Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik - modulator DCF77

max-bit 18 Maj 2019 09:55 2865 50
 • #31
  TechEkspert
  Redaktor
  Wyszło profesjonalnie, czy umieścisz finalny projekt w DIY?

  Co to za drut nawojowy wyglądający jak w izolacji jedwabnej?
 • PCBway
 • #32
  max-bit
  Poziom 27  
  Tak umieszczę wszystko ale chce mieć już wszystko zamknięte projektowo .
  Tak to lica w jedwabie

  Dodano po 1 [godziny] 19 [minuty]:

  To teraz troszkę pomiarów :
  To najpierw moce i harmoniczne:
  od 0,5W - 1W - 2,5W - 5W - 10W i max ok 12,5W (czyli założenia z lekką górką)
  Nadajnik - modulator DCF77 Nadajnik - modulator DCF77 Nadajnik - modulator DCF77 Nadajnik - modulator DCF77 Nadajnik - modulator DCF77 Nadajnik - modulator DCF77

  Modulowany sygnał :
  Nadajnik - modulator DCF77 Nadajnik - modulator DCF77

  Pytania uwagi ?
 • #33
  lechoo
  Poziom 39  
  Widzimy tu dobry przykład jak nie należy wykonywać transformatora - uzwojenia powinny być nawinięte jedno na drugim, a nie po przeciwległej stronie rdzenia:
  Nadajnik - modulator DCF77
 • #34
  max-bit
  Poziom 27  
  lechoo napisał:
  Widzimy tu dobry przykład jak nie należy wykonywać transformatora - uzwojenia powinny być nawinięte jedno na drugim, a nie po przeciwległej stronie rdzenia:
  Nadajnik - modulator DCF77


  Co ?
  A skąd masz taką wiedzę :)
  STEK GŁUPOT !!!

  To nawet nie mieści się ... w pale ...

  Dobra ta uwaga nadaje się do KOSZA ale zostawię jako pomnik GŁUPOTY, a raczej braku wiedzy :)

  PS dla jasności jeśli zwojów jest dużo (albo się mieszczą w kole pierścienia) to tak nawijamy jeden na drugim albo razem ...
  Ale jeśli mamy na 2/ 8 zwojów było by to ....
 • PCBway
 • #35
  lechoo
  Poziom 39  
  O stan mojej wiedzy się nie martw. Tak wykonany transformator będzie cechował się dużą indukcyjnością rozproszenia - czy chociaż ją zmierzyłeś?
  Problemy z napięciem wyjściowym pod obciążeniem, o których pisałeś na poprzedniej stronie, mogły być wynikiem dużej indukcyjności rozproszenia transformatora. Dlatego poprosiłem o zamieszczenie jego zdjęcia, ale odpisałeś że transformator jest OK, więc nie drążyłem tego tematu...
 • #36
  KJ
  Poziom 31  
  No cóż transformator jest wybitnie źle wykonany. Zresztą nawet widać że kolega próbuje tłumić oscylacje spowodowane indukcyjnością rozproszenia opornikami po stronie pierwotnej.
  Nadajnik - modulator DCF77
  Na konstrukcji nadajników się nie znam natomiast budowa transformatora wysokiej częstotliwości jest w dużej mierze niezależna od zastosowania a trochę się nakombinowałem z transformatorami sterującymi do IGBT/MOSFETów na pasma do 500kHz i wierz mi że minimalizacja indukcyjności rozproszenia jest kluczowa dla osiągnięcia dobrych parametrów a to można osiągnąć w zasadzie tylko maksymalizując sprzężenie miedzy uzwojeniami. Co nie jest proste w wypadku gdy masz 5 uzwojeń a różnica potencjałów miedzy nimi dochodzi do 1kV. Robi się np. takie rzeczy jak nawijanie transformatora skrętką 4 przewodów w ekranie gdzie ekran stanowi uzwojenie pierwotne. Parametry takiego transformatora są rewelacyjne.
  Nadajnik - modulator DCF77
 • #37
  max-bit
  Poziom 27  
  1. Opory nie służą do tłumienia oscylacji ....
  2. Jak sobie wyobrażasz inaczej nawinięcie 2 zwojów ? (musiał bym stosować inny rdzeń i fakt inaczej to nawijać, w zasadzie przy małej ilości zwojów ciężko nawijać optymalnie.
  3. Indukcyjność rozproszenia z tego co pamiętam (sprawdzałem) nie przekraczała 3% (liczona jako strata w przenoszeniu mocy) .
  4. Większe problemy stwarzają cewki filtra wyjściowego oraz cewki filtra wyjściowego.

