Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Panasonic DMC-GX80 - Usunięcie limitu długości nagrań wideo

24 Kwi 2019 08:12 351 7
  • Poziom 10  
    Nie wiem czy dział odpowiedni, ale to chyba najlepsze miejsce na takie pytanie.
    Czy zna ktoś jakąkolwiek możliwość na ewentualne wyłączenie limitu czasu nagrywania w aparacie GX80 przeznaczonego na rynek EU?

Z tego co wiem model GX85 (rynek USA) oraz na rynek Australijski nie mają ograniczeń poza wielkością pliku.

Da się to jakoś obejść w modelach przeznaczonych na nasz rynek?

Aparatu jeszcze nie mam, ale zdecydowałem się już definitywnie na ten model, bo w tej kwestii (poza modelami znacznie droższymi niż 2500-3000 zł) żaden i tak nie umożliwia obejścia tego problemu oficjalnie.
  • Poziom 32  
    Podane średnie czasy nagrywania i ilość zdjęć odnoszą się do maksymalnej pojemności karty 128 GB oraz naładowanego nowego akumulatora o nominalnej pojemności, którego ładowanie jest możliwe tylko przy wyłączonym aparacie. Aby wydłużyć czasy należałoby zwiększyć pojemność akumulatora i karty.
  • Poziom 10  
    Tak mi chodzi o nagranie ponad 29'59". Na karcie 128 GB zmieści się spokojnie 1h w 4K (przynajmniej tak wynika z danych w tabelach).
    Odnośnie baterii są "kosze" z adapterem DC... ale zostaje jeszcze software.

Oczywiście - to nie przesądza w żaden sposób wyboru tego aparatu. Zwyczajnie zastanawiam się czy się da ;)
  • Poziom 32  
    Trzeba pamiętać, że całe to ograniczenie ciągłej pracy do 30 min wynika z potrzeby ostudzenia elektroniki aparatu, która się bardzo nagrzewa dlatego producent wymyślił to zaprzestanie nagrywania po upływie określonego czasu. Ograniczenie rozmiaru nagrywanego filmu wynika z systemu plików w jakim jest sformatowana karta, który ma ograniczenie do 4 GB, a nagrywanie w jednym pliku mamy przy zastosowaniu kart SDXC. Swego czasu Xperia Z2 słynęła z przerywania nagrania ponieważ temperatura elektroniki była wysoka.
  • Poziom 10  
    Tu zgodzę się połowicznie - wersja nie na rynek Unii Europejskiej nie mają tego ograniczenia i podobno realnie da się nagrać około 1h nagrania (na karcie SDXC) i matryca nie wykazuje efektu przegrzania (takie opinie są w Sieci)...
    To ograniczenie występuje niby tylko w UE ze względów podatkowych (bo jeśli nagrywa 30 minut to już "kamera"). Pytanie tylko co z tym konkretnym modelem, bo w kilku modelach Panasonica można to wyłączyć ale czy w GX80 też?
    Niestety w sieci nie mogę nic znaleźć stąd pytanie na tym forum.
  • Poziom 37  
    Czasem dochodzi kwestia szybkości zapisu na karcie. Przy wolniejszej karcie bufor nie nadąża zapisywać i w pewnym momencie przerywa nagrywanie.
  • Poziom 10  
    Czasami, ale to wszystko o czym piszemy to problemy dość proste do rozwiązania (przynajmniej tak mi się wydaje) ograniczenia.
    Karty pamięci - kwestia wyboru odpowiedniej do zapisu filmów w 4K, a według instrukcji wystarczy UHS-I U3. Dla pewności można by wybrać jak dobrze pamiętam V30 jako przystosowaną do zapisu nagrań wideo.
    Zasilanie - aparat przystosowano do stosowania adapterów do zasilania zewnętrznego, więc i ten problem wydaje się być rozwiązany.
    Panasonic DMC-GX80 - Usunięcie limitu długości nagrań wideo

Pytanie zadane w pierwszym poście o ograniczenie związane z rynkiem UE nadal jednak pozostaje bez odpowiedzi. Dziś bawiłem się w sklepie jednym z aparatów, próbowałem metodą serwisową zmienić region. Nie dało się wybrać żadnego poza UE (w sensie oznaczenia modelu tylko EB/EC/EF/EG) i wyłączyć/włączyć opcję “Strict” ale nie wiem do czego służy. Dalej był do wyboru rejon używania i język ale niestety poza stwierdzeniem wyboru innej ilości klatek (PAL lub NTSC) nie mogłem sprawdzić jaka jest długość nagrywania, bo.... nie można było odłączyć zabezpieczenia antykradzieżowego...
  • Poziom 10  
    Trudno to nazwać rozwiązaniem ale jakoś temat warto zakończyć.
    Aparat już mam od jakiegoś czasu, trochę nagrywałem itp ale zgodnie z uzyskanymi danymi z różnych źródeł nie ma możliwości na płycie głównej przeznaczonej na rynek EU wyłączyć limitu.
    Panasonic umywa ręce, zaś niezależni serwisanci, również poza granicami naszego kraju, nie znaleźli rozwiązania.

Zostaje więc pilnować czasu i klikać zaraz po wybiciu 29''59" ;)