Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Uruchamianie pompy ogrzewania podłogowego przekaźnikiem 12V/230V

czarn-y 19 Apr 2019 14:25 1152 10
    czarn-y
    Level 10  
    Witam. Zrobiłem sam w nowym domu prostą instalację CO. Instalacja mieszana: grzejniki + podłogówka zasilane gazowym kotłem kondensacyjnym Buderus. Pompa kotła zasila główną linie grzewczą i grzejniki. Natomiast podłogówka jest zasilana poprzez mieszacz z odrębną pompą. Mieszacz podpięty jest do głównej linii grzewczej i znajduje się w sporej odległości od kotła. Wszystko fajnie działa, tylko chcę zautomatyzować załączanie pompy podłogówki. Aktualnie na początku sezonu załączam ją ręcznie i pompa cały sezon pracuje niezależnie od kotła. Dowiedziałem się, że mój kocioł posiada styki dla dodatkowej pompy, które są zasilane równolegle z pompą kotła. Niestety są to styki L i N 230V do 250W. Problem w tym, że dom już wykończony i nie mogę puścić przewodu na 230V od kotła do pompy mieszacza podłogówki. Natomiast między nimi mam puszczony wolny przewód alarmowy 6x0,5. Wymyśliłem, że podepnę na styki L i N kotła jakiś niewielki zasilacz 12V i tym przewodem puszczę sygnał na przekaźnik 12V/230V, który dołożę przy pompie mieszacza. Poniżej przedstawiam wybrany moduł przekaźnika. Czy to dobry pomysł? Będzie to długo działać, czy szybko zajadę cewkę przekaźnika? Pytam gdyż w okresie zimowym praktycznie 24 na dobę będzie cewka pod napięciem, w okresie przejściowym będzie kilka załączeń/wyłączeń na dobę, w letnim wyłączona. Może jakieś inne pomysły? Zasilacz dać jaknajmniejszy w celu ograniczenia strat energi na samym zasilaczu? Prąd sterowania cewki przekaźnika 33mA.
    Pompa Elektroniczna Wilo 3-45W, 230V.

Uruchamianie pompy ogrzewania podłogowego przekaźnikiem 12V/230V
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźniki
    bumble
    User under supervision
    Dokładnie jaki to przewód? W kotle pompka nie chodzi cały czas.

Dodano po 1 [minuty]:

Kocioł na pewno na tych stykach ma 230V czy to styki beznapieciowe?
  • Helpful post
    woytas73
    Level 22  
    Sterowanie zasilaczem to kiepski pomysł, wykończysz go częstymi załączeniami, przekaźnik jak najbardziej (zasilacz włączony na stałe a przekaźnik sterowany z kotła na jego wyjście 12V, po stronie pompy odwrotnie) . Przekaźniki z podstawką np fingera, realpola po 20 PLN, zasilacz nawet do ledow ok. 15 PLN, zwróć uwagę na cewkę jedna ma być 12 a druga 230V.
  • Relpol przekaźniki
    bumble
    User under supervision
    Jaki to kocioł? Model symbol?
    czarn-y
    Level 10  
    6x0.5 YTDY. Kocioł pracuje z czujnikiem pogodowym, w trybie auto, steruje sobie wybiegiem pompy. Jak przejdzie w tryb letni wyłącza pompę.
    Buderus gb072 ze sterownikiem RC310 i czujnikiem pogodowym.
    bumble
    User under supervision
    Sprawdź styki kotła których chcesz użyć. Może są beznapięciowe. Jeśli nie, to dwa przekaźniki jeden przy kotle na 230V drugi przy pompie xVolt i zasilacz xVolt. Zasilacz albo przy pompie albo przy kotle. Litera x oznacza napięcie zasilacza.
    czarn-y
    Level 10  
    woytas73 wrote:
    Sterowanie zasilaczem to kiepski pomysł, wykończysz go częstymi załączeniami, przekaźnik jak najbardziej (zasilacz włączony na stałe a przekaźnik sterowany z kotła na jego wyjście 12V, po stronie pompy odwrotnie) . Przekaźniki z podstawką np fingera, realpola po 20 PLN, zasilacz nawet do ledow ok. 15 PLN, zwróć uwagę na cewkę jedna ma być 12 a druga 230V.

