Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaby sygnał antenowy, szczególnie mux1.

21 Kwi 2019 22:04 1086 33
  • Poziom 8  
    Witam.
    Mam problem z słabym sygnałem anteny dvb-t na trzech telewizorach.
    Np. Program TV1 siła sygnału 40 %, jakość 90%. Lecz na mux 1 np. TTV siła 8% jakość 30%.
    Miejscowość Rybnik woj. Śląskie antena ustawiona na Katowice azymut 76 stopni. Telewizory to Samsung z wbudowanym dekoderem dvb-t 3 sztuki. Schemat instalacji.
    Antena szerokopasmowy asr classic lte protaced. Około 8 metrów nad ziemią.
    Kabel 15m. od anteny do rozgaleznik cztero drogowego pasywnego firmy "dpm" "1wejscie, 4 wyjścia"
    Zasilacz i zwrotnica zasilająca typu ZZA-7 wpiety w rozgalezniku pod "in".
    Trzy wyjścia z rozgaleznika podpięte jedno wolne.
    5 metrów przewodu do 1 tv
    5 metrów przewodu do 2 tv
    14 metrów przewodu do 3 tv.
    Cała instalacja jest poskrecana na złączkach typu "F" Przy każdym telewizorze złączka kątowa z jednej strony "F" z drugiej wtyk do tv. Proszę o pomoc jak temu zaradzić? Programy z mux 1 scinaja albo czasami nie ma wcale odbioru.
  • Poziom 43  
    siwy4551 napisał:
    ...
    Np. Program TV1 siła sygnału 40 %, jakość 90%...

Od kiedy taka stacja nadawana jest w Naziemnej Telewizji Cyfrowej w Polsce?
  • Poziom 8  
    Przeoczenie literówka chodziło mi o TVP 1.
  • Poziom 39  
    Mux-3 masz w samym Rybniku i to z polaryzacją poziomą, ale prawie pod kątem prostym w stosunku do nadajników katowickich. Mux-1 to Katowice/Kosztowy jakieś 40 km, podobnie mux-2. Mux-8 też jest stamtąd. Moc nadajników średnia. Potrzebna byłaby antena kierunkowa UHF/VHF o dużym zysku na Katowice i druga UHF o niewielkim zysku na nadajnik w Rybniku zlokalizowany wg mapy gdzieś w okolicy ul. Strefowej.
  • Poziom 43  
    Najpierw to połącz tylko jeden TV bezpośrednio z anteny i podaj jakie masz % sygnału dla poszczególnych kanałów. Szukanie oczywiście ręczne kanału?
  • Poziom 8  
    Po podłączeniu przez "beczkę" TVP1 siła sygnału 90%, TTV siła 55%.A jeśli przez rozgaleznik to sygnał jest taki sam jak przy podłączeniu trzech telewizorów. Wcześniej przeglądałem forum o podobnym temacie i rozgaleznik jest nowy, między starym a nowym nie ma różnicy w odbiorze. Kabel od anteny do rozgaleznika nówka. Reszta kabli jest dopiero od kilku lat.
  • Poziom 43  
    siwy4551 napisał:
    Po podłączeniu przez "beczkę" TVP1 siła sygnału 90%, TTV siła 55%.A jeśli przez rozgaleznik to sygnał jest taki sam jak przy podłączeniu trzech telewizorów...

Stosujesz zalecane przez "fachowców" rozgałęźniki zamiast zwykłe trójniki i masz tego efekt. Też kiedyś walczyłem z tym. Jak VHF (MUX8) było OK to UHF (MUX1 lub MUX2 Lub MUX3) klatkowało lub odwrotnie. Teraz mam ""na żywca" połączone anteny UHF (ze wzmacniaczem) i VHF (bez wzmacniacza) a potem też "na żywca" podzielony sygnał na kilka TV i mam oba parametry między 90-100%. Oczywiście pamiętałem o separacji zasilania puszczając w odpowiednich miejscach sygnał przez kondensator 100nF a nie wprost.
    Obrazowo wygląda to tak:
    Dodam, że proste rozgałęźniki zrobiłem z "profesjonalnych" wyrzucając z nich wszystkie bebechy a pozostawiając złącza F.
    Oto zastosowane rozgałęźniki. Przedstawiono schematycznie połączenia środkowych żył kabli. Oploty oczywiście na zewnątrz F wszystkie połączone przez obudowy rozgałęźników.
    Słaby sygnał antenowy, szczególnie mux1. Słaby sygnał antenowy, szczególnie mux1.
    Kondensator 1nF jak też inny zda egzamin.
    Tak wykonałem wiele już instalacji i zdają egzamin tam gdzie były problemy z instalacją wykonaną "fachowo" z zastosowaniem "fachowych" rozgałęźników, sumatorów czy zwrotnic.
    Mogą to być tez rozgałęźniki na więcej niż 3 wej/wyj. Ważne aby każde następne było przez kondensator.
    Można również wykorzystując rozgałęźnik na więcej złącz tak:
  • Poziom 8  
    Możesz podac link do przykładowego kondensatora 100 nf.
  • Poziom 43  
    siwy4551 napisał:
    Możesz podac link do przykładowego kondensatora 100 nf.

