Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Port MIDI w konsolach DMX

22 Kwi 2019 21:49 201 3
  • Poziom 18  
    Cześć .
    Chciał bym zasiegnac informacji o zlaczu, porcie midi w sterownikach dmx. W zasadzie po co on jest i do czego służy. Pytanie może głupie. Ale nastroilo mnie tym,że w konsolach dmx występuje ono jako (midi in).
    Ale w większości komputerów mamy port midi,który działa w dwie strony . Poczytalem trochę w sieci ,i przyszedł mi jeden wniosek do głowy. Czy jeżeli w komputerze mamy port (midi out) i po dodaniu kilku drobnych elementów możemy mieć gotowy port do komunikacji z urządzeniami , to co stoi na przeszkodzie aby za pomocą komputera wysyłać ,czy sterować oświetleniem poprzez konsolę . Która w tym momencie pracuje jako konwerter midi / dmx. Za pomocą programu w komputerze dla przykładu freestyler.

Dodam że wiele jest układów typu usb/dmx/rs485 . Co na pewno wiecie. Ale myślę że mocno niedoceniany jest port midi. Który też trochę może.

A druga sprawa jest to, że po za zaprogramowanymi scenami na konsoli , można by wspomagać się komputerem. (Nie licząc laptopa. Chodź i takie bywają ze midi port mają.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 36  
    7936 napisał:
    Czy jeżeli w komputerze mamy port (midi out) i po dodaniu kilku drobnych elementów możemy mieć gotowy port do komunikacji z urządzeniami , to co stoi na przeszkodzie aby za pomocą komputera wysyłać ,czy sterować oświetleniem poprzez konsolę . Która w tym momencie pracuje jako konwerter midi / dmx. Za pomocą programu w komputerze dla przykładu freestyler.

Przeszkodą jest to, że w popularnych i tańszych konsolach/sterownikach DMX, które to wejście mają, zestaw dostępnych komend przez midi jest mały i bardzo elementarny.
    Za pomocą midi można tylko, uaktywnić zapamiętaną w sterowniku scenę (do wyboru 8 scen z 15 banków), wybrać chase od 1 do 6 i zrobić blackout. I to wszystko.
    Czyli w takiej sytuacji, przez midi nie można sterować pojedynczymi kanałami DMX, programować scen itp. . I tym bardziej nie ma sensu kombinować z np. freestylerem, którego sensem działania jest sterowanie pojedynczymi kanałami DMX.
    Tym niemniej to wejście jest bardzo wartościowe, bo w zasadzie jest jedyną drogą do zdalnego wyzwalania scen, w sposób bardzo dokładny i synchroniczny z np. zapisem midi lub innymi zdarzeniami, które generują komunikaty midi. Zarówno z komputera jak i sprzętu muzycznego. Jest też potencjał sterowania jakimiś swoimi rozwiązaniami (np. Arduino itp. klimaty).

Co innego tzw. konwertery midi-DMX. Tam już sterowanie może dotyczyć kompletnie wszystkich parametrów przesyłanych po DMX, bo też filozofią tej klasy urządzeń jest wręcz zastąpienie sterownika DMX. I wtedy nawet jako konsola oświetleniowa może nawet być użyta klawiatura midi. Jak choćby na pierwszym zdjęciu na tej stronce:
    https://www.lightjams.com/midiDMX.html
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Moderator Akustyka
    7936 napisał:
    to co stoi na przeszkodzie aby za pomocą komputera wysyłać ,czy sterować oświetleniem poprzez konsolę

Kreatywność użytkownika i ograniczenia obsługiwanych komunikatów przez sterownik.
    Port MIDI właśnie po to jest. Jak wspomniał rb401 w ten sposób można zsynchronizować show z muzyką, odtwarzając dźwięki i MIDI np w DAW.
    Nie można też zapominać ż midi to nie tylko komputer, a przede wszystkim tony różnych sterowników. Można sobie podpiąć zewnętrzną makietę z suwakami, pokrętłami czy przyciskami zwiększając pole manewru konsolą.
  • Poziom 18  
    Odpowiedź uzyskałem ,za które serdecznie dziękuję .

Myślę że temat został wyczerpany.