Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Różnicówka - robić TN-C-S czy oddzielnie uziom?

20 Kwi 2019 22:03 711 24
  • Poziom 6  
    Witam wszystkich,
    Mam krótkie pytanie odnośnie różnicówki. Mam niewielki budynek gospodarczy będący wyposażony w 3 gniazdka, 1 gniazdo siłowe 5-PINowe, i światło. Budynek oddalony jest od głównej rozdzielnicy, która znajduje się przy płocie o ok. 27 metrów. Sieć dochodząca to TN-C 3 fazy. I mam już lekki mętlik w głowie, ponieważ wiele postów na forum jest na temat rozdziału PEN na PE i N, natomiast elektryk z którym rozmawiałem powiedział mi, żebym nie rozdzielał PEN tylko bezpośrednio zrobił przy budynku uziom z 3 metrowej szpicy i poprowadzić oddzielnie szynę PE z uziomem i oddzielnie szynę N przewodem niebieskim od głównej rozdzielnicy. Osobiście wydaje mi się, żeby zrobić rozdział, ale elektryk twierdzi, że różnicówka nie wykryje w ten sposób różnicy potencjałów.
    Różnicówka - robić TN-C-S czy oddzielnie uziom?

Różnicówka - robić TN-C-S czy oddzielnie uziom?
    Jak Panowie specjaliści to widzą? Według elektryka powinno być jak na rysunku pierwszym.
  • Moderator
    mazur2305 napisał:
    elektryk z którym rozmawiałem powiedział mi, żebym nie rozdzielał PEN tylko bezpośrednio zrobił przy budynku uziom z 3 metrowej szpicy i poprowadzić oddzielnie szynę PE z uziomem i oddzielnie szynę N przewodem niebieskim od głównej rozdzielnicy.

Spróbuj napisać to jeszcze raz, ale inaczej.
    1. Elektryk powiedział, żebyś nie rozdzielał PEN... ale gdzie masz nie rozdzielać?
    2. Poprowadzić oddzielnie szynę PE z uziomem... Skąd masz tę szynę PE poprowadzić i dokąd?
    3. Gdzie niby jest główna rozdzielnica?
    4. Mam rozumieć, że zasilanie budynku gospodarczego jeszcze nie istnieje? Jak i czym ma być wykonane? Tylko konkretnie, z danymi technicznymi.
  • Poziom 6  
    1 i 2. Nie rozdzielał PEN w ogóle. Po prostu poprowadził oddzielnie PE wyprowadzone obok budynku bednarką do szyny w rozdzielnicy w budynku i oddzielnie PEN które dochodzi razem z 3 fazami do budynku ze skrzynki ZE, podpiął bezpośrednio w rozdzielnicy do szyny N.
    3. Rozdzielnica ZE znajduje się przy płocie oddalonej od tegoż budynku o około 27 metrów.
    Na działce znajduje się tylko ten budynek wymiarów 3x6 metra.
    Elektrykowi chodzi chyba o to, żeby nie rodzielac PEN, tylko zrobić oddzielnie uziemienie i "stworzyć" bezpośrednio sieć TN-S w budynku.
  • Pomocny post
    Moderator
    mazur2305 napisał:
    1 i 2. Nie rozdzielał PEN w ogóle.
    Prawidłowo. Tylko wtedy w TN-C nie ma N, lecz jest PEN.
    mazur2305 napisał:
    Po prostu poprowadził oddzielnie PE wyprowadzone obok budynku bednarką do szyny w rozdzielnicy w budynku i oddzielnie PEN które dochodzi razem z 3 fazami do budynku ze skrzynki ZE, podpiął bezpośrednio w rozdzielnicy do szyny N.
    Używasz chyba złych określeń, dlatego ciężko to się czyta. Ale wygląda, że to jest raczej dobrze, po prostu uziemił PEN, lub szynę PE w rozdzielnicy.
    mazur2305 napisał:

3. Rozdzielnica ZE znajduje się przy płocie oddalonej od tegoż budynku o około 27 metrów.
    To jasne, pisałeś, ale jakim kablem prowadzone jest zasilanie? Symbol, przekroje.
    mazur2305 napisał:

Elektrykowi chodzi chyba o to, żeby nie rodzielac PEN, tylko zrobić oddzielnie uziemienie i "stworzyć" bezpośrednio sieć TN-S w budynku.