  Resumując chłopaki przyczepiły się do pewnego tematu w zasadzie in plus ale trochę na zasadzie jest ŹLE o już a tak nie zawsze jest.

  Co ciekawe o inne problemy nie pytały więc gdzieś dzwoni (fakt) ale nie zawsze tam gdzie się nam wydaje.

  Dodano po 10 [minuty]:

  a co panowie napiszą na to :
  Nadajnik - modulator DCF77
 • #38
  KJ
  Poziom 31  
  Rzekłbym raczej że twoje inne problemy w dużej mierze wynikają z kiepskiego transformatora. Dlaczego pierwotne ma 2 zwoje. Można było to policzyć inaczej. 3% indukcyjności rozproszenia to całkiem sporo przy tej częstotliwości. Czemu w takim razie służą dolutowane na pająka rezystory o całkiem sporej mocy? Sam takie dampery stosowałem jak jeszcze nie wiedziałem jak poprawnie wykonać transformator bo bez nich działy się naprawdę fajne rzeczy kończące się wybuchem 300A tranzystorów :D.

  ps. Ja napiszę że lepszą sprawność można było uzyskać budując liniowy wzmacniacz w klasie C lub E zamiast kombinować z filtrowaniem sygnału wychodzącego ze wzmacniacza audio w klasie D ;) Pokaż lepiej jak wygląda przebieg na uzwojeniu pierwotnym transformatora bez i z opornikami.
 • #39
  max-bit
  Poziom 27  
  Masz wszystkie parametry
  zaproponuj inne nawinięcie wraz z stosownymi wyliczeniami .
  Proszę ... temat otwarty.

  Duże większe problemy miałem z stabilną pracą samego wzm i filtrów wyjściowych (wzm) pamiętajmy że to pracuje w klasie D
  I transformator tu nic nie miał do gadania (bo go nie było).
  I te rezystory są po to aby sam wzm pracował stabilnie (z trans czy bez niego).
  Co właśnie się wiąże z problemami cewek wyjściowych.
  W rdzeniach (po za trans wyj) robiłem szczeliny co obniżało AL a jednocześnie zapobiegało nasycaniu się rdzeni ów ....
  Choć w dalszym ciągu cewki filtra wyj (za trans) .....

  Dodano po 3 [minuty]:

  Lepszą sprawność w klasie C ? e... tak więcej niż 85% ? No powiem nowa wiedza ...

  Propozycja ? wzm w klasie "E" Proszę ....
 • #40
  KJ
  Poziom 31  
  No na chwilę obecną nie ma raczej mowy o sprawności 85% ;) Aczkolwiek trudno to ocenić bo nigdzie nie podajesz ile to ustrojstwo pobiera prądu ze źródła zasilania. Natomiast zakładając że oddaje do obciążenia deklarowane 10W i zasilane jest deklarowanym 12V nie powinno pobierać więcej niż 990mA max 1A uwzględniając wszystko poza samą końcówką. Ale tak właściwie to nie wiadomo co ta końcówka przenosi i z jaką ilością niepożądanych śmieci bo pracuje daleko poza katalogowymi parametrami. Transformatora ci liczył nie będę bo to nie mój projekt ani nie mój zakres zainteresowań. W kwestii gotujących się filtrów - policz sobie ile mocy jest na nich do rozproszenia bo może się okazać że 10-15W albo coś w tym stylu. Wg mnie cały ten układ jest zdecydowanie zbyt skomplikowany jak na zadanie które ma wykonywać - generować sinus o dwóch różnych amplitudach przełączanych sygnałem cyfrowym na wejściu z mocą wyjściową ~10W
 • #41
  max-bit
  Poziom 27  
  tak więc widać że wasze bzdury wcześniej pisane to bzdury bo wasze mądrości to mądrości ŚMIECIOWE
  Wiec z łaski swojej proszę nie pisać
  Bo nic nie wnoszą ....

