Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawidłowe ustawienie piecyka.

24 Kwi 2019 12:10 192 6
  • Poziom 5  
    Witam.
    Mam problem z piecykiem Termet Termaq Electronic. Jest on zasilany gazem z butli. Jego iskra jest z baterii. Problem w tym, że nie mogę ustawić prawidłowej temperatury wody (albo jest za gorąca, albo za zimna). Teraz pytanie do Was, może ma ktoś z Was taki piecyk i podeśle mi zdjęcie ustawienia tych pokręteł. Chodzi mi o to, aby woda nie była ani za zimna, ani za gorąca.
    P. S. Dodam jeszcze, że pod piecykiem znajdują się dwie rury. Jedna z zaworem doprowadzająca wodę do piecyka (też nie wiem jak ona powinna być ustawiona), a druga, która odprowadza wodę do kranu.
    Proszę o szybką odpowiedź, bo przecież wypadało by się umyć w normalnej wodzie.
    Dziękuję.
    Do widzenia.
    W załączniku ustawienie pokręteł. Pokażcie jak powinny być ustawione.

• Poziom 43  
    Żartujesz sobie?
    Każdy odczuwa inaczej temperaturę, nie ma cudownego sposobu ustawiania - skoro za gorąca odkręć kurek z zimną i tyle.
  • Poziom 18  
    Piecyk a tak naprawdę przepływowy ogrzewacz wody. Przepływowe ogrzewacze wody mają to do siebie, że maja problem ze stabilnym utrzymaniem zadanej temperatury wody. Nigdy nie będzie idealnie jak z zasobnika i z głowicami mieszającymi.

Sposoby są 3 aby zmniejszyć wahania:
    1) zapewniać stały pobór ciepłej wody, bez kręcenia co chwilę odkręcając mocniej/słabiej. Takie kręcenie powoduje spore wahania w odczuwaniu temperatury wody np pod prysznicem. Ale można się nauczyć to wykorzystywać (na końcu postu).
    2) Starać się unikać otwierania/zamykania ciepłej wody w celu krótkotrwałego użycia ciepłej wody. Powoduje to gaszenie/odpalanie palnika, co generuje jeszcze większe wahania temperatury niż odkręcanie mocniej/słabiej.
    3) Starać się nigdy nie odkręcać ciepłej wody na full. Taki podgrzewacz ma pewną wydajność (ok 9-10 litrów wody ogrzanej o 30 stopni). W pewnym momencie, np przy baterii wannowej otwieranie jej mocniej powoduje, że podgrzewacz nie daje rady ogrzać na bieżąco ciepłej wody do zadanej temperatury i zamiast o 30 stopni, podgrzewa ją tylko o 25. Pod prysznicem to czuć.

Ideałem jest takie ustawienie temperatury ogrzewania wody w podgrzewaczu, aby nie mieszać w ogóle ciepłej wody z zimną tylko używać do mycia/kapieli tylko ciepłej. Minimalnie odkręcając mocniej/słabiej wodę można sobie samemu pod prysznicem w pewnych zakresach regulować wodę ciepłą jako bardzo ciepłą, ciepłą, letnią.

Mam kocioł dwufukcyjny, który grzeje wodę przepływowo jak twój (choć na innej zasadzie, palnik grzeje wymiennik pierwotny, który przez obieg pompy grzeje CWU przez wymiennik płytowy). Mam nastawione 40 stopni na CWU i jest ideał. Pod prysznicem jest idealnie ciepła, może być bardzo ciepła (jak lekko zdławię ciepłą wodę na baterii) albo bardziej letnia niż ciepła gdy odkręcę mocno.
  • Poziom 5  
    Dobrze, ale mi chodziło o to, by ktoś z Was, kto ma taki ogrzewacz podał mi swoje parametry. W czym rzecz, a no w tym, że nie mogę ustabilizować temperatury i dlatego wtedy gaśnie mi ten ogrzewacz. Więc może w tym kierunku pójdziemy.
  • Poziom 34  
    Ja nie mam takiego samego tylko posiadam junkersa.
    Ja mam regulator wydatku gazu ustawiony na minimum czyli w twoim przypadku mały płomyk po prawej stronie. Zimą trochę zwiększam wydatek gazu.
    Regulator wydatku wody też mam skręcony na minimum czyli w twoim przypadku w prawo do oporu. Latem trochę odkręcam gdy woda jest zbyt gorąca.
    Dużo zależ również od ciśnienia wody w sieci. Gdy są różnice w ciśnieniu w zależności od pory dnia to temperatura też będzie się wahała.
    W praktyce odkręcam tylko kurek z ciepła wodą bez dopuszczania zimnej.
    Ale to jest w moim przypadku i nie gwarantuję, że u ciebie się sprawdzi.
  • Poziom 5  
    A jeszcze mam pytanie, co jest przyczyną gaśnięcia tego ogrzewacza w trakcie jego działania?
  • Poziom 34  
    Przyczyn może być kilka.
    Jak masz słabe ciśnienie wody w sieci i przydławiowny przepływ wody przez piecyk to jeśli wtedy mocno odkręcisz kurek z zimną wodą to piecyk może zgasnąć.
    Z kolei jak masz wydatek gazu ustawiony na maksimum a masz słaby ciąg w kominie to może zadziałać czujnik ciągu kominowego i wyłączyć piecyk. Tylko, że wtedy będziesz musiał czekać aż czujnik ostygnie aby ponownie go odpalić. Podobnie jest z czujnikiem przegrzania wody w nagrzewnicy.