Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W fazie, czy w przeciw fazie? Jak podłączyć głośnik w głośniku przenośnym?

21 Kwi 2019 20:43 1290 75
  • Poziom 39  
    Witam!

Mam pytanie czysto teoretyczne, planuję zrobić głośnik przenośny i nie wiem jak w najlepszy sposób podłączyć głośniki.
    Dla uproszczenia przybliżę, będzie to kartonowa gilza (taka tekturowa rura fi 18cm długości 30cm)

Po obu stronach rury będą głośniki jeden podpięty normalnie + z + i - z - do wzmacniacza, a drugi głośnik tak samo? Jeden głośnik z drugim będą się równoważyć.
    Wzmacniacz oczywiście monofoniczny będzie zastosowany, połączę w mostek jakiegoś TDA przynajmniej 30W musi mieć.
    Jeśli podepnę go w przeciw fazie + z - podłóg pierwszego głośnika, głośniki będą pracować w fazie?
    Czy może zastosować membranę bierną? Sam już nie wiem, przy jakiej kombinacji to najlepiej zagra.
  • Poziom 33  
    Oba tak samo, one mają wytworzyć kompresję w obudowie.
    Czyli jeśli jedna membrana się chowa, to druga też musi. Jak się wychylają to razem.
    Rozpatrujesz to jak małą obudowę typu compact.
  • Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    a drugi głośnik tak samo?
    Tak samo.
    Rezystor240 napisał:
    Jeden głośnik z drugim będą się równoważyć.
    Będą jeśli będzie jeden z nich podłączony w przeciw fazie. Masz dokładnie taką samą sytuację w większości prostych "jamników" gdzie nie ma oddzielnych komór na głośniki - oba głośniki są podłączane (ZAWSZE - chyba, ze się chińczyk pomyli) w fazie - czyli + do + i - do -.
  • Poziom 1  
  • Poziom 17  
    A po prostu podłącz i sprawdź przy, rzecz jasna, małej głośności (na początek).

Sprawa nie jest oczywista.
    Podłączenie "równoległe" to tak jakbyś w zespole głośnikowym łączył takie same głośniki. Twoja tuba to wciąż ZG zamknięty. Nie ma tu znaczenia, że głośniki stoją do siebie tyłem.
    Podłączenie "przeciwsobne" stworzy tandem współbieżnych tłoków, który ma zastosowanie w akustyce. Stoi za tym odpowiednia teoria. W Twoim przypadku sprawdź to doświadczalnie i tyle.

Dwa identyczne głośniki równoległe to klasyka. Przy czym fakt, ze u Ciebie dmuchają w przeciwne strony już znacząco wpływa na akustykę (ale to efekt obudowy). Długo by gadać...
    Empiria.
  • Poziom 43  
    Grzegorz7 napisał:
    tandem współbieżnych tłoków, który ma zastosowanie w akustyce. Stoi za tym odpowiednia teoria.
    Tak. Ta teoria nazywa się "zwarcie akustyczne".
    Grzegorz7 napisał:
    Sprawa nie jest oczywista.
    Jest oczywiste, że słyszałeś coś, ale nie wiesz co.Prośba - zanim zaczniesz wprowadzać innych w błąd - upewnij się, czy na pewno wiesz o czym piszesz.
  • Poziom 39  
    Właśnie mnie to zastanawia, bo jeśli by zastosować membranę bierną to jak by ona się poruszała? Tak jak głośnik. Więc jeśli zastąpię membranę bierną głośnikiem, tak trochę w drugą stronę by to działało.
    Więc pytam, a kto pyta nie błądzi z resztą od tego test to forum.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    Wzmacniacz oczywiście monofoniczny będzie zastosowany

... więc jeśli ma zasilać dwa takie same głośniki, to faza czy przeciwfaza nie ma tu znaczenia a tylko równoległe lub szeregowe połączenie głośników a to już zależne jest od minimalnej impedancji obciążenia wzmacniacza i impedancji użytych głośników.

Pozdrawiam.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    Powyższy przypadek nie ma nic wspólnego z fazą, czy przeciw fazą: https://www.growshopjamaica.pl/przewod-zasilajacy-z-wtyczka-iec-c13-zenski-3x1-5mm-2m/3778/
    ... a nawet ze zmianą polaryzacji. Co najwyżej z równoległym, lub szeregowym połączeniem głośników.
    O znoszeniu fali niskotonowej, można mówić tylko w przypadku zmiany biegunowości jednego kanału wyjściowego, końcówki mocy wzmacniacza stereo.

