Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Najlepsze wentylatory do 100zł~

21 Kwi 2019 09:35 273 17
  • Poziom 4  
    Cześć, w przyszłości zamierzam wymienić obudowę i dołożyć 3 wentylatorki. Wybrałem Sharkoon Night shark RGB i są tam zamontowane już 3 a do tego od chłodzenie wodnego będą jeszcze 2. Teraz pojawia się pytanie jakie 3 wentylatory wybrać mniej więcej do 100~?. Zależy mi żeby były w miarę ciche i wydajne. Fajnie by było jakby były RGB ale to nie priorytet 😉
  • Poziom 3  
    Cześć polecam obejrzeć jakieś porównanie na Youtube
  • Poziom 42  
    Z nie-RGB polecić mogę w sumie całą linię Arctic, oraz SilentiumPC. Warto pamiętać że SPC Zephyr 140mm raczej nie ma po co kupować, bo taki sam wentylator ale szybszy, czyli SPC Mistral, jest wydajniejszy i równie bezgłośny. Mistrale 120mm są słyszalne, ale nadal bardzo ciche.
    Z RGB możesz sprawdzić SPC Corona RGB, czy takie podświetlenie Ci pasuje.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Fog1234 napisał:
    Cześć, w przyszłości zamierzam wymienić obudowę i dołożyć 3 wentylatorki. Wybrałem Sharkoon Night shark RGB i są tam zamontowane już 3 a do tego od chłodzenie wodnego będą jeszcze 2. Teraz pojawia się pytanie jakie 3 wentylatory wybrać mniej więcej do 100~?. Zależy mi żeby były w miarę ciche i wydajne. Fajnie by było jakby były RGB ale to nie priorytet

Z zupełnej ciekawości zapytam, co chcesz w tej obudowie chłodzić? Koparkę BTC? Czy po prostu lubisz szum wentylatorów? Bo jeśli masz tylko jeden procesor i tylko jedną kartę graficzną, to te dwa z przodu i jeden z tyłu powinny być wystarczające z nadmiarem.

No ale jeśli lubisz - to może Be Quiet Pure Wings 2 będą OK, chyba że faktycznie chodzi o generację szumu, to można trochę taniej, na przykład SPC Sigma PRO 120 kupić. Jest też w wersji z podświetleniem, jakby w obudowie było za ciemno :)
  • Poziom 42  
    dt1 napisał:
    Z zupełnej ciekawości zapytam, co chcesz w tej obudowie chłodzić? Koparkę BTC? Czy po prostu lubisz szum wentylatorów? Bo jeśli masz tylko jeden procesor i tylko jedną kartę graficzną, to te dwa z przodu i jeden z tyłu powinny być wystarczające z nadmiarem.

Ja mam niskożerny CPU na chłodzeniu wodnym, półpasywną 1060, 1 wentylator w zasilaczu, 2 na karcie i 8 w obudowie. Jak pracują na minimum są bezgłośne nawet w nocy, a jak pracująb na pełnych obrotach to chłodzą mi herbatę postawioną na obudowie ;) A czemu tyle wentylatorów? Bo więcej się nie zmieściło.
    Nie mówię, że nie można, jak ktoś lubi to niech i tuzin sobie ich wiesza, tylko po co? Dla przykładu przy 65W procesorze i karcie graficznej, która większość ciepła wyrzuca przez śledzia z tyłu zwykle jeden wentylator z tyłu plus ewentualnie wentylator z przodu zapewniają zupełnie akceptowalne temperatury nawet na niskich obrotach. Jeden wentylator na niskich obrotach hałasuje mniej niż osiem wentylatorów na niskich obrotach.
  • Poziom 31  
    Kraniec_Internetów napisał:
    Ja mam niskożerny CPU na chłodzeniu wodnym

A jakie to chłodzenie?
    dt1 napisał:
    jak ktoś lubi to niech i tuzin sobie ich wiesza

Ja starałem znaleźć uzasadnienie na wentylator z góry budy, w obudowach któe domyślnie nie mają tam otworu, lecz czy to coś daje
    Fog1234 napisał:
    Teraz pojawia się pytanie jakie 3 wentylatory wybrać mniej więcej do 100~?

A może coś z Gelida? Ja używam od kilku lat 120mm ma własną regulator obrotów łatwo się czyści.
    Fog1234 napisał:
    Zależy mi żeby były w miarę ciche i wydajne.

Każdy chce powyżej 1200RPM ale pierwsze co mi wpadało do głowy to marka Noctua a drugie to cena.
  • Poziom 42  
    Bo wiesz, wentylatory to kolejny element który może świecić :P
    Poza tym nie po to kupowałem towera z porządnym przewiewem żeby kisić w nim sprzęt. Nie wiem jak sprzęt zachowa się w praktyce, za to wiem że jak zamontuję w nim 10 bezgłośnych wentylatorów, to całość nadal jest bezgłośna.
    Do tego dochodzi ciśnienie statyczne gdy w obudowie są filtry przeciwkurzowe (a mam je wszędzie), oraz ciśnienie w obudowie pod względem osadzania się kurzu.
    Chociaż przyznam, że początkowo w tej obudiwie siedział q6600 ciągnący ponad 300W, płyta z chipsetem który parzył oraz kosmicznie gorące karty graficzne. Także huragan w budzie był konieczny.

