Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Miernik uniwersalny Alatron MU-02D wariuje

19 Kwi 2019 11:53 222 6
  • Poziom 8  
    Witam.
    Jestem posiadaczem miernika uniwersalnego Alatron MU-02D.
    Miernik zaczął nagle pokazywać, dziwne wskazania. Zobaczcie na zdjęciach poniżej. Wszystko dobrze ustawione a akumulatorek zamiast 1,5V, pokazuje ponad 12V.

Jest to prosty tani miernik. Czy jest sens coś przy nim robić, czy machnąć go do kosza?
  • Testo
  • Poziom 21  
    Do pomiaru tej baterii przełącz na zakres 2000mV. Jeśli pokarze przekroczenie zakresu to możesz go wyrzucić.Ewentualnie zmień baterię w mierniku na nową, choć w przypadku niskiego napięcia powinien pojawić się "wskaźnik akumulatora" na wyświetlaczu.
  • Testo
  • Użytkownik obserwowany
    To prawidłowego wskazania potrzebne jest źródło odniesienia. To jest z baterii wewnętrznej. Jeśli bateria jest wyczerpana zmienia się źródło odniesienia a w efekcie otrzymujemy zafałszowany wnuk. Zmień baterie i zobacz wtedy. Niezależnie od zakresu napięcie powinno być wskazywane prawidłowo.
  • Poziom 8  
    Sprawdzałem na baterii innej i na akumulatorze w samochodzie. Stało się tak po tym jak przypadkiem zmieniłem czerwony kabel w pierwsze gniazdo od Amperów. A później jak mierzyłem napięcie w samochodzie zapomniałem przełożyć i wówczas musiało się zepsuć. Mam jeszcze jeden taki miernik nieco lepszy i też podobnie go uwaliłem. Moze jest jakiś sposób Nie wiem czy całkiem padł czy tylko pomiary napięcia padły? Brzęczyk działa, mierzy przerwę. Moze da sie jakoś naprawić?
  • Poziom 40  
    Jeżeli mierzyłeś napięcie gdy przewody pomiarowe były w 10A/COM. to upalić można ścieżki od rezystora pomiarowego, a niekiedy takie przepalenie rozewrze ten nisko omowy rezystor od wyprowadzenia 10A i napięcie wejdzie dalej upalając dzielniki oraz przełącznik zakresów, nieraz i układ scalony też oberwie.

Trzeba rozebrać/pokazać
  • Poziom 8  
    Mała zmiana, Miernik niebieski poszedł do kosza bo identyczny właśnie nabyłem w Castoramie za 14zł. (Zostawię paragon gdyby nawalił:)

Natomiast pokazuje drugi UNI-T M890G , którego mi szkoda wywalać, bo ampery mierzy ok, przerwę mierzy jednak z woltami ma kłopoty. Na akumulatorze rano jest 12,6V (na 3ch innych miernikach) a on pokazuje 13,8V nieco zawyża, w gniazdku domowym zamiast 240V pokazuje 270V

Właśnie jak ustawiłem na nim 20A i nie przełożyłem przewodów przy pomiarze napięcia na akumulatorze. Delikatnie zaiskrzyło tylko i zaczął z napięciem wariować
  • Poziom 8  
    Miernik w koszu, Kupiłem w Castoramie nowy za 20zł