Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Geco G422-P04 - sterownik instalacji solarnej nie włącza się

johnny99 21 Apr 2019 13:18 3207 5
    johnny99
    Level 17  
    Witam.
    Posiadam sterownik instalacji solarnej Geco G422-P04. Problem z nim taki, że w ogóle się nie załączał. Po rozkręceniu stwierdziłem, że spalony jest jeden element. Zakładam, że jednak jest to rezystor a nie jakaś cewka (po wylutowaniu rozpadł się i wystawały druciki co mogłoby wskazywać na tą drugą). Jedynie dwa paski były możliwe do odczytania: pierwszy żółty, ostatni złoty. Po jego usunięciu stwierdziłem jeszcze, że na następnym elemencie są zwarte wszystkie wyprowadzenia. Po jego wylutowaniu zwarcie ustąpiło. Niestety nie jestem w stanie odnaleźć jakiegokolwiek schematu lub opisu tego sterownika. Na płytce nie ma oznaczeń. Symbole na tych elementach są nieczytelne.

Najbardziej interesuje mnie co to jest za układ z czterema wyprowadzeniami. Niestety zdjęcia robione kilka tygodniu po wylutowaniu elementów i niestety przepadły. Natomiast był to taki sam element co na załączonych zdjęciach (ten po lewej). Też nieczytelne opisy. Podłączony bardzo podobnie do uszkodzonego.
    Geco G422-P04 - sterownik instalacji solarnej nie włącza się Geco G422-P04 - sterownik instalacji solarnej nie włącza się
    Jedyny w miarę pomocny temat, który udało mi się odnaleźć to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2792620.html
    Jest w nim podobny sterownik lecz element który mnie interesuje również nie ma żadnego oznaczenia. Jedynie z pierwszego elementu da się odczytać kolory pasków.

Z góry dziękuję za pomoc.
    Ogólnie to sterownik wymieniony na nowy (inny model). Stary jak się uda postawić na nogi będzie rezerwowy.
  • Helpful post
    TONI_2003
    Moderator
    johnny99 wrote:
    Po rozkręceniu stwierdziłem, że spalony jest jeden element. Zakładam, że jednak jest to rezystor
    Tak to rezystor 47Ω/2W, ale jak był padnięty to na foto Masz zaznaczony element w czerwonych ramkach do wymiany (ten od spodu PCB to trudno odczytać z foto jaki?). Jednak domniemam, że jest uszkodzony element przetwornicy (odczytaj i podaj).
    johnny99 wrote:
    Natomiast był to taki sam element co na załączonych zdjęciach (ten po lewej).
    Rozumiem, że Masz na myśli elementy zaznaczone w ramki na żółto Transoptor Series PC817 (mało prawdopodobne co do uszkodzenia w Twym wypadku i bardzo powszechne), a ten biały o 6 pin (odczytaj) :D
    Geco G422-P04 - sterownik instalacji solarnej nie włącza się
    johnny99
    Level 17  
    Miałem na myśli zaznaczony element, że jest ten sam. Tak samo podpięty tylko, że przez słabsze elementy. Jedna noga bezpośrednio do zasilania, druga przez rezystory do zasilania, dwie pozostałe przez kondensatory dalej do układu. Też nieczytelny ale nie ma zwarć. Te dwa czarne zaznaczone przez Ciebie to transoptory PC817. Tez z prawej diodę ma sprawną według miernika lecz ten z lewej wydaje się być uszkodzony (miernik nie podaje napięcia diody). Ten biały optotriak też wydaje się być uszkodzony (dioda w nim niemierzalna).

Lepsze zdjęcia elementów o które pytałeś.
  • Helpful post
    TONI_2003
    Moderator
    Zatem będzie to trudne do ustalenia co to za element (o ile Ty coś nie odczytasz), ale widzę, że jest raczej uszkodzony rezystor SMD 333 na foto :D
    johnny99
    Level 17  
    Rezystor sprawny. Wszystkie małe elementy które dało się sprawdzić sprawdziłem. Jak się dowiem co to za układ to będę próbował to poskładać. Plus wymiana tych trzech elektrolitów.

Może ten tajemniczy układ to mostek prostowniczy?
    Jak będę miał czas to wylutuję ten drugi (miejmy nadzieje że sprawny) i spróbuję go zmierzyć. Może to coś wyjaśni.

Nie ma to jak samemu sobie odpowiadać.. Tak - są to mostki prostownicze.
    Teraz pytanie - jak dobrać taki mostek? Na jakie parametry zwrócić uwagę?
    johnny99
    Level 17  
    Witam ponownie po prawie dwóch miesiącach.
    Sterownik naprawiony!

Wymieniłem ewidentnie spalone części: Rezystor 47Ω/2W oraz mostek prostowniczy (wsadziłem tam MB10F gdyż nie doczytałem się jaki tam powinien być według projektu). Następnie według Waszej sugestii oraz zaczerpniętych informacji na innych forach wlutowałem nowe: LNK362DN, dwa transoptory PC817, MOC3051, oraz te trzy wielkie elektrolity.

Trwało to tak długo, gdyż nie znalazłem w Polsce LNK362DN w rozsądnej cenie. Trzeba było zamawiać z Chin. Sterownik póki co przechodzi testy w garażu. Jak kilka dni podziała to się pomyśli czy sprzedać czy zostawić na przyszłość. Żeby nie było to fotka...

Mała porada do naprawiających te sterowniki po raz pierwszy. Na żadnej stronie internetowej nie wyczytałem tego. Te układy jak LNK362DN i mostki prostownicze są klejone do płytki. Za nic nie chciały odejść od laminatu. Jak już puściły to płytka się trochę przebarwiła po zastosowaniu Hota.

Dzięki