Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bilansowanie fazowe mikroinstalacji 3 fazowej w ENERGA.

reja 21 Apr 2019 19:04 4767 8
Tespol
    reja
    Level 10  
    Sz. Państwo,
    Nie da się przeczytać tych wszystkich teorii na temat bilansowania.
    Fakty wyglądają tak dla mikroinstalacji 3 fazowej w Energa Operator z licznikiem Apator SmartEmu3.

Informacja producenta:Licznik smartEMU3 umożliwia wybór metody bilansowania energii z trzech faz. Dostępne są dwie metody:
    „Metoda algebraiczna” „per phase”, w której każdy ustrój pomiarowy licznika trójfazowego dolicza zmierzona przez siebie energie do odpowiednich liczydeł niezależnie od pozostałych ustrojów,
    „Metoda wektorowa” „Ferraris”, naśladująca liczniki indukcyjne; w tej metodzie energie z trzech ustrojów pomiarowych są najpierw sumowane (z uwzględnieniem znaków energii fazowych), a następnie, jeśli suma energii jest dodatnia, to jest doliczana do liczydeł 1.8.x, zaś jeśli ujemna – do liczydeł 2.8.x ( bez znaku minus).

Przykład:

Początkowy stan liczydeł:
    1.8.0 = 900.0 kWh
    2.8.0 = 100.0 kWh
    Przykładowy pobór energii:
    EL1 = +1 kWh (w fazie L1 wystąpił pobór 1 kWh)
    EL2 = +4 kWh (w fazie L2 wystąpił pobór 4 kWh)
    EL3 = –3 kWh (w fazie L3 wystąpił eksport 3 kWh)
    Końcowy stan liczydeł w metodzie „per phase”:
    1.8.0 = 905.0 kWh
    2.8.0 = 103.0 kWh
    Końcowy stan liczydeł w metodzie „Ferraris”:
    1.8.0 = 902.0 kWh
    2.8.0 = 100.0 kWh

Zakład Energetyczny sam decyduje jaki sposób pomiaru ma realizować licznik.
    W związaku z powyższym proszę o kontakt z Dystrybutorem Energii Elektrycznej, który udzieli Panu odpowiedzi na zadane pytanie.

Pozdrawiam
    Robert Trzajna
    Menedżer ds. kluczowych klientów
    Biuro Sprzedaży Aparatury i Systemów
    Pomiarowych dla Energetyki
    APATOR SA
    tel. 506 009329
    tel. (56) 61 91 244
    fax. (56) 61 91 295
    www.apator.com

Informacja Energa Operator.
    Dzień dobry,

Odpowiadając na Pana pytania informujemy, że:
    Obecnie na terenie Energa-Operator S.A. stosowane są statyczne liczniki energii elektrycznej, które rejestrują przepływ energii elektrycznej w dwóch kierunkach „metodą algebraiczną”.

Energa-Operator S.A. nie jest Sprzedawcą i nie decyduje o sposobie rozliczania ilości energii elektrycznej wytworzonej i pobranej przez prosumenta.
    Jako Operator dostarczamy Sprzedawcy niezbędne informacje o ilości energii pobranej (rejestry 1.8.0) oraz wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej (rejestry 2.8.0).
    Opis pozostałych kodów OBIS znajduje się na pokrywie listwy zaciskowej licznika.
    Wszystkie liczniki instalowane na sieci EOP dopuszczone są do obrotu na podstawie zatwierdzenie typu Głównego Urzędu lub na podstawie oceny zgodności z Dyrektywą 2014/32/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 luty 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do udostępniania na rynku przyrządów pomiarowych.
    Możliwe jest monitorowanie wskazań licznika energii elektrycznej (nie on-line, ponieważ dane publikowane są z opóźnieniem) po utworzeniu konta na stronie internetowej https://mojlicznik.energa-operator.pl/dp/UserLogin.do. Aplikacja nie służy do celów rozliczeniowych.
    Administratorem danych osobowych jest ENERGA-OPERATOR SA. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.energa-operator.pl
    Z poważaniem.
    Zbigniew Prusak
    Inżynier ds. Zarządzania Pomiarami
    Biuro Zarządzania TOO

No i tylko tyle i aż tyle. Po co te wszystkie teorie. Trzeba dowiadywać się u źródła.
    Licznik daje się monitorować internetowo. Mam to przerobione.
    Oczywiście metoda wektorowa byłaby dla nas trochę korzystniejsza ale z koniem nie da się kopać. Ze swojej nowej instalacji 2,97 kw wyciągam teraz średnio kilkanaście kwh dziennie.
    Pozdrawiam Wszystkich i życzę fajnych Swiąt Wielkanocnych.
    Załączam wyniki z kwietnia br.
  • Tespol
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    reja wrote:

Nie da się przeczytać tych wszystkich teorii na temat bilansowania.

