Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Meriva A - Dmuchawa włącza się dopiero po przejechaniu kilku kilmetrów

LukasEryk84 23 Apr 2019 19:54 1578 4
Relpol
 • #1
  LukasEryk84
  Level 2  
  Witam!
  Mam problem z moim samochodem Opel Meriva I 2004, silnik 16V Z16XE, samochód golas bez klimatyzacji, założona instalacja LPG w maju 2018 (pracuje bez zastrzeżeń). Po przekręceniu kluczyka w stacyjce nie startuje dmuchawa nawiewu, dopiero po przejechaniu kilku kilometrów (zimą więcej, nawet 10 km) załącza się wentylator (obojętnie na którym biegu) i pracuje prawidłowo do zatrzymania samochodu. Po wyłączeniu samochodu i ponownym odpaleniu czasami zaraz wystartuje a czasami trzeba zaczekać (kilka minut). Jeśli natomiast auto postoi dłużej to czas na włączenie znowu się wydłuża.
  Wymieniłem główny bezpiecznik dmuchawy na podszybiu na nowy, nic nie pomogło. Klemy odpięte na noc, dalej to samo. Ostatnio rozkręciłem schowek celem dostania się do silnika. Sprawdziłem silnik na krótko i działa, ale po przekręceniu stacyjki i ustawieniu nawiewu obojętnie na którą prędkość napięcie się nie pojawia. Przemierzyłem opornicę (sprawna), napięcie tam również nie dochodzi. Podmieniłem drugą sprawną dalej to samo. Podejrzewam że problem leży gdzieś w słabym styku, zdemontowałem radio, osłonę kolumny, poruszałem wszystkimi kablami pod deską i dalej to samo. Ostatnio po odpaleniu samochodu i odczekaniu jakieś 5 minut nawiew wystartował i pracuje. Wykluczyłem także kostkę stacyjki gdyż po przekręceniu kluczyka do zapłonu działają elektryczne szyby, wycieraczki, zapalniczka, radio.
  Przekaźnika nie znalazłem, widocznie w autach bez klimy go nie ma a włączeniem nawiewu steruje moduł komfortu (tak wyczytałem).
  Gdzieś na forum wyczytałem (innego Opla chyba Vectry) że przez przekaźnik od wentylatora chłodnicy zamyka się obwód do masy dmuchawy i to on może dawać takie objawy. Nie chcę za dużo grzebać, gdyż dostęp do przekaźników w Merivie to demontaż wycieraczek, podszybia i nurkowanie w ścianie grodziowej. Może problem leży gdzie indziej? Auto mam 2 lata, rok gaz, problem wystąpił gdzieś koło listopada 2018 roku i tak z nim jeżdżę do dziś. Jeszcze zauważyłem że przekaźnik od ogrzewania tylnej szyby cyka ale szyby nie grzeje (nie naprawiałem tego), nie wiem czy to może mieć jakiś związek z tym?
 • Relpol
 • #2
  piachu1994
  Level 38  
  Napisz jaki to Opel.
 • #3
  LukasEryk84
  Level 2  
  zapomniałem dopisać Opel Meriva I 2004 1.6 16V Z16XE
 • #4
  implact
  Level 8  
  a próbowałeś zwyczajenie ruszyć gałką od natężenia nawiewu?? żeby manualnie ustawić intensywność nawiewu... u mnie działa.
 • #5
  peplunio76
  Level 11  
  Do wymiany przekaźnik w skrzynce przekaźników w podszybiu. Licząc od góry po lewej stronie skrzynki to trzeci przekaźnik.