Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr przeciw "cofkom" napięcia ze zgrzewarki punktowej.

23 Kwi 2019 23:46 909 34
  • Poziom 9  
    Panowie i Panie ,
    Zakupilem ostatnimi czasy zgrzewarke punktową do ogniw . Urządzenie działa wyśmienicie ale..... no właśnie ale...
    Czy macie pomysł (ew. jakieś gotowe rozwiązania do zastosowania) przeciw pikom strzelanym w sieć ?
    Filtr przepięciowy ? Chodzi o to, że w momencie kiedy elektrody nie stykaja sie idealnie z powierzchnią dochodzi do strzalu w siec energetyczna i wyzwala bezpiecznik .
    Urzadzenie nie ma powalajacej mocy bo 2.2kW ale daje do 800A na elektrody. szukam rozwiązania które by mi pozwolilo w zaciszu domowym skorzystać spokojnie chocby z polowy mocy zgrzewarki bez ciągłego biegania do skrzynki bezpiecznikowej.
    Bezpiecznik B16, ale sprawdzane na b20 i to samo , jest sens zmieniać na C ?
  • Poziom 42  
    lukas_d1 napisał:
    dochodzi do strzalu w siec energetyczna i wywala bezpiecznik .

Ale bezpieczniki jak i wyłączniki nadprądowe reagują na prąd (na duży prąd) a nie na napięcie.
    lukas_d1 napisał:
    Bezpiecznik B16, ale sprawdzane na b20 i to samo , jest sens zmieniać na C ?

Jakim prawem zmieniasz sobie bezpieczniki? Może wogóle je wymontuj to nie będzie nic wyzwalało. Po to ktoś je dobrał by zabezpieczały instalacje, a nie by ktoś je sobie zmieniał, bo chce podłączyć pół warsztatu po przewodzie 2,5mm2.
    Kupiłeś pewnie zgrzewarkę opartą o kondensatory, więc to udar prądowy przy ładowaniu kondensatorów wyzwala zabezpieczenia. Ktoś głupio sobie urządzenie zaprojektował, albo Ty masz przeciążony obwód.
    Pokaż co kupiłeś.
  • Poziom 9  
    Kolego a gdzie ty wyczytałeś , że cokolwiek sobie zmieniam ? Zanim zaczniesz atakować to czytaj ze zrozumieniem .
    Bezpieczniki moglem przetestowac w innym lokalu.
    Zapytalem o zmiane na C ale nie zamierzam sam tego robić.
    A zgrzewarka to konstrukcja transformatorowa z impulsatorem.
    Co do pierwszej twojej uwagi to przepraszam jesli Cię obraziłem jako elektryka wyzszych lotów stwierdzeniem "prąd".
  • Poziom 42  
    lukas_d1 napisał:
    Bezpieczniki moglem przetestowac w innym lokalu.

Ale...
    lukas_d1 napisał:
    jest sens zmieniać na C ?

Jasno pokazuje że zmieniałeś bezpiecznik a nie lokal. Chyba że chodzi ci o klatkę C w bloku :) Ale to, jak i ironię zostawmy.
    lukas_d1 napisał:
    Co do pierwszej twojej uwagi to przepraszam jesli Cię obraziłem jako elektryka wyzszych lotów stwierdzeniem "prąd".

Drogi Kolego, między prądem a napięciem jest wielka różnica. Głównie taka że prąd jest w amperach a napięcie w woltach a ich iloraz w omach.
    lukas_d1 napisał:
    A zgrzewarka to konstrukcja transformatorowa z impulsatorem.

A ma to jakąś nazwę lub model?
  • Specjalista elektryk
    Witam

Zmiana MCB nie zawsze jest możliwa. Głównym ograniczeniem jest przekrój przewodu obwodu. Wymiana powinna być poprzedzona pomiarem IPZ i odpowiednią oceną.

Może wystarczyłoby zastosowanie jakiegoś elementu wzdłużnego o niewielkiej impedancji. Ja wielokrotnie w podobnych przypadkach stosowałem cewki powietrzne Dehna służące do koordynacji ogranicznków przepięć (mam ich trochę - mogę parę sztuk odsprzedać). Wprawdzie mają one niewielką indukcyjność, ale w niektórych przypadkach potrafią pomóc.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 33  
    Kraniec_Internetów napisał:

...prąd jest w amperach a napięcie w woltach a ich iloczyn w omach.

Serio w omach? :D
  • Poziom 42  
    czesiu napisał:
    Serio w omach?

