Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mazda 5 CR 19 usa - Wentylator chłodnicy nie działa, wentylator i sterownik spra

krajmar32 20 Apr 2019 14:03 1260 6
    krajmar32
    Level 2  
    Witam. Mam problem z wentylatorem w mazdzie 5 CR 19 2.3l. Mianowicie wentylator podłączony na krótko pracuje. Sterownik wentylatora wyjąłem podłączyłem na krótko bez przewodu sterowania ( środkowy pin w 3 pionowej wtyczce) przewód czerwono-biały i napięcie było na wyjściu, po podłączeniu masy napięcie zaczęło spadać do 0. Następnie podając napięcie przez rezystor na wyjściu też pojawiało się napięcie. Więc sterownik sprawny. Na kostce z instalacji na sterowaniu cały czas jest masa, nieważne czy działa klima czy siłnik się grzeje czy nie. Skąd bierze się napięcie na przewodzie sterowania modułu wentylatora. Nigdzie nie mogę tego znaleźć. Ręce opadają. Za wszelką pomoc będę wdzięczny.
    decybel91
    Level 41  
    Jak świat światem sterowanie wentylatorem idzie że sterownikiem silnika. Leć po cienkim kablu i szukaj zwarty skoro z USA to pewnie bita.
    krajmar32
    Level 2  
    No właśnie nie bita. Mienie przesiedleńcze. A awaria powstała z dnia na dzień. Nikt wcześniej nie pchal rąk i nie tworzył pseudoelektryki. Co ciekawe to na tym pinie od sterowania musi być masa bo wentylator chodził by cały czas i byłoby po akumulatorze. Jak sprawdzałem sterownik to doszlem do wniosku że sygnał sterujący to napięcie pomiędzy + a masą. Ale zależne od obu pod pewną rezystancją inaczej sterownik albo otwiera się na maxa albo odcina napięcie. A napięcie sterujące ma bardzo mały prąd. Testowałem nawet zwykłymi potencjometrami i nie popaliło. Między masą a pinem sterowania musi być rezystor max 2 k do tego między + a pinem sterowania jak podłącze 22k to na wyjściu sterownika jest 9V i czym mniejsza rezystancją między + to napięcie wyjściowe wyższe a większą niższe ale pow 34k dlawi sterownik. To trochę info jakby komuś nie chcio się dlubac przy sterowniku. No nic po świętach zaczynam walkę z instalacją. Jak dojdę co się dzieje to dam znać. Ale jak ktoś to przerabial to niech napisze.
    jurekk55
    Level 36  
    Weź do ręki oscyloskop, i będzie wiadomo jak sterowany.
    krajmar32
    Level 2  
    Wczoraj próbowałem dojść gdzie idzie ten przewód sterujący. Sprawdziłem wszystkie bezpieczniki i przekaźniki pod maską. Do żadnego nie dochodzi. Tylko połączenie z masą. Podłączyłem kompa rozgrzalem silnik do 95 stopni, potem 98 stopni i dalej masa. A powinno się pojawić jakieś napięcie żeby wysterowac moduł wentylatora. Nawet na temperaturę nie ma reakcji. Tak samo przy klimatyzacji masa. Jak podłączyłem moduł bez sterowania( OMIJAJĄC PIN2) to wentylator śmiga na maxa. Nie wiem czy oscyloskop pomoże, odczyta coś z pomiaru masy i masy? Jak mierzylem miernikiem to pokazywał mi 0,06 mV.

Dodano po 1 [minuty]:

Wczoraj próbowałem dojść gdzie idzie ten przewód sterujący. Sprawdziłem wszystkie bezpieczniki i przekaźniki pod maską. Do żadnego nie dochodzi. Tylko połączenie z masą. Podłączyłem kompa rozgrzalem silnik do 95 stopni, potem 98 stopni i dalej masa. A powinno się pojawić jakieś napięcie żeby wysterowac moduł wentylatora. Nawet na temperaturę nie ma reakcji. Tak samo przy klimatyzacji masa. Jak podłączyłem moduł bez sterowania( OMIJAJĄC PIN2) to wentylator śmiga na maxa. Nie wiem czy oscyloskop pomoże, odczyta coś z pomiaru masy i masy? Jak mierzylem miernikiem to pokazywał mi 0,06 mV.
    jurekk55
    Level 36  
    Poślij w przewód do sterownika wentylatora sygnał PWM. Odpinając wcześniej od instalacji. Vide sygnał czujnika ciśnienia klimatyzacji w nowszych Audi. Proste jak konstrukcja cepa, jak nie pomoże będziemy szukać dalej rozwiązań.