów przykładowo freeware'owy Inkscape
    https://inkscape.org/

Wszystko tym zrobisz, przeskalujesz, zmienisz kształt, itp.
    Zanim zapytasz jak coś wykonać, poświęć duuużo czasu na manual:
    https://inkscape.org/learn/
    oraz na trening z inkscape.

pozdrawiam
    Janek