Tak, ale iloraz nie iloczyn :P
  • Poziom 38  
    czesiu napisał:
    Serio w omach ?
    Dlaczego taka "uszczypliwa" uwaga ?
    Kolega Kraniec_Internetów - to tylko drobne "potknięcie" w pisaniu. Nie jest to brak wiedzy kolegi Kraniec_Internetów
    Tym się nie zdarza którzy mają niewiele do powiedzenia.
  • Poziom 42  
    @CYRUS2 czemu uszczypliwa? Kolega wyżej słusznie zwrócił mi uwagę że mi się waty na omy zmieniły. A nie nie napisał wprost "masz tu błąd", cóż, bywa.
  • Poziom 33  
    CYRUS2 napisał:
    czesiu napisał:
    Serio w omach ?
    Dlaczego taka "uszczypliwa" uwaga ?
    Kolega Kraniec_Internetów - to tylko drobne "potknięcie" w pisaniu. Nie jest to brak wiedzy kolegi Kraniec_Internetów
    Tym się nie zdarza którzy mają niewiele do powiedzenia.

Nie zarzucam braku wiedzy, rozbawiło mnie i tyle.
    Co do uszczypliwych postów, to powiedziałbym przyganiał kocioł garnkowi kolego CYRUS2, nie ciągnijmy tego.
  • Poziom 35  
    lukas_d1 napisał:
    Urządzenie działa wyśmienicie ale.. Chodzi o to, że w momencie kiedy elektrody nie stykaja sie idealnie z powierzchnią dochodzi do strzalu w siec energetyczna i wyzwala bezpiecznik.

Problem podobny do tego- mam młotek, świetnie działa, ale jak krzywo uderzę, gwóźdź się wygina.. Jak usprawnić młotek?
    Pytanie mam, co determinuje idealny styk z powierzchnią i czemu czasem uzyskujesz idealny styk, a czemu i kiedy nie uzyskujesz.
  • Poziom 38  
    lukas_d1 napisał:
    Czy macie pomysł (ew. jakieś gotowe rozwiązania do zastosowania) przeciw pikom strzelanym w sieć ?
    Pytane z zasad ochrony przeciwporażeniowej.
    Odpowiedzi brak.
    Nikt nie potrafi zaproponować rozwiązania ?
  • Poziom 42  
    CYRUS2 napisał:
    Pytane z zasad ochrony przeciwporażeniowej.
    Odpowiedzi brak.

Wątpię że powodem są wysokie napięcia. Głównie dlatego że wyłączniki nadprądowe i bezpieczniki topikowe reagują na prąd, a nie napięcie.
    Raczej powodem jest uszkodzona lub niedopasowana instalacja. Zapytałem o model tej zgrzewarki żeby czegoś się o niej dowiedzieć - odpowiedzi brak. To co ja mam proponować?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    CYRUS2 napisał:

Przestać robić piki, co szanowny kolega może wyczytać z mojego wcześniejszego postu- czy to jest dysfunkcja maszyny, czy tak zwany czynnik ludzki?
    Tego chcę się wpierw dowiedzieć.

Dodano po 21 [minuty]:
  • Poziom 9  
    50 odpowiedzi a z tego 95% to przepychanki słowne , chlopaki jak potrzebujecie sobie odbić jakieś problemy prywatne to przejdzcie sie "je...." sie w glowe o latarnie albo cos, moze to wam pozwoli na to aby swoje podejscie z spróbuje mu dopiec zmienić na spróbuje mu pomóc.
    Kraniec internetów zapewne masz 1000 doktoratów itp i wszystko wiesz i jestes elektrykiem odkąd wystawiles głowe z łona matki ale nie bardzo chce mi sie czytać twoje odpowiedzi które kompletnie nic nie wnoszą prócz zamieszanie, jak Ci sie nie podoba sposób opisania problemu to wypad z baru i sie nie odzywaj, Hejtować każdy mietek spod monopolowego potrafi.
    Zgrzewarka to sunkko 709AD.
    Co do stykania to moze to moje błędne przypuszczenia.
    Ogólnie potrzebuje filtra , nie wiem , kondensatora jakiegos który by takie piki wychwytywał i nie przepuszczal dalej. "Przepraszam od razu hejterów za użycie byćmoże w złym miejscu słowa kondensator (jakbym wiedział co dokladnie zastosować to bym tutaj nie pisał)

Dodano po 2 [minuty]:

Maciej , raczej ta maszyna tak ma.
  • Poziom 35  
    lukas_d1 napisał:
    sunkko 709AD

Co najmniej trzy sekundy lub więcej między zgrzewaniem. Tyle na razie z manualna, nic tam o filtrach nie piszą.

