Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Duża Koparka sterowana - zabawka

mmarcin86 24 Apr 2019 20:03 417 1
    mmarcin86
    Level 1  
    Witam, przerabiam Koparke sterowaną
    A więc tak, kupiłem za 20 zł koparke sterowaną na kabel, sterowanie ( lewa gąsienica,. Prawa gąsienica (przód/tył), obrót w lewo/prawo, i jedno serwo do podnoszenia ramienia, przed ramienia i łyżki ( wszystko za pomocą jednego servo) i prawie zero mocy. Mój plan, zrobić siłowniki osobne ( 1. Łyżka, 2. Przed ramię, 3. Ramię główne) i to się udało za pomocą Mini silnik szczotkowy GA12-N20 - 150RPM - wał 10mm - 3-6V z przekładnią, i Śruba trapezowa T8 8mm - 300mm + nakrętka z brązu - THSL-300-8D. Już ładnie wszystko jest zamocowane i nadszedł czas na sterowanie, myślałem że najgorsze za mną, ale okazało się że to jest największy problem.
    Aha p.s. Niestety jak to ja, zawsze muszę coś wymyślić sobie tak, żeby było pod górkę, więc chciałbym zrobić kontroler podobny do sterowania prawdziwej koparki. Dołączam zdjęcia. Na końcu dołączam zdjęcie co chciałbym osiągnąć, i Nie zależy mi na tym, aby było bezprzewodowe
    Madrik
    moderator of Robotics
    Musiałbyś do każdego silnika kupić regulator do silników szczotkowych, dwukierunkowy, podłączyć do odbiornika modelarskiego i kupić zgodny z nim nadajnik, oraz zorganizować jakieś zasilanie z akumulatora w koparce.

Żeby zasilić obrót i napędy, poleciłbym kupno zwykłych serwomechanizmów modelarskich klasy mikro lub mini - zależy od dostępnego miejsca i przerobienie je na serwa wieloobrotowe (usunięcie blokad mechanicznych, wlutowanie rezystorów stałych zamiast potencjometru).
    Serwa montowane na napędach gąsienic, powinny być podłączone przez mikser typu delta/v-tail lub w przypadku nadajnika z komputerem, należałoby tak zmiksować ich kanały, by uzyskać sterowanie "czołgowe".

Na chwilę obecną, widzę tam u ciebie sześć funkcji modelu i taką mniej więcej aparaturę trzeba by zakupić. Czerpak, dwa ramiona, obrót, dwa silniki napędowe.
    Nie bardzo widzę też sens konstruowania siłowników. Można było zostawić stare atrapy, w ramionach koparki zamontować mikro serwa do czerpaka i każdego z ramion.

Wiele z tym modelem nie osiągniesz, bo sama jego budowa jest dość delikatna i nie zniesie dużych przeciążeń. Nie mniej, myślę, że serwa ok. 1,5- 2 kg momentu obrotowego, spokojnie by do takiej koparki starczyły.