Jak to "nie rozdzielać PEN"? PEN powinien być rozdzielony w budynku, a PE uziemione. Coś jak na drugim schemacie. Tylko teraz przekroje.
  • Poziom 6  
    Dokładnie tak jak na 2 schemacie masz rację. A on mi powiedział, że różnica potencjałów nie będzie się zgadzała... Dlatego to mnie strasznie zdziwiło i stąd moje pytania.

Dodano po 8 [minuty]:

Zasilanie doprowadzone 4x16mm2 Alu, 80 cm pod ziemią. W budynku wyłącznik izo. 40A 3f, różnicówka 40A 3f, es 20A 3f, 2x es 16A, es 10A. W budynku dużego obciążenia zabezpieczeń nie będzie, jakaś kosiarka itd. Grunt dookoła budynku piaszczysty. Do uziomu mam kupioną sztyce 3 metrową, bednarką wejdę w ścianę i połączę ją z szyną PE w rozdzielnicy linka 16mm2 Cu.
  • Poziom 23  
    mazur2305 napisał:
    Zasilanie doprowadzone 4x16mm2 Alu, 80 cm pod ziemią. W budynku wyłącznik izo. 40A 3f, różnicówka 40A 3f, es 20A 3f, 2x es 16A, es 10A. W budynku dużego obciążenia zabezpieczeń nie będzie, jakaś kosiarka itd. Grunt dookoła budynku piaszczysty. Do uziomu mam kupioną sztyce 3 metrową, bednarką wejdę w ścianę i połączę ją z szyną PE w rozdzielnicy linka 16mm2 Cu.

Jakoś nie wiedzę tej instalacji.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    mazur2305 napisał:
    elektryk z którym rozmawiałem powiedział mi, żebym nie rozdzielał PEN tylko bezpośrednio zrobił przy budynku uziom z 3 metrowej szpicy i poprowadzić oddzielnie szynę PE z uziomem i oddzielnie szynę N przewodem niebieskim od głównej rozdzielnicy. Osobiście wydaje mi się, żeby zrobić rozdział, ale elektryk twierdzi, że różnicówka nie wykryje w ten sposób różnicy potencjałów.

I jak tu teraz napisać zatrudnij fachowca do tej roboty :?:

mazur2305 napisał:
    tylko zrobić oddzielnie uziemienie i "stworzyć" bezpośrednio sieć TN-S w budynku.

Ten pseudo fachowiec ma zamiar zrobić TT a nie TN-S w układzie TN-C podejrzewam że nawet nie zna układów sieciowych.

Rysunek drugi jest OK jeśli chodzi o rozdział PEN brakuje przekrojów przewodów.
    Do gniazda 3 fazowego 16A nie możesz dać B20A.
    Wypadało by na gniazda dołożyć RCD 2P.
    Oświetlenie nie wymaga zabezpieczenia RCD
  • Poziom 6  
    Tak, 4x16 Al.

Dodano po 9 [minuty]:

mawerix123 napisał:
    Rysunek drugi jest OK jeśli chodzi o rozdział PEN brakuje przekrojów przewodów.
    Do gniazda 3 fazowego 16A nie możesz dać B20A.
    Wypadało by na gniazda dołożyć RCD 2P.
    Oświetlenie nie wymaga zabezpieczenia RCD

To dam do gniazda B16A zabezpieczenie.
    Co to RCD na gniazdka. Tam będą 3 gniazdka 240V, 2 na 1 es'ie wewnątrz i 1 na oddzielnym es'ie na zewnątrz jak do kosiarki czy innego sprzętu. Jest tak mocno konieczne dokładać jeszcze różnicówkę?
    Przekroje gniazdka 240V 3x2.5mm2, gniazdo 16A 5x4mm2, światło 3x1.5mm2.
    Oświetlenie nie wymaga RCD ale też nikt nie zabrania, więc wrzucę wszystko.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    mazur2305 napisał:
    To dam do gniazda B16A zabezpieczenie.
    Co to RCD na gniazdka. Tam będą 3 gniazdka 240V, 2 na 1 es'ie wewnątrz i 1 na oddzielnym es'ie na zewnątrz jak do kosiarki czy innego sprzętu. Jest tak mocno konieczne dokładać jeszcze różnicówkę?
    Przekroje gniazdka 240V 3x2.5mm2, gniazdo 16A 5x4mm2, światło 3x1.5mm2.
    Oświetlenie nie wymaga RCD ale też nikt nie zabrania, więc wrzucę wszystko.

