Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki dobrać kocioł dwufunkcyjny do mieszkania w bloku 65m2?

dodo0214 23 Apr 2019 12:43 1878 11
    dodo0214
    Level 7  
    Witam
    Planuje wymianę pieca węglowego na piec gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny w mieszkaniu rodziców o powierzchni 65m2.
    Mieszkanie znajduje się na parterze
    jest 3 pokojowe (w każdym jest grzejnik żeliwny)
    Kuchnia i łazienka mają ogrzewanie podłogowe (około 22m2)
    Blok ocieplony jest styropianem o grubości 8 cm

Pan który instalował gaz polecił mi kocioł viessmana vitodens 100w jednak po przeczytaniu opinii na jego temat nie jestem do niego przekonany.
    Znalazłem piec JUNKERS CERAPUR COMPACT ZWB 24-1 którego opinie były już lepsze.
    Zwracam się do was o poradę jaki piec wybrać zależy mi na niskiej awaryjności i dobrym serwisie.
    bumble
    User under supervision
    Trzymaj się z dala od drogich kotłów viessman czy vailant. Choc ten drugi ujdzie. Junkersa to bardzo dobry wybór. Ponieważ mieszkanie jest na parterze problem stanowić będzie odprowadzenie spalin. W Polsce nie mozesz tak durnego kotła wyprowadzić za ścianę wiec zostaje ci komin. Jeśli nie jest przystosowany trzeba wstawić rurę pod gazowe palenisko. Sam jedna k kocioł jest dobrym wyborem. Tez mam junkersa zsb 14 C jednofunkcyjny kondensat w połączeniu z pogodowka i inteligentnymi zaworami rewelacja.

Dodano po 1 [minuty]:

Mam junkersa 10 lat i nawet nie był czyszczony. Serwis jest praktycznie wszędzie.
    dodo0214
    Level 7  
    Zastanawiam się jeszcze nad modelem i mocą, bo nie chcę przepłacać.
    Jak wyliczyć wydajność jaką będą potrzebował by ogrzać wodę i mieszkanie?
    bumble
    User under supervision
    Dwufunkcyjnego chyba mniejszego nie ma.
    Wojewoda82
    Level 28  
    Dwufunkcyjny dla dobrego komfortu ciepłej wody to najlepiej o mocy maksymalnej 24 kW. Z racji tego kocioł będzie miał moc minimum w okolicach 4KW. Jak uda się kupić w rozsądnej cenie z 3KW mocy minimalnej to będzie super.

Sam mam De Dietrich MCR Home 20/24 MI i moc max na CO to 20, a na CWU 24. Minimalna 5,2KW na CO mogłaby być mniejsza. Ale nie ma tragedii. Metraż prawie taki jak twój (67) i też parter (wysoki).

Kieruj się też bliskim dostępem do serwisantów.

Z wydajnością raczej nie będzie problemów. Na CO kocioł i tak będzie trochę za duży, z racji tego że będzie to kocioł dwufukcyjny. Kotły dwufukcyjne zaczynają się od 20KW mocy maksymalnej wzwyż, ty potrzebujesz pewnie max 10KW w największe mrozy.

Wydajność CWU dla kotła dwufukcyjnego o mocy 24 kW na CWU to około 11litrów wody podgrzanej o 30 stopni na minutę. W takiej opcji odpadają zwykle deszczownice bo kocioł nie da rady ogrzać wody w deszczownicy o przeciętnym przepływie 20l/min

Jeśli masz miejsce to pomyśl o kotle jednofunkcyjnym o mocy ok 14 kW i zasobniku ze 100l. Bedzie to wygodniejsze rozwiązanie niż kocioł dwufukcyjny choć droższe (koszt zasobnika). Ale zyskiem będzie najlepszy komfort CWU (można zastosować baterie termostatyczne przy wannach prysznicu itp) i kocioł o niższej mocy maksymalnej a wiec i minimalnej, a wiec będzie lepiej dopasowany do CO.
    Kot-huncwot
    Level 21  
    Witam.

Jest w poprzednim poście:
    "W takiej opcji odpadają zwykle deszczownice...".

Co to jest albo co to są deszczownice w kontekście podgrzewania cwu ?
    zales.vip
    Level 29  
    Posłuchaj - każda pliszka swój ogonek chwali. Każdy będzie wychwalał tu kocioł którego używa, ni chyba że odpowie serwisant - wówczas będzie chwalił ten - z którego ma największa dole za montaż i serwis.

Natomiast ja uważam że powinieneś szukać czegoś z najpopularniejszych marek - nie ma problemu z dostępnością części No i tej marki - z której masz blisko serwisanta. Warto tez zaczerpnąć informacji o samym serwisancie. Bo osobiście znam kilku serwisantów z raczej kiepską opinią.
    Wojewoda82
    Level 28  
    Kot-huncwot wrote:
    Witam.

Jest w poprzednim poście:
    "W takiej opcji odpadają zwykle deszczownice...".

Co to jest albo co to są deszczownice w kontekście podgrzewania cwu ?

W takim kontekście że zdecydowana większość deszczownic instalowanych w kabinach prysznicowych ma przepływy w okolicach 20 litrów/min. Ogrzanie wody o 30 stopni przy takim przepływie kotłem dwu-funkcyjnym o mocy 24kW, grzejącym wodę przepływowo, jest po prostu niemożliwe.

Później pojawiają się tematy na forum, że przy zlewie leci ciepła woda ale pod prysznicem ledwo letnia.
    bumble
    User under supervision
    Tu się nie zgodzę. Najpierw Kocioł a jeśli jest kilka do wyboru to można się tym kierować jako wyznacznikiem. Kocioł dostosowany pod twoje potrzeby jak najlepiej. Przecież ten serwisant nie będzie tam co tydzień żeby mieszkał obok. Ja mam junkersa 10 lat i obudowy z niego nie ściągałem ze nie wspomnę o serwisie. Kocioł do takiego mieszkania powinien być jak najmniejszy i modelować co jak najniżej. Wtedy w przejściowych okresach nie będzie dużo traktował. Problemem tu może być parter i instalacja kominowa o której już wspominałem.
    Kot-huncwot
    Level 21  
    Dziękuję za wyjaśnienie, co to takiego deszczownica. Nie wiedziałem. Dzięx.
    User removed account
    Level 1