Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór wideodomofonu dla dwóch domków lub ewentualne dołożenie przewodów

SQ9SMJ 20 Apr 2019 10:28 690 12
Optex
    SQ9SMJ
    Level 6  
    Witam,
    czytałem kilka podobnych tematów, ale w mojej sytuacji spotkałem przygotowaną instalację i chciałem się Was koledzy doradzić.
    Czy można wg takiej konfiguracji i z wykorzystaniem takich przewodów jakie są dobrać jakiś wideodomofon?
    Czy może trzeba dołożyć jakieś przewody (póki jest czas przed położeniem kostki)?
    Sytuację obrazuje załączona grafika.
    Dobór wideodomofonu dla dwóch domków lub ewentualne dołożenie przewodów
    Krótki opis.
    1. Brama główna wjazdowa. Z uwagi, że droga jest bardzo wąska - nie będzie tam furtki (rygla), brama dwuskrzydłowa. Stacja bramowa dla dwóch domków. Otwieranie bramy z monitora wideodomofonu + ewentualnie podłączenie do centrali alarmowej (sterowanie radiowe).
    2. Skrzynka dodatkowa - powstała ponieważ nie mogli się dogadać, u kogo w domku będzie podlicznik dla zasilania urządzeń wspólnych i postawili skrzynkę, gdzie schodzą się wszystkie kable (są tam przerwane), a zasilane i tak jest prowadzone z jednego domku A.
    3. Na czerwono zaznaczyłem dodatkowe bramy i furtki. Przewody nie są jeszcze położone. Tutaj konfiguracja jest dowolna. Może być drugi domofon. Ewentualnie zastosować jeden wideodomofon, który otwierałby dwie bramy. Tylko czy da się tak zrobić, że użytkownik A ze swojego monitora otwiera z 1 przycisku bramę główną, a z 2 bramę wjazdową A, a użytkownik B z przycisku 2 swoją bramę B.
    Wtedy rygiel z furtki może być sterowany zwykłym przyciskiem bistabilnym z domu lub czytnikiem RFID.

Podsumowując,
    czy da się dobrać jakiś wideodomofon, który będzie działał przy takiej odległości i doborze kabli czy coś zmienić?
    Stacja bramowa - 2 przyciski. Po jednym wideodomofonie dla domku. 1 przycisk otwiera bramę główną, 2 otwiera bramę do domku.
    Dziękuję z góry,
    Pozdrawiam i życzę przy okazji Zdrowych i Wesołych Świąt
  • Optex
    suworow
    Admin of Property security
    Kasety wideodomofonów wielorodzinnych mają zazwyczaj swoje autonomiczne zasilanie więc spadki napięcia nie będą takie groźne. 4 żyły jeden lokator, 4 drugi. zasilanie panela nawet możemy sobie podwoić czy potroić a zasilacz dać w owej skrzynce. Sterowanie bramą z przekaźnika wbudowanego w panel domofonu.
    Bramy na posesje. Po jednym panelu na lokatora podpietym pod drugie wejścia monitorów. Znowu dojdą nam 4 zyły na jednego lokatora i 4 na drugiego. System sam rozpozna czy ma otworzyć bramę główną ( z niej było wywołanie, czy furtki na posesję. Sterowanie bramami na posesje z dodatkowego przycisku. Pytanie tylko czy jest sens stawiać dwa panele i dwa razy otwierać komuś kto do nas idzie. Może jakoś to zautomatyzować ?
    SQ9SMJ
    Level 6  
    suworow wrote:
    Pytanie tylko czy jest sens stawiać dwa panele i dwa razy otwierać komuś kto do nas idzie. Może jakoś to zautomatyzować ?

