Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pytanie - instalacja antenowa mieszkanie w bloku

staszekalcatraz 25 Apr 2019 14:02 1734 13
    staszekalcatraz
    Level 2  
    Dzień dobry
    Mam pytanie który ze schematów będzie prawidłowy ?

pytanie - instalacja antenowa mieszkanie w bloku pytanie - instalacja antenowa mieszkanie w bloku pytanie - instalacja antenowa mieszkanie w bloku

w archiwum znalazłem podobne tematy, jednak nie rozwiały moich wątpliwości :)

Pozdrawiam dziękuje za odpowiedź
    andpol 33
    Level 38  
    Żaden z nich. Jeżeli jest to instalacja przelotowa w bloku to nie wolno Ci w nią ingerować. Rozgałęzienia możesz robić po swoim gnieździe.
    staszekalcatraz
    Level 2  
    Czy to opinia dotycząca bardziej przepisów czy tych moich obrazków :) ?
    wydaje mi się że każdą instalację można zmodyfikować tak żeby działało
    nie szkodząc innym to tylko kwestia dobrania odpowiednich komponentów ?

Chodziło by mi bardziej o odpowiedź jak to można zrobić tak żeby nie pogorszyć, sygnału sąsiadom.

Cała moja ingerencja w instalacje (przelotową) polegała by na zastąpieniu oryginalnego gniazdka, które mam na ścianie na wtynkowe przelotowe,
    lub na jakiś element który będzie miał funkcjonalność starego gniazdka ale będzie można go schować do puszki albo pod tynk ? (jakiś rozgałęźnik, odgałęźnik, albo zwykły trójnik)
    Czy można zrobić coś takiego bez pogarszania sygnału w całym pionie ?

Poniżej kolejny obrazek, zdjęcie gniazdka pobrane z internetu ale moje wygląda dokładnie tak samo

jak dla mnie to niema tu praktycznie różnicy czy gniazdko czy trójnik
    trójnik nawet chyba lepiej będzie tu działał jakość połączeń w oryginalnym gniazdku pozostawia wiele do życzenia wg mnie

Chyba ze gniazdko wnosi jednak jakąś zmienna do układu, ale z moich oględzin to jest kawałek aluminium pełniący rolę konstrukcyjną.
    Ekrany przewodów są zwarte i połączone z obudową gniazda, wewnętrzny drut miedziany jest również zwarty i od tyłu przylutowany do "szpilek" w gniazdku
    Pomiędzy szpilkami a przewodem niema żadnego rezystora lub cewki.
    LeDy
    Level 43  
    Aby nie pogorszyć to jedynie wyjście z gniazd , które są w gniazdku. Jak to ma być naziemna TV to masz jedno wyjście TV. Z niego możesz rozgałęziać tylko nie wiadomo na ile ci starczy sygnału.Jak nie starczy to wzmacniacz i dopiero po nim rozdzielać.
    Jak pogorszysz sygnał innym to jak znajdą to cie obciążą kosztami .
    staszekalcatraz
    Level 2  
    Nie chce mi się wierzyć że rozwiązanie ma wyglądać jak na poniższym obrazku

Czyli do starego gniazdka mam wetknąć przewód zakończony wtyczką a jego drugi koniec wpuścić pod tynk i podłączyć do gniazdka przelotowego ?
    a dalej hulaj dusza na ile starczy sygnału ? :)

przypominam ze mamy czasy w których odkurzacze same odkurzają i można nawet z nimi pogadać :)

chyba istnieje jakieś bardziej eleganckie rozwiązanie ? :)
    Prof. SpecMiernik
    Level 27  
    staszekalcatraz wrote:
    chyba istnieje jakieś bardziej eleganckie rozwiązanie ?

Oczywiście - poprowadzenie "pionu" do Twojego tajnego mieszkania prosto z multi (czy co tam jest).
    "Na krzywego" to nie jest eleganckie rozwiązanie.
    staszekalcatraz
    Level 2  
    Chyba nie jasno się wyraziłem albo zostałem źle zrozumiany.

Nie chce się podłączyć na krzywego, bo poco maiłbym to robić przecież gniazdko już mam w domu.

Robię remont mieszkania i chce tylko zlikwidować stare gniazdko które jest strasznie szpetne, ale pomny ostrzeżeń w regulaminie spółdzielni że zostanę obciążony, chce to zrobić tak żeby nie miało to wpływu na sygnał w pionie i żeby sąsiedzi z góry i z dołu mogli dalej w spokoju korzystać z naziemnej tv

przy okazji chce poprowadzić instalacje antenową po pokojach, prawdopodobnie będą dwa odbiorniki tv, ale jak już robię remont to zrobię gniazdka w każdym pokoju dla potomności (to chyba nie jest zabronione ?)

Czy da się to zrobić ? Czy da się zastąpić stare gniazdko czymś innym ? Czy jedynym wyjściem jest pozostawienie starego gniazdka i dopiero podłączanie się do niego z resztą instalacji ?
    andpol 33
    Level 38  
    staszekalcatraz wrote:

jedynym wyjściem jest pozostawienie starego gniazdka i dopiero podłączanie się do niego z resztą instalacji ?

