Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych

tomybb 23 Kwi 2019 23:41 4323 34
  • Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych
    Dziś chciałbym zaprezentować kilka rodzajów igieł, chwytaków oraz krokodylków które ułatwiają wszelkiego rodzaju prace pomiarowe.
    Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych

Na początek krótka igła. Pasuje na sondy miernikowe 2mm. Ze względu na swoją długość jest bardzo poręczna, bardzo dobrze się z nią pracuje, żadnych zastrzeżeń przy kilkuletniej pracy. Nie pamiętam ceny ale chyba poniżej 10zł, kupowana kilkanaście lat temu, w tej chwili niestety nigdzie nie ma ich w sprzedaży (gdyby ktoś wiedział o ich istnieniu proszę dać znać).
    Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych

Następna igła, nieco dłuższa, markowa: HIRSCHMANN, także użytkowana kilka lat (te ze zdjęcia akurat to nowa, niedawno zakupiona para). Ze względu na to że jest to markowy produkt mamy dostęp do danych technicznych. 30 VAC / 60 VDC, 1 A, 100 mOhm. Pełna dokumentacja na stronie producenta. Koszt ok 12zł/sztuka.
    Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych

Jeszcze dłuższa igła na sondę 2mm. Widać że produkt jakościowo nieco odbiega od poprzedników, igły nie da się nasunąć całkowicie na sondę. Najdłuższe w zestawieniu. Cena: ok 7zł/sztuka.
    Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych

W porównaniu z HIRSCHMANNem ma grubszą końcówkę.
    Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych

Następna to igła montowana tym razem na końcówkę bananową. Ostra końcówka, duża cześć igły nie izolowana, trzeba uważać aby nie zrobić przypadkowych zwarć. Cena ok 5zł/sztuka.

Kolejne w prezentacji są chwytaki pomiarowe.

Ich zasadę działania najlepiej zobrazują zdjęcia. Po ściśnięciu wysuwa się haczyk, po zwolnieniu sprężyny wraca na swoje miejsce. Ok 5zł/sztuka.
    Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych
    Akurat dzięki nim jesteśmy w stanie pewnie uchwycić pojedynczą żyłę z przewodu typu linka.

Większe chwytaki, przeznaczone na końcówki bananowe. Do większych elementów, zbyt małe się wyślizgują. Ok 15zł.
    Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych

Na zakończenie tak zwane krokodylki w wersji na sondę. Chyba jedne z najtańszych, za kilka złotych. Styk znajduję się tylko na jednej stronie.
    Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych

Oraz krokodylki z izolacją gumową z różnymi końcówkami w wersji na sondę 2mm oraz wtyk bananowy. Koszt: 1,5 - 4zł.
    Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych Przegląd chwytaków, igieł, krokodylków pomiarowych

Ich podstawowa wada to mała precyzja ścisku, czasem zdarza się że szczęki nie zaciskają się samoczynnie co widać poniżej.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    tomybb napisał:
    Ich podstawowa wada to mała precyzja ścisku, czasem zdarza się że szczęki nie zaciskają się samoczynnie co widać poniżej.
    Wynika to z degradacji plastikowej izolacji, która po kilku latach leżakowania staje się twarda/mniej elastyczna.
    Dodatkowo można je wykorzystać do przewodów pomiarowych - lutując przewód do nich. Mam kilkanaście przewodów w ten sposób zrobionych - po ok. 10 latach musiałem wymienić kilka krokodylków właśnie ze względu na stwardniałą izolację (co ciekawe stwardniały tylko te w niektórych kolorach - widocznie inny skład mieszanki).
    Co do igieł: Ponieważ sam zauważyłem przydatność takich końcówek, a ceny dostępnych akurat nieco przesadzone mi się wydały zrobiłem je samodzielnie lutując do gniazda bananowego na kabel (kiedyś można było takie dostać do zarabiania samodzielnie - nie wiem czy i teraz są dostępne) igłę krawiecką. Potem wystarczyło kilka koszulek termoizolacyjnych i.. i używam ich już od kilku ładnych lat. w sumie 10 minut roboty koszt może ze 2 zł od sztuki(bez gniazda bananowego na kabel). Jeżeli ktoś ma w zasobach takie gniazda (lub może wytoczyć z pręta) polecam takie rozwiązanie. Sprawdza się idealnie.
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Swego czasu kupiłem paczkę tanich haczyków i wykorzystałem do zrobienia przewodu do taniej sondy logicznej. Sprawuje się to średnio, gdy trzeba sprawdzić szereg wyjść mikrokontrolera w obudowie DIP - ciężko je zaczepić, łatwo odczepić przez przypadek. Najpewniej wybrałem złe haczyki do tego zastosowania...