Moim zdaniem nie ma sensu. Najlepiej jakby dobrać taki sprzęt (jaki?), aby przy bramie głównej dać stację bramową dwuabonentową z kamerą.
    Z panelu w domu, żeby była możliwość otwarcia dwóch bram jednocześnie głównej i do konkretnego domku (czy jest taka możliwość w ogóle?), a drugim przyciskiem otwarcie furtki (rygla) - tutaj nie dawałbym już żadnej stacji, tylko zwykły dzwonek. Domek jest parterowy i z salonu doskonale widać furtkę.
    Przy takim rozwiązaniu wykorzystałbym 10x0,5 – 4 żyły od stacji do skrzynki, tutaj podział i po 4 żyły do każdego domu. 2 żyły jako sterowanie bramą główną. W takim wypadku skrętka na odcinku brama – skrzynka byłaby niepotrzebna. Chyba, że lepiej puścić żyły podwójnie, bo i tak wykorzystuje tylko 6.
    Teraz dołożyłbym jeszcze raz przewód domofonowy z każdego domku do bram wewnętrznych (lub tylko od skrzynki zewnętrznej do bramy – pytanie czy starczy żył? Jak dobrze liczę, to wtedy od skrzynki do domu byłyby wykorzystane wszystkie 10 żył: 4 komunikacja, 2 brama główna, 2 brama wewnętrzna, 2 rygiel. Od skrzynki do bram dołożyć brakujący przewód do sterowania bramą i furtką.
    Czy jakoś inaczej to rozwiązać? I jaki sprzęt polecacie?
  • Optex
    suworow
    SQ9SMJ wrote:
    Przy takim rozwiązaniu wykorzystałbym 10x0,5 – 4 żyły od stacji do skrzynki, tutaj podział i po 4 żyły do każdego domu.

Proszę zajrzeć do dokumentacji wideodomofonów dwu dwóch userów Commax czy Vidos by nie było potem rozczarowania.... Opisywałem to w poprzedniej wypowiedzi.
    SQ9SMJ wrote:
    Z panelu w domu, żeby była możliwość otwarcia dwóch bram jednocześnie głównej i do konkretnego domku (czy jest taka możliwość w ogóle?)

Nie znam sprzętu który by oferował taka funkcjonalność, ale wiem, że taką funkcjonalność można dorobić przy użyciu kilku przekaźników. Podstawą jest tu info że wraz z wywołaniem monitory wystawiają na jednym z wyjść 12V.
    User removed account
    Level 1  
    SQ9SMJ
    Level 6  
    Dlatego też właśnie pytałem czy przewody nie są za cienkie na taką odległość. A przez zastosowanie podwójnych żył może się okazać że ich braknie. Poza tym jest to jeden domofonowy i jedna skrętka. Niektórzy producenci odradzają skrętkę, jeżeli chodzi o analogi.
    Dodatkowo widzę, że zalecają do przesyłu obrazu koncentryk, ale zdala od nn, a ja nie wiem w jakiej odległości od siebie są zakopane aroty, ale podejrzewam, że raczej dużej starty by nie było.
    Czy może jednak zamienić na 10x0.75?
    A co do sterowania dwiema bramami jednocześnie to nie wiem czy to dobrze rozumiem. Wykorzystuje przekaźnik impulsowy zasilany z +12V podanego z wywołania, a impulsem sterującym będzie przycisk z monitora?
    W wolnym czasie spróbuje to narysować jeszcze raz.
    suworow
    SQ9SMJ wrote:
    A przez zastosowanie podwójnych żył może się okazać że ich braknie.

A co by kolega chciał dokładnie podwajać?
    Spojrzy kolega sobie np w schemat podłączenia takiego commaxa DRC nUC i dopyta we wtorek na pomocy technicznej co ten zasilacz tam robi ;)
    file:///C:/Users/PC/AppData/Local/Temp/DRC_nUC_I.pdf
    SQ9SMJ
    Level 6  
    a więc dokładnie sprawdziłem i w pierwszym poście podałem odległości między urządzeniami.
    Producent z Twojego opisu podaje przekrój przewodu 0,50mm na każde 50m. U mnie jest więcej, dlatego były pytania o zwiększenie przekrojów.
    Do tego zalecane użycie koncentryka przy takiej odległości.

Wracając do tematu połączeń, to analizując Commaxa najprościej byłoby to zrobić tak: (proszę o sprawdzenie)
    1. z kamery DRC-2UC - do wyjścia sterującego podłączamy sterowanie bramą główną
    2. dokładamy dwa przekaźniki MD-RA3B podłączamy przez Intercom i poprzez jego przycisk sterujemy bramami wewnętrznymi.
    3. furtkę wewnętrzną otwieramy z osobnego przycisku (nie integrowany z domofonem)

Tak naprawdę zastanawiam się jak podłączyć sterowanie dwoma brami jednocześnie.
    suworow
    SQ9SMJ wrote:
    a więc dokładnie sprawdziłem i w pierwszym poście podałem odległości między urządzeniami.
    Producent z Twojego opisu podaje przekrój przewodu 0,50mm na każde 50m. U mnie jest więcej, dlatego były pytania o zwiększenie przekrojów.
    Do tego zalecane użycie koncentryka przy takiej odległości.

