Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd bramy przesuwnej, silnik DC 12V

24 Kwi 2019 11:27 618 3
  • Poziom 2  
    Witam, mam nadzieję że w dobry miejscu temat. A więc potrzebuję pomocy i ogólnie waszej wiedzy. Chciał bym zrobić napęd do bramy przsuwnej możliwie jak najtańszym sposobem i oczywscie najprostszym. Widziałem gdzieś filmiki jak robią je z silników od wycieraczek tylke że nigdzie nie ma schematu jak to jest wykombinowane. Posiadam nadajnik na pilot krancowki i przekaźniki samochodowe 87a. Czy jest możliwe zrobienie z tego prostej automatyki do bramy?
    Napęd bramy przesuwnej, silnik DC 12V
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Witaj

Kiedyś w czasach komuny zrobiłem kilka takich układów właśnie na silnikach od wycieraczek.
    Najlepsze silniki z wycieraczek pochodziły z samochodów ciężarowych.
    Co dokładnie potrzebujesz?
  • SterControlSterControl
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź, głównie chodzi mi tylko o samą automatykę, że wciska guzik na pilocie brama dojedzie do końca czyli do krancowki i wtedy musi się zmienić polaryzacja żeby silnik w drugą stronę się kręcił po naciśnięciu tego samego guzika na pilocie. Jest to możliwe?
  • specjalista -automatyka bramowa
    Tak, możliwe. Podsyłam link do tematu - giganta i w kilkudziesięciu pierwszych postach (pierwszy dokładnie na temat to post #38) jest schemat prostego sterownika na przekaźnikach samochodowych.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic504473-30.html

Dalej są rozwiązania na sekwencyjnych chińskich radioliniach.

I jeśli wystarczy ci cierpliwości - w tym temacie jest mnóstwo rozwiązań DIY zarówno dla bram przesuwnych jak i skrzydłowych (niektóre przewyższające kulturą wykonania rozwiązania fabryczne).

Krańcówki raczej poszukaj rolkowe (albo dołóż rolki do twoich) i montaż obok linii przesuwu bramy - jeśli zamontujesz twoje prostopadle do bramy, jeden drobny luz i będą rozjechane.

Sam osobiście (specjalista , nie ma co :) :) :) )mam bramę przesuwną zespawaną z 2 starych połówek otwieranej, jeżdżącą po rurze (prowadnica rurowa, w pełni regulowana, z racji cały czas rosnących tuż obok stuletnich lip po dziadku), którą skonstruowałem za lat szczenięcych (znaczy po studiach, znaczy 25 lat temu) bazującą na silniku rewersyjnym od pralki Polar PS636BIO , sterowniku na Siemensie LOGO BA2 z rewelacyjnym radyjkiem Elmes a mechanika z głowicy starej kątówki Einhella i 8m pętli starego łańcucha rowerowego oraz 2 zębatek ze starego górala. Działa do dziś.

Silniczków od wycieraczek do bram przesuwnych nie polecam - chyba że masz dostęp do solidnych motorków od starych ciężarówek na w pełni metalowych przekładniach i na 24V. A i tak wtedy sugeruję użycie gotowej centralki z zabezpieczeniem prądowym. Takiemu napędowi wystarczy jednosekundowa awaria krańcówki i motorek leci z dymem. O niebo lepsze dla DIY są silniki rewersyjne sieciowe z kondensatorem i termikiem (niemal niezniszczalne) ale wtedy wchodzi temat bezpieczeństwa i otrzaskania z 230V AC