Dodano po 15 [minuty]:

Może tu jest problem, urządzenia nie przemysłowe, tańsze, wymagają innego trybu pracy. Możesz zrobić kilka szybkich zgrzewów i kilka bardzo wolnych i napisz, czy coś się zmieniło, czy jest tak samo.
  • Poziom 29  
    Problem jest znany w internecie ;) Rozwiązanie też ;)
    .
    “Andrea K.
    Germany
    I recommend this product
    Very fast delivery !! Exellent device!! TOP
    After changing the 16A B automatic circuit breaker to 16A C, the device worked great !!
    So far about 400 cells welded without problems.”
    .
    “Dear Laadies ang Gentlemen.
    The device does nont work with our fuses with 16AT.
    The fuses flies out in our control cabinet at half load.
    We had to install a special fuse in our conrol cabinet(very expensive) so that we could work proberly with your device.
    Do you also have the batterie fixture for other batteriercell sizes like AA or SUB C?

Sincerely
    Jürgen Allgayer”
  • Poziom 42  
    15kVmaciej napisał:
    Tyle na razie z manualna, nic tam o filtrach nie piszą.

Za to piszą o zabezpieczeniach:
    Cytat:
    When building battery pack with Sunkko welders, if the home circuit system keeps
    tripping, please replace your Circuit Air Breaker. For 110V version machine, the Circuit Air
    Breaker in your circuit system should be higher than 40 A. For 220V version machine, the
    Circuit Air Breaker in your circuit system should be higher than 30 A.

Nie wiem czy to normalne w chińskich zgrzewarkach, ale głupio że zamiast zaprojektować ją porządnie, poszli na łatwiznę i wpisali jakiś chory wymóg co do zabezpieczeń urządzenia. To ma maksymalnie 3.2kW, a wymaga obwodu jak na 7kW.
    Jeżeli już stosować indukcyjność do ograniczenia udaru prądowego, to wraz z jakimś gasikiem by nie usmażyć triaka, co jest raczej zbyt przesadzonym rozwiązaniem.
    Jedyna opcja jaką widzę, to pomiar IPZ obwodu i próba zmiany charakterystyki zabezpieczenia, bo większego użyć nie można gdyż urządzenie podłączane jest do zwykłego gniazda 16A.
  • Poziom 9  
    Co do odstepów to nie ma reguły , czasem wyzwala od razu za pierwszym zgrzewem a czasem mogę zgrzać 30 ogniw i jest spokój.
    Z ciekawostek powiem że przy zgrzewaniu wykorzystuje max połowę mocy urzadzenia.
    Próba wejścia na wyższą moc powoduje wyzwalanie bezpiecznika za każdym razem.

Czy przez zmiane charakterystyki zabezpieczenia rozumiecie przejscie z B na C ?
    Rozmawialem ostatnio z osobą która miala podobny problem z inna zgrzewarka i jemu faktycznie zmiana z B na C odmienila zycie.
    Edytowałem[T.M.]
  • Poziom 42  
    lukas_d1 napisał:
    Czy przez zmiane charakterystyki zabezpieczenia rozumiecie przejscie z B na C ?

Tak. Teoretycznie możesz to zrobić, i jest to chyba jedyna, a na pewno najszybsza i najtańsza opcja. Czy możesz zrobić to praktycznie? Tego nikt nie wywróży, najlepiej byłoby wezwać elektryka z miernikiem IPZ by sprawdził, czy na tym obwodzie wyłącznik o charakterystyce C będzie pracował poprawnie. Ostatecznie mógłbyś napisać więcej o tym obwodzie - jak długi przewód, jaki przekrój, czy jest gdzieś przecinany i łączony, co jest do niego podłączone. Może nie będzie to wynik czarno na białym, ale zawsze coś co można w miarę szybko zrobić nawet teraz a taka informacja na pewno się przyda.
  • Poziom 35  
    Jest to dozwolone, taka zmiana z B na C, o ile jest spełnione kilka warunków. Najważniejszy, to że ten C zasila wyłącznie ten jeden konkretny odbiornik. I że ten obwód został ułożony pod ten odbiornik, a nie poprzerabiany z tego, co było w ścianach
  • Poziom 38  
    Raczej powodem jest uszkodzona lub niedopasowana instalacja.
    Nie dopasowana- brak uszkodzenia.
    Zapytałem o model tej zgrzewarki
    Nie ma znaczenia.
    To co ja mam proponować?
    Sposób, metodę dopasowania instalacji.
    Jak zrealizować ochronę przeciwporażeniową która nie zadziała na impulsy prądów roboczych.
  • Poziom 42  
    CYRUS2 napisał:
    Nie ma znaczenia.