Dzięki kolego, dobre rozwiązanie, na to nie wpadłem. Chociaż moje bardziej budżetowe :). Pytanie tylko czy taki zasilacz podpięty na stałe, w momencie rozwarcia styków przekaźnika, czyli bez obciążenia będzie generował jakieś wielkie straty w stosunku rocznym? Zastanawiam się również, czy w przypadku mojego rozwiązania zasilacz faktycznie dostanie szybko po du..e. Z moich obserwacji obecnego sezonu, nie ma częstych zał/wył. Częściej chyba klikam włącznikiem ledów w kuchni w ciągu dnia, a nie spodziewam się częstych zgonów zasilacza, było by to mało ekonomiczne oświetlenie. Założyłem temat bardziej z obawy o przekaźnik, gdyż z tym urządzeniem za wiele do czynienia nie miałem. Czy akceptowalna jest dla niego ciągła praca w trybie zadziałania cewki, np. przez 3 miesiące 24h/dobę?
  • Helpful post
    woytas73
    Level 22  
    czarn-y wrote:
    woytas73 wrote:

Dzięki kolego, dobre rozwiązanie, na to nie wpadłem. Chociaż moje bardziej budżetowe :). Pytanie tylko czy taki zasilacz podpięty na stałe, w momencie rozwarcia styków przekaźnika, czyli bez obciążenia będzie generował jakieś wielkie straty w stosunku rocznym? Zastanawiam się również, czy w przypadku mojego rozwiązania zasilacz faktycznie dostanie szybko po du..e. Z moich obserwacji obecnego sezonu, nie ma częstych zał/wył. Częściej chyba klikam włącznikiem ledów w kuchni w ciągu dnia, a nie spodziewam się częstych zgonów zasilacza, było by to mało ekonomiczne oświetlenie. Założyłem temat bardziej z obawy o przekaźnik, gdyż z tym urządzeniem za wiele do czynienia nie miałem. Czy akceptowalna jest dla niego ciągła praca w trybie zadziałania cewki, np. przez 3 miesiące 24h/dobę?

Zaoszczędzisz 20 PLN, przekaźnikowi nic nie będzie, pobiera znikome prądy (w skali roku może z 5 PLN), gotowe przekaźniki jak załączyłeś pewnie 4 razy droższe od uniwersalnych stosowanych w automatyce, mają standardowe obciążenie 5A na stykach. Ja bym zrobił na 2 przekaźnikach :)
    czarn-y
    Level 10  
    30zł z przesyłką ten przekaźnik.
  • Helpful post
    paul0
    Level 14  
    Lepiej dać przekaźniki na podstawkach.
    Jak się zużyją to wymiana jest szybka, a same przekaźniki nie są drogie.

Do pompy dać wiekszy przekaźnik - dłużej wytrzyma. Pompa nie jest elementem o charakterze rezystancyjnym, a tego typu obciążenie bardziej zużywa styki niż obciążenie typowo rezystancyjne.

Podobny problem jest z płytką sterownika w wielu kotłach - przekaźniki są źle dobrane i po 2 latach padają a płytka to połowa ceny kotła.
    Po gwarancji warto wyprowadzić zasilanie elementów wykonawczych do osobnej obudowy z zabudowanymi przekaźnikami dodatkowymi, w miejsce elementów wykonawczych wpiąć cewki przekaźników a same elementy sterować poprzez styki dodatkowych przekaźników co pozwoli uchronic droga płytkę przed uszkodzeniem. Ten błąd maja między innymi kotły Auer, mają zbyt słabe przekaźniki do iskrownika, wentylatora, pomp.
    czarn-y
    Level 10  
    Zastosowałem przekaźnik Relpola na podstawce, na razie tylko od strony pompy. Od strony kotła wstawiłem zasilacz 12V. Jeśli zasilacz szybko padnie to wstawię drugi przekaźnik, a zasilacz będzie stale włączony. Od montażu mija już prawie miesiąc. Jak dotąd wszystko działa prawidłowo. Pozdrawiam.