Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona cewka wzmacniacza, czym zastąpić?

17 Kwi 2019 19:38 387 9
  • Poziom 18  
    Witam, we wzmacniaczu fli, model dwukanałowy, podobny do modelu FLI Loaded 900, uszkodzeniu uległa cewka filtra dolnoprzepustowego, jedna z dwóch.
    Oznaczenia cewki 998 AMF-134
    Parametry
    M 22 uH (± 20%) Rezystancja DC: 18 mΩ Maksymalny dopuszczalny prąd: 6,2

Może pomożecie, gdzie to zdobyć, lub czym zastąpić?
    Cewka prawdopodobnie dostała zwarcia bo aż ją wysadziło do góry, tzn się rozeszła. Druga cewka sprawna.
    No i oczywiście bez cewki gra tylko jeden kanał, a jak dolutowałem tą drugą cewkę to szybko się nagrzała aż zaczeła parzyć w ręcę.
    Poniżej na zdjęciu podgląd podobnego wzmacniacza z czterema cewkami

Uszkodzona cewka wzmacniacza, czym zastąpić?
  • Poziom 43  
    Podejrzewam, że to nie problem z w/w cewką, tylko z samą końcówką mocy. Być może ona uległa uszkodzeniu, ale powód jest gdzie indziej, tz w samej końcówce mocy. Możesz dla sprawdzenia przelutować tą sprawną do niesprawnego kanału, gwarantuję podobny efekt.
  • Poziom 18  
    Witam, zapomniałem wczoraj dodać że zamieniłem cewkę do niesprawnego kanału i wzmacniacz zaczął grać na niestrawnym kanale, minimalnie cewka robiła się ciepła, poza tym nic się nie działo więc wygląda na to że końcówka mocy jest sprawna. Co prawda jeszcze dokładnie jej nie pomierzyłem ale wydaje się w porządku.
    Interesuje mnie zamiennik cewki, gdyż nigdzie nie mogę kupić tego elementu, a nawijać to odpada.
  • Poziom 18  
    Zgadza się, są to cewki toko, cena przystępna bo 7 zł za sztukę, ale wysyłka 90 zł, więc w ogóle się nie kalkuluję.
    Może ktoś znajdzie gdzieś namiary na polski sklep ? Szukałem ale niestety nic nie znalazłem
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Dławiki 22uH 5A są na allegro, można wypróbować bo kosztują niewiele.
  • Poziom 18  
    Dzięki za info, jednak zamówię chyba z braku dostępności dławiki pierścieniowe, oczywiście będę musiał wymienić dwa.
    Znalazłem o podobnych parametrach
    Dławik; drutowy pierścieniowy; DTMSS-16/0,022/8,0-V;
    22uH;
    8A; fi 20x4,5x10mm; przewlekany (THT); pionowy; 9mm;
    16,6mohm
    Nawet rezystencja w ohm jest zbliżona więc może dadzą radę, niestety nie ekranowane pierścieniami ferytowymi ale co zrobić.
  • Poziom 18  
    Też się nad tym zastanawiałem, ale cenowo te dławiki wypadają tak samo jak podałeś z pierwszego linku, także lepiej kupić te z pierwszego. Przymyślę sprawę i zastanowię się czy kupić te tańsze nieekranowane czy droższe ekranowane.