Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wybrać radio samochodowe?

magic9 24 Apr 2019 11:52 2358 0
 • #1
  magic9
  Editor
  Jak wybrać radio samochodowe?
  Na co zwrócić uwagę przy wyborze radia samochodowego?

  Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest sposób montażu. Zazwyczaj wielkość otworu na radia samochodowe określa się za pomocą jednostek DIN oznaczających typ złącza stosowanego w urządzeniach audio. Większość pojazdów posiada kieszeń o wymiarach 5 x 18 x 16 cm, co określa się mianem 1 DIN. Radia, które dodatkowo wyposażone są w odtwarzacz płyt DVD i dotykowy ekran, mogą mieć wysokość 2 DIN. Kiedy już uda się ustalić właściwy rozmiar radia, czas przyjrzeć się najbardziej przydatnym funkcjom. W zależności od preferencji można wybrać standardowe modele, odtwarzające płyty CD czy nawet kasety, jednak obecnie warto zdecydować się na radio wyposażone w gniazdo AUX, port USB i Bluetooth. Wówczas możliwe będzie przesyłanie sygnału dźwiękowego za pomocą kabla podłączonego do telefonu lub innego urządzenia audio, odtwarzanie muzyki z poziomu pendrive'a, a także ze smartfona obsługującego łączność Bluetooth.


  Dodatkowe funkcjonalności przydatne w radiu samochodowym

  Inne, mniej istotne parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze radia samochodowego, to chociażby kolor podświetlenia i standard RDS. Niektóre radia wyposażone są w jednokolorowe wyświetlacze, inne pozwalają na zmianę barwy podświetlenia na niebieską, czerwoną, zieloną czy białą. Dopasowując barwę do elementów ozdobnych pojazdu, można osiągnąć ładny efekt wizualny. Funkcja Radio Data System dostarczy z kolei informacji o nazwie słuchanej stacji czy tytule aktualnie odtwarzanego utworu. Osoby, które zamierzają korzystać z zewnętrznego głośnika, powinny upewnić się, że radio posiada wbudowane wyjście do subwoofera i przedwzmacniacza. Wówczas przydatny będzie także korektor dźwięku z możliwością podbicia lub redukcji basów. Przed zakupem warto też zapoznać się z listą obsługiwanych formatów muzycznych i upewnić się, że radio jest kompatybilne z najpopularniejszym rozszerzeniami, takimi jak:

  MP3,
  WAV
  WMA.


  Gdzie kupić dobre radio samochodowe w niskiej cenie?

  Przedział cen za odtwarzacze do aut jest bardzo różny - najtańsze modele kosztują kilkadziesiąt złotych, a markowe, zaawansowane systemy audio potrafią osiągać cenę ponad dwóch tysięcy złotych. Aby znaleźć produkt z konkretnej półki cenowej, najlepiej sprawdzić radia samochodowe na Ceneo.pl. Można tam przeczytać szczegółowe informacje o odtwarzaczach i sprawdzić ich parametry techniczne, a także zapoznać się z opiniami od osób, które korzystały z danego modelu i zdecydowały się podzielić spostrzeżeniami na temat jego dobrych i złych stron.

  Artykuł sponsorowany