Może być 1nF-100nF-470nF. Może być też 0,47nF = 470pF. Wystarczy wylutować z jakiejś płytki elektronicznej. W każdej znajdzies coś podchodzącego. Koszt przesyłki wielokrotnie wyższy od jego zakupu. Chociażby tutaj.
    Podaj adres to wyślę w kopercie kilka sztuk za koszty przesyłki. Pisz na PW.
  • Poziom 39  
    DiZMar napisał:
    Teraz mam ""na żywca" połączone anteny UHF (ze wzmacniaczem) i VHF (bez wzmacniacza) a potem też "na żywca" podzielony sygnał na kilka TV

Kolego to nie jest dobra rada. Jaką impedancję wypadkową będzie miało połączenie trzech koncentryków 75 om ? To jest łatanie dziury dziurą. Rozgałęźniki dlatego mają kilkudecybelowe tłumienie bo mają elementy dopasowujące. W przypadku rozgałeźników strata polega na tłumieniu, w przypadku Twojego pomysłu na odbiciu od niedopasowania impedancji - i to dużej . Podstawą dobrego odbioru jest solidna antena - albo anteny. Już kiedyś pisałem w innym temacie że w instalację antenową inwestuje się raz a dobrze i ma się spokój na lata. W przypadku kolegi potrzebne są trzy anteny - dwie kierunkowe UHF i VHF na Katowice i mała UHF na lokalny nadajnik. Do tego odpowiednia zwrotnica i po problemie. Prawdopodobnie obeszłoby się bez wzmacniacza. Wszystko inne to protezy skutkujące tym że przy pojawieniu sie byle jakiego zakłócenia parametry sygnału znowu "zjadą" do zera.
  • Poziom 8  
    Mam jeszcze jedną antenę, nie potrafię określić jaka, ale po podłączeniu i ustawieniu azymut 76 stopni i po podłączeniu do jednego tv, siła sygnału na poziomie 85 % na wszystkich kanałach. Po podłączeniu do rozdzielacza ta sama historia. Jak podłączyć te dwie anteny razem i rozbić to na 3 tv?

Dodano po 5 [minuty]:

siwy4551 napisał:
    Mam jeszcze jedną antenę, nie potrafię określić jaka, ale po podłączeniu i ustawieniu azymut 76 stopni i po podłączeniu do jednego tv, siła sygnału na poziomie 85 % na wszystkich kanałach. Po podłączeniu do rozdzielacza ta sama historia. Jak podłączyć te dwie anteny razem i rozbić to na 3 tv?

W miarę możliwości z elementów instalacji która już posiadam.
  • Poziom 36  
    siwy4551 napisał:
    Rybnik

Jaka ulica? Nie ma w pobliżu BTS-a LTE?
    siwy4551 napisał:
    Telewizory (...) 3 sztuki
    siwy4551 napisał:
    rozgaleznik (...) "1wejscie, 4 wyjścia"

Dlaczego 1/4 skoro masz 3 odbiorniki. Rozgałęźnik 1/4 ma większe tłumienie sygnału niż 1/3.
    siwy4551 napisał:
    antena ustawiona na Katowice
    siwy4551 napisał:
    Program TV1 siła sygnału 40 %, jakość 90%. Lecz na mux 1 np. TTV siła 8% jakość 30%

Masz w pobliżu jakieś wysokie przeszkody? A nie próbowałeś na Skrzyczne?
  • Poziom 8  
    Co do nadajników lte itp, to ztego co mi wiadomo to nie ma. 1x4 w przyszłości może będzie 4 tv. Jak stoję na drabinie przy antenie to w zasięgu wzroku żadnych przeszkód nie ma.

Dodano po 1 [minuty]:

siwy4551 napisał:
    Co do nadajników lte itp, to ztego co mi wiadomo to nie ma. 1x4 w przyszłości może będzie 4 tv. Jak stoję na drabinie przy antenie to w zasięgu wzroku żadnych przeszkód nie ma.

Na Skrzyczne jeszcze słabszy odbiór i przeszkody.
  • Poziom 36  
    siwy4551 napisał:
    Co do nadajników lte itp, to ztego co mi wiadomo to nie ma

Sprawdź ... BTS LTE oddalony kilkaset metrów od anteny, może mocno namieszać w odbiorze np. kanału 55.
    siwy4551 napisał:
    Jak stoję na drabinie przy antenie to w zasięgu wzroku żadnych przeszkód nie ma.