W porządku, nie ma sprawy. Ale czy mógłbyś pokusić się o jakąś konkluzję?
  • Tespol
    rfid
    Level 10  
    reja wrote:
    Możliwe jest monitorowanie wskazań licznika energii elektrycznej (nie on-line, ponieważ dane publikowane są z opóźnieniem) po utworzeniu konta na stronie internetowej https://mojlicznik.energa-operator.pl/dp/UserLogin.do.

Informacja "ku pokrzepieniu serc", gdyż zapomniano dodać, że z dobrodziejstw wspomnianego portalu korzystać można, o ile w obrębie danej instalacji funkcjonuje układ pomiarowy z odczytem zdalnym.
    Idąc za: https://www.energa-operator.pl/inteligentne_liczniki/zamontowane_liczniki.xml
    Zamontowano 853 tys. inteligentnych liczników Aktualizacja: 11.04.2019r
    Interesuje mnie wymiana dotychczasowego układu pomiarowego na układ z odczytem zdalnym, jednakże odpowiedź na zapytanie w w/w sprawie jaką otrzymałem ze strony Energi to jawny bełkot i próba zbycia.
    reja
    Level 10  
    Konkluzja jest taka.
    Energa stosuje metodę mniej korzystną dla prosumentów.
    Korzystniejsza byłaby metoda wektorowa. Jest jak jest i nic z tym nie zrobimy.
    Wskazane jest przemodelowanie instalacji równomiernie rozkładające obciążenia na trzy fazy żeby jak najmniej odkładać energii oddanej. Pozdrawiam
    reja
    Level 10  
    Mój licznik smartEmu 3 też bilansuje prawidłowo metodą proporcjonalną. Wolałbym żeby to była metoda wektorowa, korzystniejsza dla nas, Aplikacja mój licznik faktycznie szfankuje od 20 kwietnia.
    FankyKoval
    Level 14  
    U mnie te strzałeczki się zmieniają w trakcie pracy oraz nie rejestruje zużycia w słoneczne dni chyba że pracuje wiele odbiorników. Licznik Smart emu 3F a fotowoltaika 1F. Widać mają różne konfiguracje w tym samym sprzęcie.
    reja
    Level 10  
    reja wrote:
    Mój licznik smartEmu 3 też bilansuje prawidłowo metodą proporcjonalną. Wolałbym żeby to była metoda wektorowa, korzystniejsza dla nas, Aplikacja mój licznik faktycznie szfankuje od 20 kwietnia.

cd. metodę proporcjonalną najlepiej zobaczyć na załączonych faktycznych wykresach z aplikacji mój licznik. Gdyby była wektorowa to w godzinach oddawania energii nie byłoby pobierania bo licznik zbilansowałby to sam. Nie tracilibyśmy 20% energii oddanej w tym czasie. Co innego w czasie kiedy zestaw nie oddaje energii. Pozdrawiam, Prosumentów.
    3301
    Level 29  
    reja wrote:
    reja wrote:

cd. metodę proporcjonalną najlepiej zobaczyć na załączonych faktycznych wykresach z aplikacji mój licznik. Gdyby była wektorowa to w godzinach oddawania energii nie byłoby pobierania bo licznik zbilansowałby to sam. Nie tracilibyśmy 20% energii oddanej w tym czasie. Co innego w czasie kiedy zestaw nie oddaje energii. Pozdrawiam, Prosumentów.

Myślę że przez godzinę przy typowym użytkowaniu trudno by utrzymać produkcję i obciążenie tak aby nic z sieci nie dobrać i wtedy nawet przy bilansowaniu wektorowym na takim wykresie pojawił by się pobór i oddawanie.
    Chyba że PV jest sporo przewymiarowane w stosunku do używanych odbiorników.