Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana routera - "lepszy" zasięg.

17 Kwi 2019 23:25 240 6
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Cześć. Klient ma w domu(piętrówka) internet z Orange 10/1 Mb/s (główny router z linią miejską w budynku obok(lewy, dolny narożnik screena, biały dach), do domu doprowadzona ziemią skrętka).
    Problemy są co najmniej dwa. Pierwszy to taki, że ta skrętka doprowadzona jest do narożnika domu, a drugi to ten bardziej problematyczny, czyli brak sygnału WiFi w sypialni na piętrze.
    A więc tak. Na obrazku "R" to router, czyli miejsce w którym jest gniazdko RJ-45 i obecny sprzęt stojący na parapecie, a "S" to sypialnia w której sygnał WiFi niby jest, ale go nie ma(bo zrywa, a jak już jest to działa jakby chciało, a nie mogło). Dom ~15x15m, lata '90. Brak dodatkowych sieci WiFi w obrębie tego domu.

W dużym skrócie. Screeny z poziomem zasięgu na otwartych pomieszczeniach(wielki otwarty korytarz ze schodami na piętro i prawie widać na dole router z górnej sypialni).

Obecny router to Netis WF2533(ustawiony na Turbo). Testowałem na próbę na Mikrotiku RB2011UAS-IN i CRS125-24G-1S-2HnD-IN(takie akurat miałem na przetestowanie, ale nic się zbytnio nie zmieniało, bo na dole działało nadal bez zarzutu, ale na piętrze kaplica(75-77dB, kanały WiFi różne).
    Screen z poziomem 60dB to z parteru w otwartym salonie(widać router, w linii prostej jakieś 15m, pełna prędkość tj 10Mb/s, pingi w miarę normalne).

Screen z poziomem 79dB to właśnie sypialnia na piętrze(prawie idealnie nad salonem) + SpeedTest z tego miejsca(prędkość żadna, pingi katastrofalne)

Ogólnie ja widzę rozwiązanie tego problemu, które przetestowałem tzn rozciągnąłem skrętke i postawiłem router na szafie - przeniesienie routera na szafę w korytarzu przy schodach, ale żona właściciela nie chce "bałaganu" w domu(szczegół, że wystarczy rozkręcić listwę przypodłogową, przedłużyć obecną skrętkę+230V, przewiercić się przez ścianę z pokoju gdzie jest router i wydostać się na korytarz tzn za szafę). No ale tłumaczenia nic nie dają, ma być mocniejszy router i tyle.

Są jakieś lepsze/mocniejsze routery? Ewentualnie jakieś urządzenia godne polecenie tzn PLC(niestety nie wiem jak to z elektryką tj fazami w tym budynku - parter+piętro).
  • OptexOptex
  • Specjalista automatyka domowa
    Nie ma mocniejszych routerów. Ograniczenia prawne regulują moc nadawania na 100mW. Czasem niektóre routery radzą sobie lepiej a inne gorzej. Np. z dobrego zasięgu słynie WR-1043ND v.1
    Należy też mieć na uwadze, że nawet jeśli zakupisz sprzęt nadający z większą mocą (a są takie - tyle, że nie są legalne) to może to nic nie dać, bo komunikacja wifi jest dwukierunkowa. Więc jeśli klient w sypialni pomimo mocnego sygnału może sam nie mieć mocy wystarczającej by dotrzeć do routera.
    Tak więc, jeśli przeniesienie routera poprawia sytuację to bym go przeniósł. W dodatku nie trzeba by ciągnąć 230V tylko puścić zasilanie po skrętce ala PoE. Adaptery PLC też mogą być rozwiązaniem, ale to już zależy od instalacji elektrycznej.
  • OptexOptex
  • Specjalista Sieci, Internet
    Winylov napisał:
    Cześć może wymienić anteny z 5dbi na więcej?
    Na to bym nie liczył. Taka antena da może 3-4 dB więcej, a z twoich pomiarów wynika, że różnica jest 19 dB.
    Co do tej antenki wymiennej to raczej to odpuszczę - po prostu nie zbyt wierzę w takie rzeczy...
    Co do reszty to chyba pozostaje czekać na moment, w którym będzie robiony remont w pokoju i poprowadzić przewody na korytarz(nad szafkę).
    Chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś pomysły/sprawdzone urządzenia(mogę odesłać w ciągu 14 dni jak się nie sprawdzą, tylko nie chcę kupować kota w worku)?
  • Poziom 16  
    Nie liczyłbym tu na jakieś mocniejsze antenki, czy rutery, tak jak kolega piszę 100mW.

Możesz użyć routerów zasilanych przez POE i nie musisz doprowadzać zasilania (1 przewód starczy)

Nie wyobrażam sobie łączyć ruterów radiowo, możesz ewentualnie jak ta sama faza jest przez gniazda elektryczne puscic z tplinka masz takie rozwiązania nawet działają przy tej samej fazie całkiem dobrze,

albo takich rozwiązań
    https://www.tp-link.com/pl/home-networking/powerline/

dziwi mnie tylko fakt, że w obecnych czasach ktoś ma tak wolne łącza jak jest tyle rożnych alternatyw choćby na http://operatorzy.net.pl

sam mam łącze od operatora airmax gdzie mam ponad 100Mb/s i publiczny adres, i takie łącza podłączam klientom instalując monitoring, sprawa z publicznym IP bardzo ułatwia zarządzanie zdalnie centralami alarmowymi jak i kamerami.
    didotom napisał:
    Możesz użyć routerów zasilanych przez POE i nie musisz doprowadzać zasilania (1 przewód starczy)

To rozwiązanie i tak odpada, bo nie można robić "bałaganu".
    Po za tym nie widzę przeszkód na doprowadzenie również zasilania 230V.

didotom napisał:
    Nie wyobrażam sobie łączyć ruterów radiowo

Popieram.

A więc pozostaje do przetestowania PLC.

didotom napisał:
    dziwi mnie tylko fakt, że w obecnych czasach ktoś ma tak wolne łącza jak jest tyle rożnych alternatyw choćby na http://operatorzy.net.pl

W tej lokalizacji brak dostępnych szybszych prędkości po kablu/światłowodzie - światłowód dopiero doprowadzają do szkół, 2 tyg temu rozprowadzali rury pod nie. Orange ma linie napowietrzne zamontowane 25-30 lat temu.
    Internet radiowy w wybranych lokalizacjach do max 20 lub 30 Mbit(w zależności od operatora).