Zatem coś podejrzanie słaby ten sygnał 40 km od nadajnika 50 kW.
    siwy4551 napisał:
    Kabel 15m. od anteny do rozgaleznik cztero drogowego pasywnego
    siwy4551 napisał:
    14 metrów przewodu do 3 tv

Dobrej jakości kabel na 30 m ma tłumienie ok. 5 dB, do tego rozgałęźnik 1/4 ok. 7-8 dB. Czyli mamy tłumienie ok. 12-13 db, które można skompensować rozgałęźnikiem aktywnym, np. takim. Rozgałęźnik ma tą zaletę, że siłę sygnału można regulować dla każdego odbiornika oddzielnie.
  • Poziom 43  
    zworys napisał:
    DiZMar napisał:
    Teraz mam ""na żywca" połączone anteny UHF (ze wzmacniaczem) i VHF (bez wzmacniacza) a potem też "na żywca" podzielony sygnał na kilka TV

Kolego to nie jest dobra rada. Jaką impedancję wypadkową będzie miało połączenie trzech koncentryków 75 om ? To jest łatanie dziury dziurą. Rozgałęźniki dlatego mają kilkudecybelowe tłumienie bo mają elementy dopasowujące. W przypadku rozgałeźników strata polega na tłumieniu, w przypadku Twojego pomysłu na odbiciu od niedopasowania impedancji - i to dużej. Podstawą dobrego odbioru jest solidna antena - albo anteny.. ...

Ble, ble, ble.. Mnie nie interesuje teoria niezgodna z praktycznym zastosowaniem. Dla mnie ważne, że jest pewny i stabilny odbiór o czym napisałem wcześniej uzyskany na podstawie empirycznej (zastosowania praktycznego). Te tłumienia o których wspominasz powodują, że odbiór nie jest zadowalający.
    siwy4551 napisał:
    ... Jak podłączyć te dwie anteny razem i rozbić to na 3 tv?
    ...

Ten przypadek wcześniej opisałem łącznie z rysunkami. Jeżeli mi nie wierzysz to kupuj kolejne akcesoria a problem zapewne pozostanie.
    PS.
    Zaraz znajdą się teoretycy którzy naciągną Ciebie na koszta a problemy zostaną.
  • Poziom 43  
    LeDy napisał:
    ...
    Ma wzmacniacz w antenie i ty mu jeszcze proponujesz drugi wzmacniacz?

Oj tam niech kupuje. Nie zobaczył tego tematu jeszcze jeden użytkownik (@TE...L)który proponuje kupno kolejnych akcesoriów produkcji promowanej przez jego firmy. A co? Zamiast prostego rozwiązania (podałem wcześniej) niech wyda kasę to będzie zadowolony chociaż niekoniecznie z odbioru.
  • Poziom 39  
    Wzmacniacza w antenie nie musi być, natomiast musi skompensować tłumienie w przewodach rozsyłowych. Zresztą nawet wzmacniacz w antenie nie będzie przeszkadzał o ile ma sensowne wzmocnienie . Wzmocnienie rozdzielacza nie jest wielkie, pozwala natomiast na skompensowanie strat w dystrybucji sygnału.
  • Poziom 8  
    W pierwszej kejnosci sprawdzę rozwiązanie z kondensatorem i sprawdzę efekt. Otworzyłem jeden z rozdzielaczy których posiadam 2 i wlutuje kondensatory.
    Narazie dzięki za porady, jak sprawdzę to się odezwie.
  • Poziom 43  
    Nie zapomnij, że między jednym wyjściem a wejściem musi być przejście dla napięcia
    dla wzmacniacza w antenie więc kondensator odpada. Jedno wyjście z wejściem musi być bezpośrednio.
  • Poziom 43  
    LeDy napisał:
    Nie zapomnij, że między jednym wyjściem a wejściem musi być przejście dla napięcia
    dla wzmacniacza w antenie więc kondensator odpada. Jedno wyjście z wejściem musi być bezpośrednio.

Spójrz na moje wcześniejsze rysunki.
  • Poziom 20  
    O rozgałęźnikach i odgałęźnikach sygnału DVB-T, link;
    https://www.dipol.com.pl/rozgalezniki_i_odgalezniki_bib65.htm

Teoria rozgałęźników sygnału antenowego RTV. wg.poradnika antenowego z 1981r. autor J.Bator
    Słaby sygnał antenowy, szczególnie mux1. Słaby sygnał antenowy, szczególnie mux1. Słaby sygnał antenowy, szczególnie mux1. Słaby sygnał antenowy, szczególnie mux1. Słaby sygnał antenowy, szczególnie mux1. Słaby sygnał antenowy, szczególnie mux1.

