Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak właściwie podłączyć ekspandery MCP23017 do Raspberry Pi ?

23 Kwi 2019 18:46 597 2
  • Poziom 1  
    Witam serdecznie.
    Od dłuższego czasu walczę z budową projektu inteligentnego budynku na Raspberyy Pi3.
    Poszło całkiem nieźle bo po dłuższych walkach, głównie o estetyczne wykonanie instalacja już działa.
    Na chwilę obecna wygląda to tak:

System już żyje, dopóki nie skończę remontu obiektu i nie wyniosą się majstry nie ma weny, żeby dalej grzebać w środku.
    Po krótce, w górnym narożniku malina, pod maliną wzmacniacz audio, na malinie ekspander abelectronics, płytki przekaźnikowe górna sterowana
    GPIO maliny, dolna MCP23017, na dole listwy bezpiecznikowe firmy Pulsar, te 4 małe płytki PCB to płytka z ppotencjałem 5v , 3,3v , płytka z wyprowadzeniami wejść ekspandera który jest na malinie i płytka z COM dla różnych elementów.
    Całość zamontowana na płytce plexi, w programie CAD narysowałem projekt i wypaliłem na laserze który poniekąd do tego celu kupiłem.

Działa całkiem przyzwoicie, uruchomiłem Alarm, komunikaty dźwiękowe o różnych zdarzeniach, SMSy, sterowanie piecem, prądem itp.

Przyszła jednak konkluzja, że na płytce PCB byłoby to po prostu zrobione lepiej i zmieściłbym wszystko w jednej szafce.
    Wszystko już kupiłem, MCP23017 kupiłem THT z podstawkami, i ULN2803 też THT z podstawkami. Na płytce dam 32 wejścia, 32 wyjścia poprzez ULN2803. Płytka będzie również dystrybutorem napięcia 12V dla różnych urządzeń typu czujniki, itp. Wyjścia 12V zabezpieczone bezpiecznikami polimerowymi, każde wyjście sygnalizowane diodą led.
    8 przekaźników NC/NO np. do sterowania piecem, jakimiś stycznikami, 8 przekaźników do wyzwalania napięcia 12V np. do sygnalizatorów alarmowych, ładowania tabletów, zasilania urządzeń z większym poborem prądu.
    2 porty wyjść I2C, złącze dla 1Wire

Teraz siedzę i dłubię w kiCad projekt PCB.
    Mam wiele wątpliwości co do podłączenia do maliny ekspanderów MCP23017, gdzie dać i jaki kondensator, gdzie rezystor i jaki.
    W Internecie jest tyle różnych rysunków i schematów że naprawdę zgłupiałem.

Z pewnością trzeba MCP23017 zasilić i to najlepiej 5V, niektórzy pokazują że adresy bezpośrednio do masy zwierać, inni, że przez rezystor, jeszcze inni, że do masy, ale rezystor równolegle.
    Kolejna zagwozdka co z I2C, do Raspberry, trzeba polecieć przez tranzystor i pomimo, że układ zasilony, to 3,3v musi być również ?

( Powyżej jakiś poglądowy rysunek z internetu)

A jak wygląda sprawa z kilkoma MCP23017 na jednej szynie, wystarczy że dam tranzystory gdzieś bliżej maliny po jednym na CLK i DAT i wszystkie pozostałe też będą działać poprawnie ?
    Jak zabezpieczyć bez wielkiego wydziwiania wejścia w MCP23017, jakiś rezystor ?

Ile bym nie szukał, to co rusz głupszy jestem, bo z pewnością nadal więcej nie wiem, niż wiem.
    Proszę o wyrozumiałość i tylko konstruktywną krytykę, w budowie i prototypowaniu dopiero raczkuję, ale poświęciłem na ten projekt bardzo dużo pracy i chciałbym popchnąć go na wyższy poziom.
    Bardzo proszę, o pomoc i jakieś wskazówki, również chętnie pomogę miłośnikom automatyki DIY dzieląc się dotychczasową wiedzą.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 29  
    Ja bym polecił koledze MCP23S17. SPI może działać znacznie szybciej niż I2C.
    Mam bardzo podobny projekt i zrealizowałem go właśnie na układzie obsługującym SPI.
    Na jeden kanał SPI wchodzi 8 ekspanderów. Ja potrzebowałem 10, więc jako CS użyłem dwóch wyjść z Rpi.

Pamiętaj o ustawieniu rejestru H_EN ;)
  • Poziom 22  
    Cześć.
    Czy mógłbyś napisać gdzie dostałeś te płytki PCB to płytka z potencjałem 5v, 3,3v? Szukałem na Ali ale nie trafiłem a też mam problem z rozprowadzeniem sygnałów.