Dodano po 1 [minuty]:

kuferekczasu napisał:
    A jakie to chłodzenie?

Arctic liquid freezer 120.
    Wszędzie położony ciekły metal :)
    Bo wiesz, wentylatory to kolejny element który może świecić

Dla mnie komputer to takie urządzenie, z którego nie robię choinki. Choinkę ustawiam sobie na święta, tam mam w opór światełek, mogę sobie podświetlenie pokoju zrobić, jak mi będzie tego brakować. Ale kto co lubi.

wiem że jak zamontuję w nim 10 bezgłośnych wentylatorów, to całość nadal jest bezgłośna.

Jedyny bezgłośny wentylator to wyłączony wentylator.

Chociaż przyznam, że początkowo w tej obudiwie siedział q6600 ciągnący ponad 300W

Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że Q6600 będzie pobierał pod obciążeniem 300W. W zasadzie stwierdziłbym, że żadne, ale być może przy chłodzeniu ciekłym azotem zarówno płyty jak i sekcji zasilania tego procesora da się coś takiego wykręcić. 300W to może cała platforma ciągnęła z gniazdka.
  • Poziom 42  
    dt1 napisał:
    Jedyny bezgłośny wentylator to wyłączony wentylator

Powiedzmy że bezgłośny to subiektywne odczucie. Ja nic nie słyszę, więc dla mnie jest bezgłośne.
    dt1 napisał:
    Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że Q6600 będzie pobierał pod obciążeniem 300W. W zasadzie stwierdziłbym, że żadne, ale być może przy chłodzeniu ciekłym azotem zarówno płyty jak i sekcji zasilania tego procesora da się coś takiego wykręcić. 300W to może cała platforma ciągnęła z gniazdka.

Nie. 350W na chłodzeniu wodnym, przy Vcore 2.25V i częstotliwości 4.2GHz. Moja ówczesna płyta, czyli Asus Rampage formula mierzyła prąd procesora, więc moc łatwo było policzyć.
    Co prawda procesor padł po 3 dniach, ale rekord kolegi z forum w superpi pobił znacząco.
    Nie sądzę, by ten pomiar był dokładny, w około 200W może z kawałkiem bym uwierzył, ewentualnie uwierzyłbym, gdybym zobaczył podłączony amperomierz przed wtykiem zasilania procesora. Niestety tego się już nie dowiemy, ani nie jest to tematem tego wątku.

Może warto zaczekać, aż wypowie się Autor (chyba że uzna, że to niepotrzebne i sobie coś już wybierze albo nie).
  • Poziom 42  
    Dodam, że wiązka 4 pin EPS była mocno ciepła, całe szczęście użyłem przejściówki na 8pin. Poza tym pierwsze chłodzenie, czyli Fortis 2 250W TDP odpadło w okolicach 3.8GHz przy 1.8Vcore (3.9 nie udźwignęło). Także jestem pewien że procesor przekroczył 300W. I tak na chłodzeniu wodnym rozgrzewał się do 80 stopni przy maksymalnych obrotach wentylatorów i z chłodnicą wyjętą z obudowy.
    Wielkościowo taka, jaka wejdzie Ci do obudowy (120, 140mm?).
    Jeśli chodzi o zasilanie to taka, jaką będziesz w stanie zasilać (DC to 3 pin, PWM to 4 pin).
    Wydajnościowo taka, jakiej potrzebujesz (różnią się prędkością obrotową, przepływem powietrza oraz generowanym hałasem, te trzy rzeczy są ze sobą powiązane).

W sumie można jeszcze obejrzeć sobie serie Silent Wings oraz Shadow Wings.
    kuferekczasu napisał:
    Ja tu uważam, że autorowi tematu chodzi o coś "taniego świecącego poniżej 20dBa"

Pure Wings 2 nie jest ani specjalnie tani, ani świecący, więc możesz się mylić. Niestety Autor sam nie napisał, czy chodzi o dekorację, czy praktyczny użytek.
  • Poziom 4  
    Wejdą nawet 140, tylko teraz pytanie planuje jednak kupić w dalekiej przyszłości phanetks enthoo pro z oknem. Pojawia się teraz pytanie ile się ich tam zmieści + chłodzenie wodne (120mm X2). Jednak pamiętajmy, że dołączone są tam jeszcze inne wentylatory. Czyli: chłodzenie AIO 24cm, zestawowe i x tych BQ. Dt1 chodzi o to żeby były wydajne, nie muszą świecić. Wiadomo chciałbym, ale nie jest to priorytetem.