Ten sam producent jak wielu innych myli 0,5 mm z 0,5mm kwadrat. Chcesz ciągnij koncentryk, ale pamiętaj że producent zawsze dużo zaleca...Zobacz że kamery podłącza się po skrętce a nawet kablu telekomunikacyjnym na odległościach po kilkaset metrów.
    Pytałem co chcesz właściwie podwajać? wszystkie żyły, wybrane?

Kolegi sprawa i wybór czy chce słuchać praktyków czy teoretyków:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17817970#17817970
    SQ9SMJ
    Level 6  
    Tak jak pisałem jest domofonowy 10 żył + skrętka. Niektórzy producenci odradzają skrętki do videodomofonów (analogowych oczywiście). U Commaxa nie widzę takiej uwagi, więc prawie każdą żyłą podwoić, przy wykorzystaniu również skrętki.
    Z tego co widzę to 10 żył (brama główna - skrzynka), i potem po 5 żył do poszczególnych domków.

Pytanie również o możliwość zakłóceń z kabli elektrycznych. W wykopie w osobnych arotach idą również 2x 4x16, 3x2,5, 3x1,5. Wszystko miało być rozłożone w wykopie, ale czy tak jest to nie wiem.

Jakbyś mógł ewentualnie naprowadzić mnie na podłączenie sterowania dwóch bram jednocześnie, bo podłączanie równolegle do wyjścia przekaźnika, będzie otwierało dwie wewnętrzne razem.
    suworow
    SQ9SMJ wrote:
    Niektórzy producenci odradzają skrętki do videodomofonów (analogowych oczywiście)
    Niektórzy "producenci" gdyby chcieli być uczciwymi i rzetelnymi powinni odradzać całkowite stosowanie ich wyrobów ;) Dałem koledze link do tematu w którym wypowiadał się kolega @Ircys - niewątpliwie praktyk. Moje doświadczenia są podobne. To samo dotyczy ewentualnych zakłóceń. Owszem zdarzały się, ale na akceptowalnym jak wideodomofon poziomie. Oczywiście jak ma kolega ochotę i możliwość, to dołożenie kabli koncentrycznych na pewno nie zaszkodzi :)
    SQ9SMJ wrote:
    Jakbyś mógł ewentualnie naprowadzić mnie na podłączenie sterowania dwóch bram jednocześnie, bo podłączanie równolegle do wyjścia przekaźnika, będzie otwierało dwie wewnętrzne razem.

Już naprowadzałem ale spróbujmy jeszcze raz. Do tego trzeba znać zasadę działania wideodomofonu czterożyłowego i wiedzieć że z chwilą wywołania/ podniesienia obrazu wystawia on na jeden z pinów zasilanie. Jeżeli zadzwoni ktoś do lokatora nr 1 to zasilanie to wystawi monitor nr 1. Teraz wystarczy powiązać przekaźnikiem/ przekaźnikami zestyk kamery sterujący bramą wspólną i zasilanie wystawiane przez monitor, aby wysterować bramę danego lokatora.
    SQ9SMJ
    Level 6  
    Ok. Czyli nic byś nie wymieniał jednym słowem na moim miejscu.
    Powiedz mi jakiego przekaźnika musiałbym użyć? Bo do wysterowania bram wystarczy krótki impuls i czy np. Zwykły przekaźnik z f&f pk-1p może być i czy moje rozumowanie jest ok - załączam obrazek. Dobór wideodomofonu dla dwóch domków lub ewentualne dołożenie przewodów
    suworow
    SQ9SMJ wrote:
    Ok. Czyli nic byś nie wymieniał jednym słowem na moim miejscu

Nie uważam aby było to konieczne/ krytyczne. Ale gdybym miał taką możliwość i nie wymagało by to na tym etapie dużego nakładu pracy, to dołożyłbym na odcinku brama główna - skrzynka jedną skrętkę. Upraszcza to układ. Każdy z lokatorów ma swoją skrętkę pod sygnały wideo a XzTKMX jest pod wspólne sterowania, zasilania. sygnały zwrotne.

Co do schematu. Odnoszę wrażenie że połączyłeś comy bram... Przez zestyk kamery wideodomofonu zasiliłbym przekaźnik z dwiema parami styków roboczych . Pierwszy styk steruje bramą główną a drugi wystawia masę monitora na przekaźnik sterujący bramą posesji, ten który plusa dostaje z monitora. A może zbyt komplikuję ten układ :)