Swoją szosą, to co by koledzy polecali w sytuacji, gdy trzeba wpiąć się w kilka linii w układzie SMD? Teoretycznie mógłbym teraz wykonać jakiś uchwyt do igieł pomiarowych, albo klips i go uzbroić w igły typu pogo, ale jeszcze pół roku temu takiej możliwości nie miałem. Dolutowywanie drucików z pseudokynaru lub drutów z kabla sieciowego zwykle kończyło się ich łatwym odpadaniem...
  • PCBway
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Do układów przewlekanych można było (nie wiem jak teraz) dostać klipsy. Wygodne, bo można było mierzyć bez obawy o zwarcie gdyby się ręka omsknęła.
    TechEkspert
    Redaktor
    luxior33
    Poziom 10  
    TechEkspert napisał:
    ja natomiast poszukuję takich chwytaków jak poniżej, czy ktoś wie gdzie są dostępne?

Jeśli chodzi o ten typ to bez problemu są np. w tme oraz ndn od ręki.
    Przykładowe kody produktów:
    -w TME: FLUKE AC280 lub 66.9416-21 lub 66.9416-22
    - w ndn: 20.170 (lub dokładnie 20.170.1 czerwony / 20.170.2 czarny)
    -piekarz: 14873 (przykładowy kod produktu bo jest w różnych kolorach)
    fotomh-s
    Poziom 20  
    398216 Usunięty napisał:
    Do układów przewlekanych można było (nie wiem jak teraz) dostać klipsy. Wygodne, bo można było mierzyć bez obawy o zwarcie gdyby się ręka omsknęła.

Do SMD tak samo są klipsy, dobre np. do programowania w układzie jak nie ma wyprowadzonych pinów.
    tplewa
    Poziom 38  
    Urgon napisał:

Swoją szosą, to co by koledzy polecali w sytuacji, gdy trzeba wpiąć się w kilka linii w układzie SMD?

POMONA 72902 bardzo fajne, ale cena już mniej fajna...
    https://www.pomonaelectronics.com/products/te...o-smd-grabber-test-clips-holding-rods-and-kit

ewentualnie trochę tańsze ELECTRO-PJP 6800
    http://www.electro-pjp.com/en/fiche?nid=33045&prod=6800&t=6800

Jak na razie i jedne i drugie przetestowane na rastrze 0,65... przy odrobinie cierpliwości powinno się udać w 0,5...
    rb401
    Poziom 34  
    Urgon napisał:
    Sprawuje się to średnio, gdy trzeba sprawdzić szereg wyjść mikrokontrolera w obudowie DIP - ciężko je zaczepić, łatwo odczepić przez przypadek. Najpewniej wybrałem złe haczyki do tego zastosowania...

Z DIPami znam problem. Szczególnie gdy trzeba wysoko złapać (np. podstawka).
    Ale niedawno na Ali kupiłem by dociążyć przesyłkę, 5 gotowych kabelków "do analizatora" z chwytakami ($0.72/kpl.). Tak na próbę bo właściwie haczyków mam od groma.
    I okazały się nawet dość wygodne właśnie do DIP bo po założeniu jest minimalne tylko ryzyko że się zewrze, jest sporo luzu a się nie przesuną na boki :

Bo to nie haczyki a chwytaki dwustronne:

tylko dużo subtelniejsze niż pokazane tu w pierwszym chwytaki na bananki.