Pozdrawiam.
  • Poziom 1  
  • Poziom 38  
    Panowie, o czym Wy tu piszecie.

W przypadku gdy chcemy takie głośniki (w takim projekcie) połączyć równolegle, to podłączamy + do + i - do -, w zgodnej polaryzacji, bez żadnej kombinacji.
    Jeśli mamy je łączyć szeregowo, to łączymy je między sobą + z -, a do wzmacniacza wpinamy pozostałe kable. Proszę sprawdzić jak to wygląda, piszę to do autora tematu.

Jaką opcję wybrać?
    To już zależy od impedancji głośników i parametrów wzmacniacza.

Mowa o tandemach jest tu nie na miejscu, ponieważ obudowa nie spełnia kryteriów tego rodzaju obudowy.
  • Poziom 39  
    Głośniki będą łączone równolegle jeśli już.

Może zastosować membranę bierną?
    Jakie macie doświadczenie z taką kolumną, w sumie ciężko to nazwać kolumną.
  • Poziom 43  
    Kraniec_Internetów napisał:
    @Grzegorz7 ma trochę racji, taki układ czasem stosuje się w subwooferach, nazywa się to układ tandemowy.
    Nie ucz Ojca dzieci robić... ;)
    Autor opytał o podłączenie głośników w "głośniku przenośnym" - czyli nie jest to subwoofer.
    Nie zaciemniajmy Autorowi teraz obrazu dywagacjami na ten temat. Głośniki mają promieniować w fazie i koniec. I nie ma znaczenie czy jest to mono, czy stereo! Co za różnica? Faza to faza....
    Koniec.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    Nasz kolega nagrał o tym fajny film:
    https://youtu.be/VIYAO0mAxF8

Więc radzę go uważnie obejrzeć i posłuchać. :-)

marian133 napisał:
    W przypadku gdy chcemy takie głośniki (w takim projekcie) połączyć równolegle, to podłączamy + do + i - do -, w zgodnej polaryzacji, bez żadnej kombinacji.
    Jeśli mamy je łączyć szeregowo, to łączymy je między sobą + z -, a do wzmacniacza wpinamy pozostałe kable.

Pisałem o tym:
    DjMapet napisał:
    Rezystor240 napisał:
    Wzmacniacz oczywiście monofoniczny będzie zastosowany

... więc jeśli ma zasilać dwa takie same głośniki, to faza czy przeciwfaza nie ma tu znaczenia a tylko równoległe lub szeregowe połączenie głośników

Rezystor240 napisał:
    Głośniki będą łączone równolegle jeśli już.

W takim wypadku - przy zastosowaniu dwóch takich samych głośników o impedancji 8 om - wypadkowa impedancja obciążenia wzmacniacza wyniesie 4 om.
    Musisz być pewny tego, że ten wzmacniacz będzie stabilnie pracował z takim obciążeniem.

Rezystor240 napisał:
    Może zastosować membranę bierną?

Sporo zależy od typu zastosowanego głośnika i faktu, czy w projekcie jest miejsce na głośnik wysokotonowy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    DjMapet napisał:
    Musisz być pewny tego, że ten wzmacniacz będzie stabilnie pracował z takim obciążeniem.

Jakiś TDA w mostku na pewno to uciągnie.

DjMapet napisał:
    czy w projekcie jest miejsce na głośnik wysokotonowy.

Jak mówiłem muszę zatkać tą gilzę z obu stron, a czy to będzie głośnik czy membrana aktywna to już zależy jak to zagra.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    marian133 napisał:
    W zgodnej polaryzacji a nie w fazie!!!
    O zgodnej polaryzacji zwykło się mówić "w fazie". Nie czepiajmy się szczegółów - piszemy w "głośnikach", a nie "energetyce".
    I tak każdy wie o co chodzi.
  • Poziom 39  
    głośnik BT powstał by być przenośny, a więc lekki i mały. Z założenia nie ma grać idealnie, rzekłbym nawet że każdy tego typu głośnik przenośny gra do dupy i służy tylko denerwowaniu współpasażerów w tramwaju lub organizowaniu potańcówek przy rosyjskim hardbasie.

To nie będzie nawet miało BT sygnał będzie poprowadzony na przewodzie dżek -dżek.
    Będzie tam akumulator 12Ah, wzmacniacz na TDA (muszę jakiegoś poszukać w gratach) i głośnik (albo dwa).
    Ewentualnie wstawię mp3 jako radio, nic więcej.

