Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Cobra 19DXIV - brak dalekiego odbioru tylko szum, radiostacja bazowa

23 Kwi 2019 21:54 837 38
  • Poziom 19  
    Mam problem z radiem CB. Odbiera z mojego nadajnika oddalonego o 5 metrów, nadaje (sprawdzałem na oscyloskopie), ale nie odbiera sygnału z mobilnych CB. Ulicą, przy której mieszkam, jeździ niewiele samochodów, ale ok. 2-5 km dalej znajdują się bardzo ruchliwe ulice. Radiostacja ma działać jako bazowa. Mam antenę o długości ponad pół metra. Czy jak zastosuję wzmacniacz w.cz., problem zniknie, czy mam się rozglądać za jakimś lepszym radiem?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    To radio to syf straszny nadający się co najwyżej do położenia pod koło.
    Jak jesteś zdeterminowany to zacznij od poprawienia zimnych lutów, powszechnych w tym złomie.
    M
  • Poziom 19  
    SP5IT napisał:
    Jak jesteś zdeterminowany to zacznij od poprawienia zimnych lutów, powszechnych w tym złomie.

Z grubsza jak patrzyłem to zimnych lutów nie było, te co były to poprawiłem za radio dałem 40zł. Myślałem ostatnio o zakupie alana 87.
  • Poziom 32  
    Obejrzyj elementy smd w pi filtrze czy wszystkie całe. Coś więcej o zachowaniu radia, np. czy reaguje szumem na podpięcie anteny, czy działa RF-gain, itp., czy mamy się domyślać ?
  • Poziom 32  
    To spróbuj jeszcze zestroić. I sprawdź jak wyżej. Czy nie jest przypadkiem CF2 na 455H wymieniony i czy jest w zerach ? Nic nie grzebane na pałę, czy jednak coś było ?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    xpira napisał:
    Mam antenę o długości ponad pół metra.

To jest namiastka anteny tym bardziej stacjonarne,j ale nawet na niej jakikolwiek odbiór powinien być.
  • Poziom 39  
    xpira napisał:
    Czy jak zastosuję wzmacniacz W;CZ problem zniknie
    Niestety, nie zniknie.
    Nawet CB z tzw. "wysokiej półki" w przypadku takiej anteny:
    xpira napisał:
    Mam antenę o długości ponad pół metra.
    niczego nie zmieni.
    Antena to przynajmniej 90% skuteczności stacji N/O.

Pozdrawiam.

P.s.

Ta Cobra, to która wersja.
  • Poziom 32  
    Co racja to racja. W tej chwili sprawdź więc to radio na jakimś aucie z dobrą anteną bo się znowu zaczyna portal towarzyski robić.
  • Poziom 32  
    Coś więcej, czy dalej mamy z fusów wróżyć ? Powieś ten kawałek drutu z dala od zakłóceń oraz elementów metalowych. Przypomnę, że wysoki SWR oznacza ryzyko spalenia końcówki mocy.
  • Poziom 39  
    xpira napisał:
    W aucie odbiera.
    Więc wszystko jasne.
    CB - sprawne, antena do "kitu".
    Jakiego zasilacza używasz na tej tzw. "stacji bazowej" ?.
  • Poziom 19  
    gumisie napisał:
    Jakiego zasilacza używasz na tej tzw. "stacji bazowej" ?.

Akumulatora od łódki.

gumisie napisał:
    Więc wszystko jasne.
    CB - sprawne, antena do "kitu".

Nie do końca bo zasięg w samochodzie był tak do kilometra, a poprzednie radio bez problemu odbierało do ok. 10 km.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    xpira napisał:
    a poprzednie radio bez problemu odbierało do ok. 10 km.

Sam sobie odpowiedziałeś - tak jak radzi Michał - zmień radio. Co z tego ze kupiłeś za 40 zł skoro to jedno z najgorszych konstrukcji !! Żadne wymiany filtrów czy szukanie dziury w całym tu nie pomogą!
  • Poziom 32  
    Do kitu to jest opis usterki i zupełny brak zrozumienia naszych podpowiedzi. Aż taka różnica oznacza uszkodzenie przestańcie ...... farmazony !!! Te radia mają całkiem niezły odbiór dopóki są sprawne, tylko mają wadę fabryczną syntezy, która nie chce współpracować przy nadawaniu. Umiesz zestroić to radio czy nie bardzo?
  • Poziom 39  
    maylo napisał:

Sam sobie odpowiedziałeś - tak jak radzi Michał - zmień radio. Co z tego ze kupiłeś za 40 zł skoro to jedno z najgorszych konstrukcji !!
    I co to zmieni skoro antena jest "firmy":
    xpira napisał:
    antenę o długości ponad pół metra.
    Poza tym Autor nie odpowiedział która to wersja Cobra 19DX IV, ja znam przynajmniej trzy wersje tego modelu.

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Hektar Zahler napisał:
    Umiesz zestroić to radio czy nie bardzo ?

Nie mam reflektometru.