  Jeszcze te formalne brednie cytuję Myster KJ
  Raz pisze
  "Ja napiszę że lepszą sprawność można było uzyskać budując liniowy wzmacniacz w klasie C lub E zamiast kombinować z filtrowaniem sygnału wychodzącego ze wzmacniacza audio w klasie D ;) Pokaż lepiej jak wygląda przebieg na uzwojeniu pierwotnym transformatora bez i z opornikami"

  A później
  "Wg mnie cały ten układ jest zdecydowanie zbyt skomplikowany jak na zadanie które ma wykonywać - generować sinus o dwóch różnych amplitudach przełączanych sygnałem cyfrowym na wejściu z mocą wyjściową ~10W"

  Dno bez wartości merytorycznej, mówiące jedno gość się nie zna ale się wypowiada, bo coś gdzieś przeczytał zobaczył. A liczyć nie będzie bo nie (bo nie wie no ale trzeba coś napisać)
  Tak samo Pan Lechoo (choć ten sie na szczęście zawinął)

  Jestem ciekaw kiedy z łaski swej adm wprowadzi tu możliwość blokowania wypowiedzi aby takich "znawców" można było banować.

  Moderowany przez Mirek Z.:

  Treść postu narusza p.3.1.9 oraz p.3.1.17 regulaminu.

 • #42
  max-bit
  Poziom 27  
  I projekt dotarł do końca, oto kilka fotek z ostatecznej wersji.

  Nadajnik - modulator DCF77
  Nadajnik - modulator DCF77

  Oczywiście problemem jest w takim układzie antena zbudowanie jakiejkolwiek anteny dla tej częstotliwości anteny to, wyzwanie praktycznie nie do realizacji.
  Postanowiłem zrobić taki substytut na pręcie ferrytowym można powiedzieć antenę ferrytową wystrojoną w częstotliwość 77,5 kHz
  Nadajnik - modulator DCF77

  Sprawność takiej anteny jest symboliczna, o tym trzeba pamiętać ale na dom lub mieszkanie wystarcza, co w przypadku problemów z odbiorem sygnału z oryginalnego nadajnika jest dobrym rozwiązaniem a jeśli chcemy sobie synchronizować zegary w mieszkaniu - domku.

  Pozostały mi 4 płytki, jeśli ktoś jest zainteresowany są dostępne za symboliczne 20 PLN za sztukę (cena poniżej ceny wytworzenia).
  Jeśli ktoś jest zainteresowany proszę o wiadomość na PRIV.

  Do pobrania również finalna dokumentacja.
  Załączniki:
 • #44
  tabula_rasa
  Poziom 22  
  Odbiornik odbiera czas z serwera NTP przez sieć WiFi i co z nim robi? Zachowuje dla siebie czy jakoś udostępnia?
 • #46
  TechEkspert
  Redaktor
 • #48
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #50
  Pan_Paweł
  Poziom 10  
  atari_robbo napisał:
  GPS, Galileo czy Glonass będą znacznie praktyczniejsze niż DCF77

  Szanowny Kolego "atari_robbo",
  Czy byłby Kolega uprzejmy rozwinąć swą myśl? Ja od ponad 20 lat (bez żadnych problemów) używam kilku zegarów bateryjnych z mechanizmem wskazówkowym rozwieszonych na różnych ścianach mojego domu i nijak nie jestem w stanie wyobrazić sobie w jaki sposób GPS/Galileo/Glonass miałyby być bardziej praktyczniejsze?
  Proszę o rozjaśnienie mroków mojej niewiedzy.
  pozdrawiam,
  Paweł
 • #51
  max-bit
  Poziom 27  
  A bo ludzie sobie myślą że zamontują sobie moduł i będzie bez problemu.
  Zapominają o:
  - pobór mocy przez moduł WiFi / GPS (jaki by nie był) to koniec baterii po 1 dniu.
  - pod betonem GPS-a nie odbierze.
  - w większości przypadków będziemy musieli modyfikować zegarek o ile w ogóle nam się ten eksperyment uda (czy moduł się zmieści)
  Tak więc modyfikacja na ogół o ile nie trudna to kłopotliwa.