Obwody gniazd 230v oraz 400v muszą być zabezpieczone RCD ( zgodnie z przepisami )
    Możesz dać wszystko na jednym RCD, to nie błąd. Ale musisz wiedzieć że przy zadziałaniu głównego RCD wszystko zostaje pozbawione prądu.

A wracając do instalacji to zmień elektryka, bo ten nie wiem co mówi i robi.
    Sieć masz w TN-C przewód idący w ziemi to YAKY 4x16żo wiec u siebie w skrzynce robisz podział podłączasz go pierw do szyny PE a potem do szyne N. Szynę PE musisz uziemić podłączając jak do GSW i tyle. Szpile bym sobie odpuścił.
    Uważam że głęboki wykop i położenie bednarki załatwi sprawę.
  • Pomocny post
    Moderator Energetycy
    Magic_moon napisał:
    Obwody gniazd 230v oraz 400v muszą być zabezpieczone RCD
    Hm ... PN-HD 60364-4-41 :D
  • Poziom 6  
    Magic_moon napisał:
    Szynę PE musisz uziemić podłączając jak do GSW i tyle. Szpile bym sobie odpuścił.
    Uważam że głęboki wykop i położenie bednarki załatwi sprawę.

Szpila leży w magazynku to się ją wykorzysta, nie będę już cudował, a co do GSW to podpinam szpile bezpośrednio do szyny PE w rozdzielnicy, bo w budynku nie ma nic metalowego, jak coś będzie z hydrauliki to PP i PVC tylko, a po tym prąd nie idzie.
    Zresztą może rodzice będą się kiedyś tam budować za jakiś czas to i tak trzeba będzie to przerabiać. To jest na razie tylko żeby posiedzieć i sobie herbatę zrobić i trawę skosić.
  • Poziom 23  
    elpapiotr napisał:
    elpapiotr napisał:
    Magic_moon napisał:
    Obwody gniazd 230v oraz 400v muszą być zabezpieczone RCD

Wszystkie gniazda do 32 A.

Dodano po 6 [minuty]:

mazur2305 napisał:
    Szpila leży w magazynku to się ją wykorzysta, nie będę już cudował, a co do GSW to podpinam szpile bezpośrednio do szyny PE w rozdzielnicy

Ok. A jaki przekrojem chcesz to połączenie wykonać ?
  • Poziom 6  
    Od szpilki bednarką chcę wejść w ścianę budynku i tam połączyć ją z szyną PE linką 16mm2 Cu.
    Ściany domku są drewniane. A ja nie chcę też żeby ktoś przypadkiem mi zerwał to połączenie. Wiesz ktoś pójdzie się wysikać, nogą urwie kabel i po ptakach, a bednarki nie wyrwie.
  • Poziom 6  
    wacek.wacek napisał:
    Albo plaskownik ocynkowany.

No coś w ten deseń. Ewentualnie mam jakąś taśmę montażową ocynkowaną że 2.5 cm szerokosci.
  • Poziom 39  
    2 budynki.
    2 rozdzielnice
    2 * podział PEN, podział w każdej rozdzielnicy.
    Uziom to oddzielne zagadnienie.
    Nie jest to szpila = babska ozdóbka - tylko musi mieć parametry.
    Punkt podziału nie musi być uziemiony.
  • Poziom 6  
    CYRUS2 napisał:
    2 budynki.
    2 rozdzielnice
    2 * podział PEN, podział w każdej rozdzielnicy.
    Uziom to oddzielne zagadnienie.

1. Budynek jest jeden na posesji i jest to ta "szopka narzedziowa" 3x6 metra.
    2. Rozdzielnica będzie tylko w tym ww. budynku.
    3. Podział PEN tylko w rozdzielnicy w budynku.
    4. Zrobię oczywiście pomiar rezystancji tego uziomu który chce podłączyć do szyny PE w rozdzielnicy utworzonej z PEN z sieci.

Dodano po 8 [minuty]:

mazur2305 napisał:

Czepianie się słów. Wiadomo o co chodzi (uziom szpilkowy) i wiadomo, że ma mieć swoje parametry.
  • Moderator
    CYRUS2 napisał:

owszem, ale by nie było nieporozumień dodaj od razu, że uziemiony musi być PE. Co najmniej w jednym miejscu, ale może być więcej.
  • Pomocny post

Poziom 31  
    Nie, albo linka >16, albo płaskownik o odpowiednim przekroju.
  • Poziom 6  
    Panowie wydaję mi się, że wszelkie moje wątpliwości zostały rozwiane.
    Rozdzielam PEN i rozdział uziemiam uziomem szpilkowym i łączę z szyną PE bednarką i linką 16mm2 Cu. Zmieniam B20A na B16A w gnieździe 16A 5Pin. Zostaje przy jednym głównym RCD 40A. Gniazdo siłowe przyłączam 5x4mm2, gniazdka 240V przyłączam 3x2.5mm2 a światło 3x1.5mm2.
    Jakieś jeszcze pytania i rady?