A co jeszcze ciekawego, choć nie wiem czy to wada czy zaleta, te chwytaki nie mają wlutowanego przewodu, tylko mają styk na który nasadza się (ciasno wchodzi i nie spada) najzwyklejsze gniazdko goldpinowe (Arduino, stykówka te klimaty):

Janusz_kk
    Poziom 20  
    Daj linka do tych chwytaków bo dobrze wyglądają :)
    tplewa
    Poziom 38  
    @brofran Tych nie polecam nimi to trudno się i w DIP wpiąć, lepsze te co pokazał kolega rb401. To że są wpinane to chyba zaleta, zależy jaką mają jakość blaszek... ja miałem podobne lutowane ale długo one nie wytrzymują i potem jak się rozegną nie chcą już chwytać i trzeba zmienić... więc takie łatwiej bez lutowania.

Do większego rastra i zapewne przy SMD się da ich używać, ale do mniejszego nic tańszego niż te LECTRO-PJP 6800 nie znalazłem (ja je gdzieś dorwałem kiedyś po dwadzieścia parę złotych za sztukę). Są trochę gorsze od POMONA 72902, słabsza sprężynka itp. ale przy różnicy w cenie można to wybaczyć.

Niestety nic co się nadaje do rastrów na poziomie 0,65mm 0,5mm tańszego nie znalazłem...
    rb401
    Poziom 34  
    Janusz_kk napisał:
    Daj linka do tych chwytaków bo dobrze wyglądają :)

Tu są problemy, tak że nie polecam tego sprzedawcy.
    Jedna sprawa że w tej aukcji były na zdjęciu inne chwytaki a co innego dostałem. Tak że nie wiadomo co by Chińczyk przysłał następnym razem.
    A druga sprawa, gorsza, że jak zamawiałem to były po $0.72 za pięć, z darmowa wysyłką. A teraz widzę że Chińczyk dalej sprzedaje po $0.72 ale dowalił zaporową cenę przesyłki i to Yanwenem. Bez sensu by było dawać $5.

Za to widzę że po 10szt takie właśnie do wpinania do gniazdka golpinowego, są gdzieś po $2 z groszami np.:
    https://www.aliexpress.com/item/10pcs-20cm-Hi...-Probe-Test-Clamp-Kit-Yellow/32958194931.html
    to już znacznie lepiej, choć można by jeszcze poszukać.

tplewa napisał:
    ja miałem podobne lutowane ale długo one nie wytrzymują i potem jak się rozegną nie chcą już chwytać i trzeba zmienić... więc takie łatwiej bez lutowania.

Obawiam się że generalnie o tym samym myślimy, bo te, których zdjęcia dałem wyżej, wyglądają na lekką tylko "mutację" tych właśnie lutowanych, różniącą się tylko nieco od strony kabla. A przód czyli chwytak i jak piszesz niezbyt jego duża trwałość może być identyczna. Ja moich mocno nie używałem to na chwilę obecną nie mam doświadczenia co do trwałości.
    Na wszelki wypadek dam fotkę środka:
    wygląda mi to w zasadzie całkiem podobnie jak na zdjęciu z aukcji tych lutowanych:
    Dlatego myślę że jakieś różnice jakościowe mogą być wyłącznie zależne od materiału tej blaszki stalowej wewnątrz a tego na oko się nie oceni.
    tplewa
    Poziom 38  
    @rb401

Dokładnie wygląda na to samo, jakość zapewne podobna (no ale w tej cenie co wymagać) - no i właśnie zaletę że jak nagle przestaje dobrze stykać to szybko można podmienić na inną... a nie babrać się w lutowanie.
    TechEkspert
    Redaktor
    tplewa
    Poziom 38  
    TechEkspert napisał:
    @luxior33 dzięki, wszystkie chwytaki które podałeś są nieco inne, ale funkcjonalnie myślę że będzie to to samo.

