Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebuje instalacji do poboru wody ze studni 12 V

Sebsn122 26 Apr 2019 10:08 1038 27
    Sebsn122
    Level 10  
    Problem jest taki, mam studnie taką na wiadra(rzucasz wiadro na sznurku wyciągasz). Podlewanie działki 500 m jest uciążliwe na działce nie ma prądu. Motopompy są drogie, i ciężkie a pozostawienie takiej na ogródku bez domku to pewna kradzież kradną wszytko. Więc kosiarki etc noszę ze sobą i właśnie. Pompa musi byc lekka więc w grę wchodzi elektryczna ale nie ma prądu :).
    Woda jest 4 przęsła pod poziomem gruntu ok 4m. Czy coś takiego da rade. I czy da się taniej muszę dokupić jeszcze szlaufy a chce się zmieścić w 200 zł akumulator i pompę będę nosił ze sobą.

Zestaw
    https://allegro.pl/oferta/akumulator-zelowy-agm-12v-5ah-ladowarka-pw-6702280910
    https://www.conrad.pl/p/pompa-zanurzeniowa-ni...ral_lutownicegazowe&utm_content=Module_539090
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    anchilos
    Level 35  
    Z beczki może by coś pompowało, ale nie z czterech metrów poniżej gruntu. Nie da rady.
    teskot
    Level 34  
    Optymistycznie zakładając sprawność pompy na poziomie 50% do wydobycia na powierzchnię 1000l wody z głębokości 6m (czyli zapełniamy beczkę umiejscowioną 2m powyżej gruntu) potrzeba około 50Wh czyli słowem więcej niż ten akumulator jest w stanie zmagazynować. Ile tej wody w ogóle potrzeba? Bo to chyba od tego należy zacząć rozważania.
    anchilos
    Level 35  
    Sebsn122 wrote:
    a pozostawienie takiej na ogródku bez domku to pewna kradzież kradną wszytko
    Rozłupią kamieniami i na złom wyniosą.
    Sebsn122 wrote:
    chce sie zmieścić w 200 zł akumulator i pompę będę nosił ze sobą.
    Budżet mały, ale największym problemem jest noszenie. Pozdrawiam.
    teskot
    Level 34  
    To szukaj pompy o wysokości podnoszenia minimum10-12m i możliwie najszerszym króćcem przyłączeniowym. zastosowanie węża o większej średnicy zminimalizuje opory przepływu. Akumulator może być, ale lepiej bierz 7Ah. Zawsze to zapas. Poza tym jest w sumie popularniejszy.
    Sebsn122
    Level 10  
    A jaki rodzaj pompy zanurzeniowa ?
    Sebsn122
    Level 10  
    Czy wysokość tłoczenia mogę traktować jednoznacznie z wysokością podnoszenia czy to dwie inne rzeczy. I czy jeżeli podobna pompa Coma początku ale mocniejsza pobierająca 3 ampery jest ok do tego akumulatora bo on ma prąd wyjścia 750mA. Czyli wstępnie taką pompa https://www.conrad.pl/p/pompa-zanurzeniowa-ni...us-14301259-456-w-11-bar-1200-lh-11-m-1435463 i akumulatork jak wyżej ale 7ah.i zostaje kwestia kabla. On ma 1m potrzebuje min 6 aby nie stał akumulator pod studnia sama jak to zrobić aby było wodoszczelne co kupic
    teskot
    Level 34  
    https://www.conrad.pl/p/pompa-zanurzeniowa-ni...ieciowa-barwig-0111-1-bar-1080-lh-10-m-539074