Ma. Przyznaj że to idiotyzm stosować w urządzeniu fabrycznie wtyki 16A i wymaganie zabezpieczenia obwodu wyłącznikiem 30A jest pomyłką... Poszli na łatwiznę, ot co.
    CYRUS2 napisał:
    Sposób, metodę dopasowania instalacji.
    Jak zrealizować ochronę przeciwporażeniową która nie zadziała na impulsy prądów roboczych.

Podałem. Zmierzyć obwód i sprawdzić czy jest możliwa poprawna praca wyłącznika C16. Wtedy postarać się obwód wydzielić tak, by tylko zgrzewarka była do niego podłączona,lub poprowadzić nowy obwód dedykowany.
  • Poziom 38  
    CYRUS2 napisał:
    Nie ma znaczenia.

Ma. Przyznaj że to idiotyzm stosować w urządzeniu fabrycznie wtyki 16A i wymaganie zabezpieczenia obwodu wyłącznikiem 30A jest pomyłką... Poszli na łatwiznę, ot co.

Nie poszli na łatwiznę tylko tak to działa że w piku może pobrać znacznie więcej, a stosowanie soft startu w takim urządzeniu pogorszy zgrzewanie. Można by to zrobić jako inwerter i było by lepiej niż stosowanie transformatora... Baaa nawet są takie chińczyki tylko nie kosztują 100-200$ tylko od 1000$ w górę...

Na upartego można zrobić to o czym wspomniałem czyli poszukać tutaj na forum jakiegoś schematu prostego soft startu jakie ludzie czasem robią sobie do spawarek...
  • Poziom 42  
    Zamiast wielkiego transformatora można było też użyć banku kondensatorów ładowanych przez odpowiedni ogranicznik :) Ale to przecież droższe.
    A gdyby spróbować dodać szeregowo z tą zgrzewarką jakąś tanią indukcyjność? Przykładowo zbudowaną w oparciu o rdzeń transformatora z mikrofalówki?
  • Poziom 38  
    Zamiast wielkiego transformatora można było też użyć banku kondensatorów ładowanych przez odpowiedni ogranicznik :) Ale to przecież droższe.
    A gdyby spróbować dodać szeregowo z tą zgrzewarką jakąś tanią indukcyjność? Przykładowo zbudowaną w oparciu o rdzeń transformatora z mikrofalówki?

Z mikrofalówki też 16A zapewne wywali... przynajmniej ja mam taką i 16A B wywalała :) mam pod nią w garażu osobny obwód, ale tam mam solidne przyłącze pod większą frezarkę i docelowo jeszcze będzie tokarka...

Kondensatory tutaj robi się problem bo nie lubią gwałtownego rozładowywania (będą mocno dostawać po pupie)... Do tego akurat o ile w przypadku spawarki nie ma problemu, to przy zgrzewarce przynajmniej ja zauważyłem jak jest dobre przypierniczenie na samym początku... więc tutaj soft start może to popsuć. Przy spawarce w sumie ma to mniejsze znaczenie...

Widziałem ludzie robią takie zgrzewarki z akumulatorów stosowanych w alarmówce i jakoś tam się to sprawdza, choć akumulator też zapewne nie jest szczęśliwy jak traktuje się go dość wysokimi prądami zwarcia...

Najsensowniejszy jest inwerter, ale tutaj przy takich prądach aby to rozwiązać solidnie koszta dość mocno rosną. Czyli odwieczny problem dobrze nie da się zrobić tanio :)

Niestety powiedzmy sobie tak takie zgrzewarki czy tam spawarki to nie jest sprzęt który nadaje się do zasilania z standardowej instalacji w mieszkaniu :)

Ja bym wydzielił do tego obwód i uważał jak się używa (ile mamy odbiorników w domu włączonych) co by nie wywalić przedlicznikowych zabezpieczeń ;)
  • Poziom 42  
    tplewa napisał:
    Z mikrofalówki też 16A zapewne wywali... przynajmniej ja mam taką i 16A B wywalała mam pod nią w garażu osobny obwód, ale tam mam solidne przyłącze pod większą frezarkę i docelowo jeszcze będzie tokarka...

