Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła Buderus logatherm WPT200. Obniża temperaturę wody w bojlerze.

20 Kwi 2019 20:59 657 5
 • Poziom 1  
  Witam. Mam pompę ciepła Buderus logatherm WPT200. Serwisant sprawdził moje ustawienia i wszystko działało przez rok jak potrzeba. Bez jakichkolwiek zmian pompa po spadku zadanej (53stopnie) temperatury o 5 stopni uruchamia się. I tu zaczyna się problem. Z temperatury 48 stopni najpierw obniża ją do 35 i dopiero później zaczyna podgrzewać do zadanych 53-ech. Trwa to około 6 godzin. Miał ktoś podobny problem??? Nie zmieniałem żadnych nastaw.
 • Poziom 1  
  Dzień dobry,

  Czy udało się rozwiązać zagadkę spadającej temperatury po załączeniu pompy? Ja mam tą samą sytuację tylko, że z pompą Buderus WPT 270. Sprawę zauważyłem od momentu uruchomienia (2 miesiące temu) i zastanawiam się czy ten typ tak ma, czy jest jakiś problem.
 • Poziom 2  
  Mam pompę wpt 200 buderus. Też zauważyłem identyczny efekt. Od kilku tygodni mnie krew zalewa. Włącza się pompa bo temperatura spadła z zadanych 55 do 49,9 i ta ją jeszcze chłodzi do 45 i dopiero po 5 godzinach dogrzane jest do 55. Pierwsze dwie godziny to właściwie tylko chłodzenie. W zeszłym sezonie chyba wszystko było normalnie. Już sam nie wiem, jest może tu ekspert od pomp i wie może, czy to normalne?
 • Poziom 29  
  Proces grzania powoduje naturalny ruch wody w zasobniku i jej częściowe wymieszanie.
 • Poziom 2  
  Ok., po kilku dniach spędzonych w kotłowni, notatkach w zeszycie, rozgryzłem o co chodzi w tej pompie. Od razu piszę, że z Waszymi urządzeniami wszystko jest najprawdopodobniej ok, a zaraz podam jak to sprawdzić.

  Czasowy spadek temperatury na czujniku, wynika z konstrukcji pompy i zasady, że ciepło idzie do góry. Konstrukcja naszych pomp (Buderus Logatherm) wygląda tak, że wężownica grzejna znajduje się na dole zbiornika, a czujnik temperatury podstawowy przy wyrzucie wody, czyli u samej góry zbiornika. Z tego czujnika wyświetlana jest temperatura na wyświetlaczu – jest ona +/- taka, jak temperatura w kranie. Natomiast zbiornik zasilany jest wodą od dołu, więc temperatura na dole zbiornika znacznie się różni.

  W angielskiej wersji instrukcji znalazłem coś, czego nie było w polskiej wersji – wejście do menu serwisowego – aby je aktywować, wciskamy przycisk MENU i przycisk OK razem na 3 sekundy, wyświetli się napis „0d” – Plusem i minusem przeskakujemy do kolejnych opcji - OK. wchodzimy w daną funkcję. Teraz z tego co sam wywnioskowałem:

  0d – odczyt temperatury zadanej,
  1d – odczyt temperatury z czujnika podstawowego (tego u góry)
  2d – odczyt temperatury z czujnika przy nagrzewnicy (na dole)
  3d – temperatura powietrza zasilającego
  4d – temperatura pomieszczenia

  Skąd wiem, że 2d to czujnik przy nagrzewnicy? Ponieważ przy uruchomieniu się funkcji Aboost, temperatura gwałtownie rośnie – załącza się grzałka elektryczna.
  Teraz do sedna. Jak napisano w poście powyżej, woda w trakcie ogrzewania miesza się, dodatkowo nasze pompy posiadają wewnątrz obudowy małą pompkę cyrkulacyjną (w moim przypadku marki WILO). Po załączeniu agregatu zaczytywana jest temperatura z czujnika dolnego i załącza się pompa cyrkulacyjna. Rozpoczyna się ogrzewanie wody pompą ciepła, ale woda ogrzewana jest OD DOŁU i jednocześnie mieszana. Skutek jest taki, że temperatura na czujniku górnym spada, a na dolnym rośnie. Możemy to na bieżąco obserwować przełączając między opcjami 1d oraz 2d w menu serwisowym.

  Teraz czekamy, aż nastąpi moment zwany przeze mnie „punktem przełamania” – zależnie od temperatury na zewnątrz – szybciej lub wolniej – dziś np. przy temperaturze powietrza zasilającego 14°C było to 120minut. Charakteryzuje się on tym, że w ciągu kilkudziesięciu sekund temperatura wody na czujniku górnym gwałtownie spada o ok. 2°C. Od tej pory temperatura na obu czujnikach będzie tylko rosła, przy czym na dolnym będzie zawsze o 2-3stopnie wyższa. Cykl kończy się w momencie osiągnięcia zadanej temperatury na górnym czujniku.

  Zauważyłem jeszcze jedną rzecz, mianowicie, gdy bieg pompki cyrkulacyjnej jest ustawiony na III, a nie na I, jak w instrukcji, temperatura na górnym czujniku nie spada tak drastycznie. Dla porównania, na biegu I od rozpoczęcia, do punktu przełamania spadła z 35,9°C do 25,5°C. Natomiast na biegu III z 35°C tylko do 30,1°C. Dlatego ja zostawiłem sobie na III biegu. Bieg pompki nie wypływa na ogólną szybkość ogrzewania wody.

  Wniosek jest taki, że jeśli po wejściu w opcję 2d w menu serwisowym temperatura rośnie, to pompa działa i jest wszystko OK. W razie pytań, piszcie.
 • Moderator - Systemy Grzewcze
  Bieg pompy wpływa na grzanie wody.
  Woda jest podgrzewana w wymienniku płytowym zaraz obok pompy cyrkulacyjnej.

  Mniejsze obyty pompy to większa temperatura na wyjsciu z wymiennika i szybciej mozna uzyskać wodę zdatną do użytku.

  Pompa zabiera wodę z dna zbiornika i tłoczy ją przez wymiennik na górę zbiornika.
  Zbyt duża moc pompy rozwarstwia ułożenie ciepłej wody w zasobniku.