Ta się powinna nadać. Na naładowanym akumulatorze pociągnie z pół godziny. Czyli tyle, ile może ciągle pracować. Lepsza byłaby ta podnosząca na 14m, szczególnie, jeśli będzie więcej niż do 10m węża od studni. Opory przepływu bardzo wpływają na wydajność, która dla tych pomp jest podawana dla zerowej wysokości podnoszenia. Swoją drogą opisy na tej stronie to jakieś kretyńskie tłumaczenie. Akumulator 5Ah spokojnie jest w stanie oddać prąd 3 i nawet więcej A przez 20-30 minut.
    Sebsn122
    Level 10  
    A co z okablowaniem. Pompa będzie w wodzie 4 m w dół i 2 m od studni dla akumulatora. A jak patzrena kable do pomp to albo ale patrzę albo są droższe niż pompy
    teskot
    Level 34  
    Kup OWY 2x1,5mm². Inne są wymogi dla pomp zasilanych napięciem sieciowym. Poza tym kabel nie będzie leżał w wodzie non stop bo pompa jak rozumiem będzie po użyciu zabierana. Ważne, aby miejsce połączenia było ponad lustrem wody oraz było wykonane za pomocą koszulek termokurczliwych z klejem.
    teskot
    Level 34  
    No też może być. W ogóle poszukaj tych pomp na portalach innych niż conrad.pl bo oni są relatywnie drodzy.
    Sebsn122
    Level 10  
    do tego taki wąż kurna nie ma ogrodowych 3/8 :( ale potrzebuje do niego jakieś złącze do tej pompy czy na wcisk ?
    hhttps://allegro.pl/oferta/waz-przewod-pcv-te...-ecf4bbc5c4707743f77ee2f01bb84454c4701b8c0118
    waż 25m x 1,65PLN =42 zł + przesyłka (lepiej uciąć) niż ma braknąć (CZY kupić jakiś 1/2 tani i dokupić przejściówkę jak istnieje ???)
    pompa+ filtr/pompa = 70 zł + przesyłka
    akumulator 49 zł + przesyłka https://allegro.pl/oferta/akumulator-zelowy-agm-12v-5ah-ladowarka-pw-6702280910
    kabel 2x 6m =12 zł + przesyłka lub kupie w markecie https://allegro.pl/oferta/kabel-przewod-linka-okragly-owy-2x1-5mm2-5934185259 (nie mam lutownicy mam go skręcić i połączyć koszulami ? jaki rozmiar do tego kabla.
    koszulka termokurczliwa z klejem 5 zł ?
    178 PLN bez przesyłek

PS poszukam i będę relacjonował jak się uda będzie materiał dla potomnych :)
    smart aledrogo 8.99
    Pompa kupiona aledrogo za 69PLN z przesyłką(smart) Pompka wody do camping COMET VIP PLUS 20L 1,1 Bar
    akumulator kupiłem ten co w linkach ale ładowarka z dioda 55PLN z przesyłką (smart)
    wąż ten co wyżej 41,25 Przesyła (smart)
    174.24 zostało 25,76 na kable i łączenie kabli ewentualnie jakąś złączę do węża.
    anchilos
    Level 35  
    Sebsn122 wrote:
    Podlewanie działki 500 m jest uciążliwe na działce nie ma prądu
    POMPA
    Maksymalna wysokość tłoczenia 11 m
    Wysokość produktu 123 mm
    Średnica produktu 48 mm
    Maksymalne ciśnienie tłoczenia 1.1 bar
    Napięcie robocze 12 V
    Pobór mocy 45.6 W
    Przyłącze węża 10 mm
    Maksymalna długość kabla 1 m
    Przełącznik pływakowy nie
    Wysokość produktu 123 mm
    Średnica produktu 48 mm
    OBSERWUJ
    Akumulator żelowy AGM 12V 5Ah
    Sebsn122 wrote:
    174.24 zostało 25,76 na kable i łączenie kabli ewentualnie jakąś złączę do węża.
    POMPA
    Wysokość produktu 123 mm
    Średnica produktu 48 mm
    Wygląda raczej na pompkę akwariową , ale ta przerażająca wydajność; 1200l/h , przy króćcu fi 10 mm. Genialne. Życzę powodzenia i pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

Sebsn122 wrote:
    będzie materiał dla potomnych
    vodiczka
    Level 43  
    Sebsn122 wrote:
    Motopompy są drogie, i ciężkie a pozostawienie takiej na ogródku bez domku to pewna kradzież kradną wszytko. Wiec kosiarki etc nosze ze sobą i właśnie. Pompa musi byc leka wiec w grę wchodzi elektryczna ale nie ma prądu
    Dosłownie nosisz czy wozisz samochodem bo jeżeli nosisz to współczuję. Nigdy nie targałbym pompy, węża i akumulatora; wolałbym wiadro na sznurku ale można bardziej funkcjonalnie stawiając żuraw lub kołowrót. Drewna chyba nie ukradną?
    Jeżeli wozisz samochodem to wykorzystaj akumulator samochodowy bo tak jak pisze kolega teskot 5Ah to nieporozumienie.
    Sebsn122
    Level 10  
    5km autem 200m pieszo i potem 50m do piwnicy bloku. Wąż zostanie na tyle schowam
    Noszenie Aku i pompy popa jest docelowo do instalacji wodnej kamperow chyba nie akwarystyka. Nie zadziała sprzedam na olx jako zestaw do fontanny.
    płetwa
    Level 31  
    Moim skromnym zdaniem poszło w błoto 200zł. Ja 100-150m2 trawnika podlewam 40min(około) wodą z wodociągu. Szkoda tej kasy trzeba było dociułać, albo wziąć na raty mini motopompę z wężem wyszłoby 400 parę złotych, ale sukces gwarantowany.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Oczywiście tylko motopompa wchodzi w grę a nie jakieś pompki florystyczne badziewie , którym możesz szklankę wody pobrać.