Denerwować nikogo nie będę, dwa rzuty beretem od domu (spacerem 10minut) mam jebitną miejscówkę. A zbliża się majówka :wink:

Jako że mój poprzedni głośnik jest beznadziejny Link to właśnie składam coś lepszego.
    A ten złożyłem do końca wstawiłem 2 ogniwa 18650 i port do ładowania i oczywiście gniazdo dżek i przełącznik.
    Oddam w dobre ręce, ja tego nie chcę, a szkoda pracy rozkładać na części pierwsze.

Znalazłem coś takiego Link i postanowiłem skopiować pomysł.
    Gilzę posiadam, głośniki jakieś się dobierze, a mam w czym przebierać więc problemu nie ma.
    O takie coś:

W fazie, czy w przeciw fazie? Jak podłączyć głośnik w głośniku przenośnym?

Przypomniałem sobie, że miałem kiedyś w naprawie głośnik Link tubę i tam właśnie był jeden głośnik i membrana bierna.
    Więc skopiuje oryginał i zastosuję membranę bierną, po prostu nie podłączę głośnika.
  • Poziom 1  
  • Poziom 33  
    Mówię o układach scalonych końcówek mocy.
    Przy połączeniu mostkowym i obciążeniu 4 omy, dla każdego z układów będzie to tak, jakby został obciążony głośnikiem o impedancji 2 Omów.
    Który TDA działa z takim obciążeniem?
  • Poziom 39  
    Justyniunia napisał:
    Czy czasem przy obciążeniu 4 omy układy połączone w mostku nie będą widzieć 2 Omów?

Prosta matematyka.
    2 głośniki 8Ω łączone równolegle 4Ω
    2 - I I - 4Ω - I I - 2Ω
    Albo szeregowo, też można oczywiście głośniki.
    Wzmacniacz tylko w mostek można połączyć.

Wzmacniacz znajdę 2x4Ω to w mostku, mono będzie 2Ω, ale i tak raczej zastosuję jeden głośnik.

Justyniunia napisał:
    Zacna miejscówka

Zobacz sobie z lotu ptaka.
    Link

Jeśli chce się zrobić ognisko pod chmurką to niestety albo po cichu, albo kombinować głośnik.
    A kupować nie będę po tym co zobaczyłem w tej mancie (link wyżej) to raczej nie jestem skłonny do zakupu. Wzmacniacz w klasie D, czyli wiadomo jaki, akumulatorek z ogniw 18650 w pakiecie 3x3 i marne chińskie głośniki.
    Za te pieniądze sam sobie złożę i przynajmniej się nic nie rozleci, i ta satysfakcja z wykonania. Bezcenna.
  • Poziom 1  
  • Poziom 39  
    I tak na początek zastosuję jeden głośnik, ewentualnie później będę dobierał czy drugi głośnik czy jednak membrana.
    Można jeszcze we wzmacniaczu stereo TDA podłączyć na wejścia sygnał mono i z wzmacniaczy do głośnika(ów) bez mostkowania.
  • Poziom 1  
  • Poziom 39  
    Możesz rezystorami zmiksować stereo do mono.

Czyli łącze z kanału lewego i prawego poprzez dzielnik napięcia na wejście do wzmacniacza.
    Proste jak baranie rogi.
    Zobaczymy jaki będzie efekt finalny, sam jestem ciekaw.

Dodano po 15 [godziny] 46 [minuty]:

Powstał już piękny wzmacniacz 10W niestety jeden kanał TDA 2009a nie działa, ale to i tak mi nie przeszkadza bo będzie to monofoniczne.

Tak to wyszło:

W fazie, czy w przeciw fazie? Jak podłączyć głośnik w głośniku przenośnym? W fazie, czy w przeciw fazie? Jak podłączyć głośnik w głośniku przenośnym?

Jeszcze będę zmieniał radiator bo ten jest ciut za mały, a nie stać energetycznie akumulatora aby jeszcze wentylator zasilał.

Obciąłem 20cm tej rury i wsadziłem głośnik o nazwie SP 16510, niestety reszta naklejki jest zdarta, wiadomo mi jeszcze że jest 4Ω.
    Zastanawiam się, czy nie zakleić tylnej ścianki. Dźwięk jest wtedy wyraźniejszy.