Dla wzmożenia procesu zapamiętywania wiedzy czytamy oczywiście w kolejności od str.311 do 316 :)
    Podział sygnału zabezpieczający przed kłopotami wymaga zachowania pewnych zasad elektronicznych. Po to wymyślono rozgałęźniki. Ja z dostępnych na rynku stawiam na telmorowskie, mogą być też inne ale powinny mieć oznaczenie homologacji.

Przy korzystaniu na forum w dziale antenowym z porad warto pamiętać że:
    Duża ilość punktów nabitych błędnymi podpowiedziami nie świadczy o słuszności porad.
    Duża ilość słusznych porad w zakresie sprzedaży kas fiskalnych nie świadczy o słuszności porad w zakresie zasad instalacji antenowych RTV.
    Ja po 15 latach czytania w tym dziale, od ostatnich 3 lat na 100% wierzę tylko Irkowi.
    Stara wiara się wykruszyła.
    Pozostali mają intencje trudne czasem do zdefiniowania :)

Pan przeczyta poradnik antenowy J.Batora i będzie pan na świeżo wiedział 5 razy więcej niż my wszyscy razem. Mimo, że poradnik z 1981r.
    Z wyłączeniem Pana Irka oczywiście.
    Poradnik do ściągnięcia w PDF z forum elektrody:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=809749

Ps. DiZmar, kasy fiskalne też wybebeszasz i wstawiasz druty na skróty? :)
  • Poziom 43  
    Jerzy Cieślański napisał:
    ...
    Ps. DiZmar, kasy fiskalne też wybebeszasz i wstawiasz druty na skróty? :)

Z porównaniem to kula w płot. Chociaż nawet kasę fiskalną potrafiłem przerabiać, bo padło ładowanie baterii RAM. Zrobiłem "drutami na skróty" i działa kilka lat zamiast wymieniać całą płytę główną czy siedzieć i dociekać jaki element uszkodzony co w warunkach serwisowych niekoniecznie jest takie proste przy obecnej miniaturyzacji i wielowarstwowych płyt. Co do rozgałęzienia sygnału antenowego to swego czasu próbowałem wg teorii podobnych jak opisałeś. Z marnym skutkiem. Dopiero to co pokazałem na rysunkach zdaje mi egzamin. Możliwe, że każdy przypadek jest inny ale wstawianie zbędnych urządzeń często bardziej tłumi sygnał niż go polepsza. Mi to działa i nie interesuje, że to wbrew logice teoretyków którzy często nie wykonali praktycznej realizacji. Ich wyliczenia sprawdzają się na papierze ale w terenie to już niekoniecznie. Autor tematu postąpi jak uważa.
  • Poziom 43  
    Jerzy Cieślański napisał:
    Teoria rozgałęźników sygnału antenowego RTV. wg.J.Bator

I właśnie to tylko teoria a praktyka to praktyka. To co pisze DiZMar wg. ciebie, teorii, nie powinno działać bo jest wbrew teorii a jednak jakimś cudem działa i to lepiej niż wynika z teorii. Samochód się zepsuł, więc wg. teorii nie powinien jechać ale można go holować, pchać, ma z górki itp.
    Nie przesadzaj z tą teorią. Ona jest by pomagać praktyce ale nie negować praktyki.
    Spece od anten piszą, że antena siatkowa lepiej by działała, a może lepsza by była od innych, gdyby miała symetryzator 75/75 a nie jak jej walą zgodnie z teorią 300/75.

• Poziom 43  
    @DiZMar Co ma ładowanie baterii na krótko którego nie chciało Ci się naprawić do odbioru cyfrowej tv?
    Piszesza sam nie wiesz do końca o czym, poczytaj czym różni się rozgałęźnik od rozdzielacza, zmierz parametry odbioru sygnału za pomocą miernika a nie kresek w dekoderze/tv...
  • Poziom 43  
    Kreski też ktoś wymyślił aby były jakimś wyznacznikiem czy dość czy mało!!.

• Poziom 43  
    Owszem, tym bardziej jak skaczą od lewej do prawej i ktoś pyta dlaczego a nie wie że ma np.przesterowany sygnał na wejściu...
  • Poziom 43  
    sosarek napisał:
    Owszem, tym bardziej jak skaczą od lewej do prawej i ktoś pyta dlaczego a nie wie że ma np.przesterowany sygnał na wejściu...

Czy autor napisał, że mu skaczą?
    Cytat:
    Program TV1 siła sygnału 40 %, jakość 90%. Lecz na mux 1 np. TTV siła 8% jakość 30%.