Zdaje mi się że są one sporo większe ;) jak coś wieczorem mogę dać foto... Te od piekarza/ndn przynajmniej to są do sporych złącz ;)
    tplewa
    Poziom 38  
    Nie to nie takie, tymi co tam podane to spokojnie można łapać przewody 5mm kwadrat. Zresztą wieczorem zrobię fotke przy linijce to będzie widać :)
    Brivido

Poziom 30  
    A ja poszukuję takich. Może ktoś orientuje się i może coś polecić w sensownej cenie? Chyba ogólnie to są typowe na "bananki", tylko w tym przypadku one na przewodach są izolowane.

tplewa
    Poziom 38  
    Brivido napisał:
    A ja poszukuję takich. Może ktoś orientuje się i może coś polecić w sensownej cenie?

Nie wiem czy to sensowna cena ;) ale zerknij tutaj https://www.art-med-sklep.com/produkty/aparatrura-i-akc-pomiarowa/akcesoria-pomiarowe,2,8252 - jak dla mnie sensowna bo taniej przynajmniej na miejscu gdzie odpada mi przesyłka nie znalazłem ;) Może i inne osoby sobie przeglądną chwytaki, końcówki pomiarowe itp.

No i zdjęcie które obiecałem:
    H3nry
    Poziom 30  
    tomybb napisał:
    Na początek krótka igła. Pasuje na sondy miernikowe 2mm. Ze względu na swoją długość jest bardzo poręczna, bardzo dobrze się z nią pracuje, żadnych zastrzeżeń przy kilkuletniej pracy. Nie pamiętam ceny ale chyba poniżej 10zł, kupowana kilkanaście lat temu, w tej chwili niestety nigdzie nie ma ich w sprzedaży (gdyby ktoś wiedział o ich istnieniu proszę dać znać).

Potwierdzam , mam ostatnią w użyciu i także poznam sklep posiadający je w ofercie .
    Pokazany jako kolejny HIRSCHMANN to Nr2 w kolekcji :P
    tplewa
    Poziom 38  
    alko napisał:
    Brakuje Ci jeszcze takiej końcówki pomiarowej:
    https://s.click.aliexpress.com/e/crYY1Zni

To coś podobnego jak dodają do mostka RLC (CEM DT-9935)... tutaj dałem fotkę z przeróbki tego tak aby mostek się kalibrował https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15144232#15144232

Jednak muszę powiedzieć że lepsze dobre sondy z ostrymi igłami niż ta pinceta - takie sobie to jest prawdę mówiąc IMHO szkoda na to kasy... Problem taki że na PCB jak stop lutowniczy pokryje się tlenkami to nie ma szans cokolwiek zmierzyć, elementy smd na stole jak się mocniej przyciśnie to lecą w "kosmos" jak z procy itd. Na początku próbowałem z niej korzystać, ale sobie w końcu odpuściłem... leży obecnie zapomniana...
    CMS
    Administator HydePark
    alko napisał:
    Brakuje Ci jeszcze takiej końcówki pomiarowej:
    https://s.click.aliexpress.com/e/crYY1Zni

Mam. To jest wielkie i niepraktyczne, aczkolwiek czasem się przydaje (po uprzednim wyprofilowaniu i zaostrzniu końcówek). Tyle że ja kupiłem dwie sztuki za niecałe 10PLN.
    gradek83
    Poziom 37  
    Ja u majfrenda kupiłem takie malutkie chwytaki precyzyjne.

Link

CMS napisał:
    Mam. To jest wielkie i niepraktyczne

Też to mam tragedia aczkolwiek dobra baza na zmodyfikowanie końcówek i dopasowanie do swoich potrzeb.
    tplewa
    Poziom 38  
    @gradek83

Możesz dać jakieś zdjęcie tych chwytaków w pudełku (przydatne czasem do wyszukiwania obrazem), ewentualnie jakieś namiary lub nazwę pod jaką je kupiłeś.

Ewentualnie jak się maja do tych standardowych z tworzywa...