Dodano po 3 [minuty]:

gumisie napisał:
    Poza tym Autor nie odpowiedział która to wersja Cobra 19DX IV, ja znam przynajmniej trzy wersje tego modelu

Nie wiedziałem że było kilka wersji jeśli o to chodzi to: FCC ID: BBO19DXIV
  • Poziom 39  
    xpira napisał:
    Nie wiedziałem że było kilka wersji jeśli o to chodzi to: FCC ID: BBO19DXIV
    A jednak.
    Zajrzyj np: Link
  • Poziom 32  
    Nie masz pojęcia w ząb. Odbiornik stroi się elementami dostrojczymi opisanymi jako "alegnment procedure" w service manualu - Link Zamiast miernika SINAD można stroić na max. wskazań s-metra, lub bezpośrednio woltomierzem przy CR31. Częstotliwość miernikiem częstotliwości przy nadawaniu. Ponawiam pytanie czy było grzebane ?
  • Poziom 32  
    Masz ewidentny objaw rozstrojenia. Potwierdza się to tym, że reaguje na podpięcie anteny. To się zdarza w tych radiach na ostatnich filtrach p.cz. Ponadto w service manualu masz wszyściusieńkie napięcia tranzystorów. Spróbuj mu zmierzyć moc na uszkodzony mechanicznie pi filtr. Jak nie masz miernika, to sobie go zrób - Link
  • Poziom 39  
    Hektar Zahler napisał:
    Masz ewidentny objaw rozstrojenia.
    Czego ?.
    "Sorki" Marcin, ale mam wrażenie że nie do końca wiesz o co chodzi Autorowi tematu (ja również).
    Po co grzebać w torze TX gdy jego problem dotyczy RX.
    Wczytaj się dokładnie co On pisze.
    Raz o "antenie", którą używa jako "bazowej", to znowu o odbiorze Rosyjskich stacji (brak wiedzy dotyczącej propagacji) a to znowu o użyciu oscyloskopu:
    xpira napisał:
    Mam problem z cb radiem ogólnie odbiera z mojego nadajnika oddalonego o 5 metrów, nadaje (sprawdzałem na oscyloskopie) ale nie odbiera sygnału z mobilnych cb.
  • Poziom 19  
    Radio już odbiera ale słychać szum i to duży radio podłączone do anteny ukf 2x po 80cm rurki miedzianej. na oryginalnej antenie CB zaświeca się jedna kreska a na mojej dwie. Oczywiście z tej nieodpowiedniej anteny nie nadawałem bo nie chce posadzić końcówki.
  • Poziom 32  
    Czy szum jest mniej więcej jak w tym śmieciu u góry ? Zwróć uwagę na siłę sygnału.

Dodano po 32 [sekundy]:

Link
  • Poziom 19  
    Hektar Zahler napisał:
    Czy szum jest mniej więcej jak w tym śmieciu u góry ? Zwróć uwagę na siłę sygnału.

Mniej więcej tak ale jak ktoś mówi z dobrego radia szumu prawie niema a modulacja jest zrozumiała.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Sie macie fachowcy CB!
    Kolego autorze czy to nie jest czasem Cobra 19 DX IV EU?
    Musisz zmierzyć częstotliwość przy nadawaniu bo faktycznie ktoś chyba pokręcił trymerem przy syntezie albo radio jest na innym standardzie. Marcin może mieć tu rację z tym rozstrojeniem.
  • Poziom 19  
    Novile napisał:
    Kolego autorze czy to nie jest czasem Cobra 19 DX IV EU?

Jest to Cobra 19 DX IV bez EU.

Novile napisał:
    ktoś chyba pokręcił trymerem przy syntezie

Na pewno radia nikt nie rozkręcał i nic w nim nie robił od nowości.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Ale dajesz kolego po jajach. Bądźmy powaźni i nie stawiajmy śmiesznych teorii. To nie od dobrego radia po stronie korespondenta zależy czy odbierasz zaszumiony sygnał, tylko od parametru określanego po fachowemu S/N jako ostęp sygnału od szumu wyrażonego w dB, ponieważ szumy po stronie nadawczej na ogół są w stopniu znikomym. Krótko mówiąc - jeżeli odbiornik generuje szum gdzieś w okolicy 5s na skali, to ma nieciekawy wskaźnik S/N tak jak ten śmieć Jackson II kiedy zachodzi szansa rozstrojenia filtrów.

Poniżej odsłuch ze sprawnej Ultry III czyli coś w podobie do DX VI.

Link
  • Poziom 39  
    Hektar Zahler napisał:
    Poniżej odsłuch ze sprawnej Cobry DXIV.
    Tak, wszystko fajnie (FM) i Cobra 19 DX IV EU a to jest zupełnie inna konstrukcja. :wink:

Pozdrawiam.

Edit:

Och Ty mój Szanowny Kolego Marcinie.
    Co chwilę edytujesz swoje posty które nijak się mają do pierwotnej wersji.
    Przecież nie można porównywać jakości korespondencji w przypadku zastosowanej przez Autora a Twojej anteny.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Jakby grochem o ścianę co.