Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lodówka Beko GN 163120 T - Wyświetla błąd E1, nie działa agregat.

26 Kwi 2019 06:15 888 7
  • Poziom 17  
    Witam, mam problem z lodówką jw. wyłączya się i nie chce się załączyć agregat. Po włączeniu wyświetlacz działa prawidłowo uruchamiają cię na chwilę wentylatory i cisza. Kompresor zasilany jest z invertera. Zaczęła też wyświetlać błąd E1. W tej lodówce z wykazu części powinien być starter do agregatu a jest inverter nie wiem gdzie błąd czy w wykazie czy były wersje z inverterem. Jeżeli wybiorę inverter to wyskakuje że do tego modelu niekompatybilny. Czy takie objawy mogą świadczyc o uszkodzeniu invertera.
  • Poziom 17  
    Może to być przyczyną niezałączania się agregatu. Wskazania temperatur na wyświetlaczu są ok.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Łatwo rozgraniczyć czy problem leży po stronie modułu głównego, lub innego podzespołu czy po stronie modułu invertera lub kompresora. Z modułu invertera wychodzi do góry wiązka przewodów (3 lub 4 przewody, dwie wersje. Jeśli starsza lodówka raczej 3). Należy wypiąć wtyczkę, zrobić w niej zworkę i wpiąć przewód zasilający do prądu. Wtedy kompresor powinien się załączyć. Jeśli tego nie robi problem leży po stronie modułu invertera lub kompresora. Jeśli się włączy, inverter i kompresor sprawny. Wstaw zdjęcie wtyczki wychodzącej z modułu invertera to napiszę co należy połączyć.
  • Poziom 17  
    Dzięki wielkie. Wychodzą 3 przewody brązowy i niebieski i czarny. zworkę trzeba chyba zrobić z brązowym i czarnym. Czarny będzie od zasilania agregatu chyba że sie milę. Z jakiego powodu jest tam rozbydowany inwerter jak mógłby być zwykły starter. Jeżeli będzie padnięty inverter czy można go zastąpic starterem. On chyba niczym innym oprócz agregatu nie steruje bo nie ma żadnych wyprowadzeń. Od sterowania jest moduł.
  • Poziom 10  
    Tak jak mówisz zworkę trzeba zrobić na brązowym i czarnym. W tym zwieraniu chodzi tylko o to żeby nie zrobić zwarcia na zasilaniu bo można upalić ścieżki. Ale czarny można zwierać zarówno z neutralnym jak i fazowym. Na jednym zadziała na drugim nie. W module głównym (na górze) jest przekaźnik lub triak, który zwiera właśnie ten sterujący (czarny przewód) do brązowego(fazowego).

No niestety tego modułu nie można zastąpić zwykłym węzłem rozruchowym ponieważ silnik w kompresorze jest inny niż w starych sprężarkach. Nie wiem jak nazywa się ten typ silnika, ale jego uzwojenia są połączone w gwiazdę. Jednak nie ma uzwojenia rozruchowego tak jak było to w starszych sprężarkach.

Jeśli cały zestaw nie ruszy ze zworką to możesz omomierzem złapać wartości na trzech wyjściach sprężarki między każdym z bolców powinny być podobne wartości koło 12Ω. Jeśli chcesz się bawić w jakieś modernizację to trzeba by dobrać jakiś inny inwerter, ale to raczej nie będzie opłacalne. Bo nowy oryginalny moduł będzie kosztował ze 300zł. Sprawdź na north.pl...

Mogę jeszcze dodać, że w sytuacjach gdy po zrobieniu zworki kompresor nie startuje to w 95% przypadków jest to wina modułu inwertera pozostałe 5% to uszkodzone kompresory.
  • Poziom 16  
    Panowie po co drążycie temat sprężarki, skoro kolega podesłał opis jakoby problem był z NTC?
  • Poziom 17  
    Dziękuję za podpowiedzi. Błąd E1 wprowadzał w błąd. Zmierzyłem czujnik i jest ok. Po włożeniu wtyczki znikł nie było dobrego styku w kostce czujnika. Kompresor sprawdziłem zworką i miernikiem uzwojenia ok ale i tak nie działał. Wymieniłem Inwerter i lodówka śmiga.
    Dziękuję bardzo za pomoc.
    Pozdrawiam.