To jest słuszna koncepcja. To jest stare gniazdo oporowe i lepiej go nie ruszać (kable podłej jakości i bardzo łatwo je ułamać), Jak je wymienisz na nowe indukcyjne to zawsze jest ryzyko, że coś w pionie będzie źle i Ty poniesiesz tego konsekwencje. Możesz pomyśleć jak je zakamuflować, ewentualnie dopasować nowy dekielek lub w tym miejscu zrobić centralny punkt nowej instalacji. Instalację należy robić według takiego schematu Link Warto też pomyśleć o kablach do anteny satelitarnej i/lub kablowej. Do tego Twojego gniazda potrzebujesz taki Link wtyk.
    LeDy
    Level 43  
    staszekalcatraz wrote:
    Nie chce mi się wierzyć że rozwiązanie ma wyglądać jak na poniższym obrazku

Czyli do starego gniazdka mam wetknąć przewód zakończony wtyczką a jego drugi koniec wpuścić do ...
    do wzmacniacza i wtedy możesz podłączać inne gniazdka, najlepiej w "gwiazdę" Pewno z tyłu gniazda są rezystory tłumiące.
    dadajstacje
    Level 12  
    Pismo do spółdzielni niech wymienią :) Bedzie na nich :D Lepiej nic nie dotykaj.
    TELMOR_PL
    Level 32  
    W starą instalację lepiej nie ingerować jak słusznie sugerują koledzy. Jedyne dobre rozwiązanie zaproponował LeDy. wzmacniacz na wyjściu Twojego gniazda i podział przez rozgałęźnik na tyle odbiorników ile potrzeba.
    boni007
    Level 2  
    Dzień dobry, chciałbym odświeżyć wątek z tym pytaniem.

Mam dokładnie taką samą sytuację i czy istnieje na rynku jakiś element, który można dać zamiast tego gniazdka (na przelocie góra-dół) a będzie pasował do wnętrza puszki instalacyjnej?

W mojej instalacji to gniazdo się całkowicie posypało (blok z lat 70tych XXw), więc i tak i tak muszę je wymienić (jak rozumiem na gniazdo przelotowe).

Obecne to gniazdo jest w miejscu, do którego i tak nie ma dostępu. Więc pomyślałem, że wstawiłbym coś a'la gniazdo przelotowe do puszki i pociągnąłbym już w swoim mieszkaniu w ścianie kabel antenowy do miejsca gdzie zamontowałbym gniazdo końcowe.
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Po pierwsze nie podpinamy się pod temat tylko zakładamy własny.
    Po drugie, jak sugerowałem poprzednio, nie znamy instalacji i jej topografii. Nie jest to instalacja indywidualna tylko zbiorcza. Każda nieuprawniona i nieodpowiednio dobrana ingerencja może spowodować kłopoty innym użytkownikom. Jedyne co można zrobić to zastosować takie samo gniazdo przelotowe (o tych samych parametrach) co te, które się rozsypało i z jego wyjścia pociągnąć kabel do gniazda końcowego. Można również zamiast gniazda przelotowego zastosować odgałęźnik jednokrotny o tym samym tłumieniu (powinien zmieścić się w puszce) i podłączyć gniazdo końcowe.
    boni007
    Level 2  
    TELMOR_PL wrote:
    Po pierwsze nie podpinamy się pod temat tylko zakładamy własny.
    Po drugie, jak sugerowałem poprzednio, nie znamy instalacji i jej topografii. Nie jest to instalacja indywidualna tylko zbiorcza. Każda nieuprawniona i nieodpowiednio dobrana ingerencja może spowodować kłopoty innym użytkownikom. Jedyne co można zrobić to zastosować takie samo gniazdo przelotowe (o tych samych parametrach) co te, które się rozsypało i z jego wyjścia pociągnąć kabel do gniazda końcowego. Można również zamiast gniazda przelotowego zastosować odgałęźnik jednokrotny o tym samym tłumieniu (powinien zmieścić się w puszce) i podłączyć gniazdo końcowe.

Dzięki za odpowiedź. Właśnie chodziło mi o taki produkt jak podałeś "odgałęźnik jednokrotny o tym samym tłumieniu". Bo teraz będę miał punkt wyjścia do rozmowy z administracją osiedla. W mojej instalacji jak rozsypało się gniazdo, to właśnie instalator z administracji połączył po prostu kabel w puszcze i tyle (wtedy nie używałem blokowej instalacji zbiorczej). I tak to sobie przeleżało 6 lat, aż przyszedł czas, żeby używać w mieszkaniu tej instalacji :)

PS. O zakładaniu tematu będę pamiętał, myślałem po prostu, że mój problem jest taki sam (lub bardzo podobny) jak przedmówcy i po co mnożyć wątki o tym samym.