Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Sterownik silnika a sterownik wtrysku

23 Kwi 2019 11:45 174 7
 • Poziom 3  
  Czym różni się sterownik silnika od sterownika wtrysku? Niekiedy są to dwa zupełnie osobne układy, w niektórych manualach widziałem podział na Engine ECU i Injector driver. Wydawało mi się, że to ECU całkowicie zarządza pracą wtrysku.
 • Moderator Samochody
  W niektórych samochodach ze sterownika silnika wychodzi tylko sygnał logiczny do sterowania wtryskiwaczami, same drivery (wzmacniacze prądowe lub/i napięciowe) to osobny moduł. Na przykład Opel/ Saab z silnikiem 3,0 (Y30DT, Z30DT), Toyota hilux.
  Podobnie jest to czasem rozwiązane w silnikach benzynowych jeśli chodzi o sterowanie cewką (cewkami) zapłonowymi. Driver cewek to zewnętrzny moduł, na przykład VW z silnikiem 1,8 20V, starsze 8 zaworowe silniki również miały zewnętrzny moduł
 • Poziom 3  
  Czyli sterownik wtrysku/cewki to w zasadzie zespół np. tranzystorów wzmacniających tylko sygnał z ECU? Nic innego się tam nie dzieje?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Przy okazji, ile może brać taki wtryskiwacz prądu?
 • Poziom 43  
  szekel napisał:
  Czyli sterownik wtrysku/cewki to w zasadzie zespół np. tranzystorów wzmacniających tylko sygnał z ECU? Nic innego się tam nie dzieje? Dodano po 3 [minuty]:Przy okazji, ile może brać taki wtryskiwacz prądu?

  To komputer jak w tdci forda.

  Wtrysk MPI to ok 12v 1A 2-20ms . Wtrysk CR to 70V 10-15A i mikrosekundy.
 • Poziom 3  
  To co robi taki sterownik wtrysku? Przecież wszelakie czujniki są podłączone do ECU i to ECU decyduje kiedy dany wtrysk ma się otworzyć, a kiedy zamknąć.
 • Poziom 28  
  W latach już 90 było osobno sterownik wtrysku i sterownik zapłonu, jeden się zajmował mapą wtrysku drugi mapą zapłonów.. Ke-jetronic, K-Jetronic itd.... Zawsze to dwa mikroprocesory i większa moc obliczeniowa...

  W dzisiejszych czasach już to jest bezzasadne biorąc pod uwagę wielordzeniowe mikroprocesory..
 • Moderator Samochody
  Tak jak nazwa wskazuje, kontroluje cały silnik.