Ale mi nie chodzi o zastąpienie fabrycznego transformatora takim z mikrofalówki, tylko o włączeniu transformatora z mikrofalówki szeregowo do zgrzewarki. Wtedy przydałoby się zmienić uzwojenie wtórne na coś o niższym napięciu, rzędu powiedzmy na 300V, co sprawi że zmieniając kondensator włączony w uzwojenie wtórne MOTa zmieniałbyś jego indukcyjność wypadkową. To na wypadek (moim zdaniem realny) gdyby MOT z rozwartym uzwojeniem wtórnym miałby zbyt dużą indukcyjność, a ze zwartym uzwojeniem wtórnym - zbyt małą.
    Ale to oczywiście takie kombinowanie :)
    tplewa napisał:
    Kondensatory tutaj robi się problem bo nie lubią gwałtownego rozładowywania (będą mocno dostawać po pupie)... Do tego akurat o ile w przypadku spawarki nie ma problemu, to przy zgrzewarce przynajmniej ja zauważyłem jak jest dobre przypierniczenie na samym początku... więc tutaj soft start może to popsuć. Przy spawarce w sumie ma to mniejsze znaczenie...

To jasne że nie lubią, dlatego należałoby urządzenie zbudować tak by kondensatory przeżyły jakąś sensowną ilość cykli. Nic nie jest niezniszczalne a kondensatory są do używania a nie do wydłużania ich żywotności.
    Co soft start może popsuć? Bo nie zrozumiałem kontekstu. Przecież soft start byłby między siecią a kondensatorami (po drodze pewnie jakaś przetwornica). Wyzwalanie na tyrystorze, a energia (tudzież czas) wyładowania ustalana regulowanym napięciem na kondensatorach.
    tplewa napisał:
    Widziałem ludzie robią takie zgrzewarki z akumulatorów stosowanych w alarmówce i jakoś tam się to sprawdza, choć akumulator też zapewne nie jest szczęśliwy jak traktuje się go dość wysokimi prądami zwarcia...

Właśnie miałem pisać o jakimś źródle chemicznym. Nawet taki akumulator samochodowy lub dwa, ewentualnie pakiet Li-Ion i już mamy prądu pod dostatkiem. I nie obciążamy sieci udarami prądowymi :)
    tplewa napisał:
    Niestety powiedzmy sobie tak takie zgrzewarki czy tam spawarki to nie jest sprzęt który nadaje się do zasilania z standardowej instalacji w mieszkaniu

Nie do końca. O zgrzewarkach nie wiem, bo nie mam i nie używam, ale mam dostęp do kilku spawarek, w tym starego radzieckiego transformatora który jest mobilny tylko z nazwy, małej spawarki inwerterowej zasilanej z gniazda jednofazowego, którą spawa się całkiem fajnie jeżeli nie spawamy mostu, oraz dużego trójfazowego migomatu z przyczepioną butlą gazu. Co jak co ale na wsiach trójfazowe przyłącze jest dość powszechne. Za to jednofazowego malucha można używać po podłączeniu do zwykłego gniazdka i nie ma z tym żadnych problemów.
  • Poziom 38  

Nie do końca. O zgrzewarkach nie wiem, bo nie mam i nie używam, ale mam dostęp do kilku spawarek, w tym starego radzieckiego transformatora który jest mobilny tylko z nazwy, małej spawarki inwerterowej zasilanej z gniazda jednofazowego, którą spawa się całkiem fajnie jeżeli nie spawamy mostu, oraz dużego trójfazowego migomatu z przyczepioną butlą gazu. Co jak co ale na wsiach trójfazowe przyłącze jest dość powszechne. Za to jednofazowego malucha można używać po podłączeniu do zwykłego gniazdka i nie ma z tym żadnych problemów.

Tutaj owszem jakaś małą można, ale to znowu jakieś tam ograniczenia. Natomiast co do instalacji to zależy gdzie. Na wsi wiadomo tam są urządzenia które często wymagają lepszego pojęcia. Ale w mieszkaniach budowanych za PRL-u to te instalacje często jeszcze aluminiowe to pozostawiają wiele do życzenia.

Z trafem od mikrofali można kombinować tylko tutaj zaczyna się mijać zakup gotowego chińczyka bo wyjdzie że lepiej było poskładać samemu. Ja bym na początek zrobił testy dopinając jakiś soft start i zobaczył jak to będzie działać. Konstrukcja prosta i tania w wykonaniu... Jak wspomniałem na elektrodzie jest gdzieś kilka schematów do spawarek (na pewno kiedyś widziałem takie wątki).
  • Poziom 42  
    tplewa napisał:
    Ja bym na początek zrobił testy dopinając jakiś soft start i zobaczył jak to będzie działać.

Ale jak? Transformator startuje na ułamek sekundy, więc softstart byłby w zasadzie stałą indukcyjnością/rezystancją. Chyba że tak szybko by się przełączał, ale to chyba też bez sensu.

Dodano po 3 [minuty]:

Myślisz że to ustrojstwo ma jakiś system załączania transformatora w maksimum, czy włącza kiedy chce? Taki układ możnaby dodać na zewnątrz, bez ingerencji w samo urządzenie.