Dodano po 1 [minuty]:

Brivido napisał:
    Nie, albo linka >16, albo płaskownik o odpowiednim przekroju.

A dlaczego nie mogę połączyć szpilki bednarką a bednarkę w ścianie budynku linką 16mm2 Cu do szyny PE?
  • Pomocny post
    Moderator
    mazur2305 napisał:

4. Zrobię oczywiście pomiar rezystancji tego uziomu który chce podłączyć do szyny PE w rozdzielnicy utworzonej z PEN z sieci.

Napiszę Ci jak ja bym to zrobił.
    1. W porządku, jednak na miejscu w którym zaplanowałeś łączenie i zakopanie łączenia kabli w ziemi, ja bym pozostawił zapas kabla YAKY 4 x 16 mm2 dla celów ewentualnego zasilania przyszłego budynku mieszkalnego i to wszystko. Tzw. "szopkę narzędziową" zasiliłbym tym kablem nieprzerywanym (na razie). Szczegóły zasilania masz na rys. 2.
    2. Na razie tylko tam. Zgoda. Co nie przeszkadza, aby kiedyś wykonać inną.
    3. Na razie tylko tam. Gdyby kiedyś miał powstać budynek mieszkalny, to i tak należałoby wykonać w nim uziom fundamentowy i oddzielnie rozdzielić PEN. Wszystko byłoby na to przygotowane.
    4. Pomiary oczywiście są potrzebne, ale w tej sytuacji to sprawa drugorzędna.
  • Poziom 6  
    retrofood napisał:
    mazur2305 napisał:

Napiszę Ci jak ja bym to zrobił.
    1. W porządku, jednak na miejscu w którym zaplanowałeś łączenie i zakopanie łączenia kabli w ziemi, ja bym pozostawił zapas kabla YAKY 4 x 16 mm2 dla celów ewentualnego zasilania przyszłego budynku mieszkalnego i to wszystko. Tzw. "szopkę narzędziową" zasiliłbym tym kablem nieprzerywanym (na razie). Szczegóły zasilania masz na rys. 2.
    2. Na razie tylko tam. Zgoda. Co nie przeszkadza, aby kiedyś wykonać inną.
    3. Na razie tylko tam. Gdyby kiedyś miał powstać budynek mieszkalny, to i tak należałoby wykonać w nim uziom fundamentowy i oddzielnie rozdzielić PEN. Wszystko byłoby na to przygotowane.
    4. Pomiary oczywiście są potrzebne, ale w tej sytuacji to sprawa drugorzędna.

Oczywiście, że jak będzie budynek mieszkalny (może kiedyś) to będzie wszystko tak jak ma być do budynku mieszkalnego.

Dodano po 1 [minuty]:

Jeszcze tylko chciałbym się dowiedzieć dlaczego nie mogę szpilki połączyć bednarką a bednarkę w ścianie dopiero 16mm2 Cu do szyny PE.?
  • Pomocny post
    Moderator
    mazur2305 napisał:

A dlaczego nie mogę połączyć szpilki bednarką a bednarkę w ścianie budynku linką 16mm2 Cu do szyny PE?

Kombinujesz tutaj zbyt mocno. Znasz pojęcie szereg elektrochemiczny?
    Zapoznaj się z tym tematem, szczególnie z końcową częścią
    Rodzaje uziomów. Uziom otokowy, uziomy pionowe
  • Poziom 6  
    retrofood napisał:
    Kombinujesz tutaj zbyt mocno. Znasz pojęcie szereg elektrochemiczny?
    Zapoznaj się z tym tematem, szczególnie z końcową częścią
    Rodzaje uziomów. Uziom otokowy, uziomy pionowe

Kumam. To robię bezpośrednio 16mm2 Cu.
    Koniec końców retro właśnie o to mi chodziło o czym Ty w przedostatnim poście napisałeś. Może ciężko przez te posty było mi to wytłumaczyć. Wszystko wiem. Dzięki wszystkim za pomoc i wesołych świąt. Temat zamykam.

Dodano po 1 [minuty]:

Panowie wytłumaczyli i pomogli.