Realnie pompa 5bar 1m3 potrzebuje 0,2kWh. Czyli Twoja pompa po uwz sprawności powinna pobierać 12V ok 30-40A.
    :)

Jak taką kupisz to będziesz w miarę zadowolony.
    anchilos
    Level 35  
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    Realnie pompa 5bar 1m3 potrzebuje 0,2kWh.
    Czyli, twierdzisz Kolego, że wystarczy 0,2 kWh żeby wynieść tonę ładunku na 50m.?! Może policzysz (przeliczysz) energię potencjalną (1000 kg x 50 m ) na kWh. Pomijając opory i inne sprawności. Jeśli wyjdzie Ci w okolicach 0,2 kWh , odszczekam pytanie . Pozdrawiam.
    vodiczka
    Level 43  
    anchilos wrote:
    Czyli, twierdzisz Kolego, że wystarczy 0,2 kWh żeby wynieść tonę ładunku na 50m.?!
    Realnie czyli w warunkach naszego działkowca to ok. 5-6 m.
    Sebsn122 wrote:
    Woda jest 4 przęsła pod poziomem gruntu ok 4m

Realnie wypompowałem z piwnicy (różnica wysokości 2,2m) ok. 4 m³ wody w przeciągu niecałej godziny. Znamionowa moc pompy 400W.
    Teoretyczna wysokość podnoszenia 5m, Wydajność przy zerowej wysokości podnoszenia 7,5m³/h
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    anchilos wrote:
    Czyli, twierdzisz Kolego, że wystarczy 0,2 kWh żeby wynieść tonę ładunku na 50m.?

Pmpa ma takie parametry i im większe ciśnienie robi tym mniejsza wydajność zgodnie z charakterystyką, kolego ogranij się .

Do podniesienia 1 tony na 50m wystarczy 0,1kWh.
    Sebsn122
    Level 10  
    Dobra panowie większość sceptycyzmu pojawiła się po zakupie dokupiłem krokodyli i kabel i koszulkę termokurczliwa całość zamknęła się poniżej 200zl. Przyszedł sprzęt całość właśnie zmontowałem jako że są deszcze pierwsza próba w domu od podłogi do sufitu mam 2,45. Wykorzystałem suszarkę na pranie i puściłem wąż od podłogi do sufitu po suszarce . Po 25 m wężu 10mm wewnętrznej średnicy od startu do niemal dna aby wiadra 15l. Pompowało 1.15 w tym moje podlaczenie akumulatora tu się upewnię najpierw podłączam czarny potem czerwony ?. Akumulator i pompa malutka w sumie bałem się rozmiaru inaczej wziolbym 7 Ah ale najwyżej dokupie jak się sprawdzi . Pompa chodzi cichutko.A całość zmieszczę w większej siatce więc problem z noszeniem zminimalizowany. Dam znać po teście na działce. Zakładając niższa sprawność pół godziny powinno wystarczyć na moje 250 litrów spokojnie
    kierbedz4
    Level 36  
    Nie miałem wody na działce.3 odwierty po 12 m negatyw.Kolega zaprosił na działkę różdzkarza ten pochodził z rózgą i na działkach kolegów i mojej powbijał paliki.No i się zaczęło.wykopaliśmy 3 studzienki i opuściliśmi po 7 kręgów.Jest woda w każdej studni minimum po 2.5 kręga.Zakupiłem spalinową pompkę z silniczkiem może 30cm3 produkcji Holenderskiej na wężu ssącym zabudowałem kosz osiatkowany z zaworkiem zwrotnym.Wąż na wypływie z pompy 3/4" pompowało to do beczki około 400 litrowej.W beczce zamontowałem zawór strażacki z redukcjami i podłączałem wejście do pompy i na wolnych obrotach wygoniłem wodę z beczki na poletka.Pompa o wadze może ze 6 kg o wydajności około 160l/min pracowała podczas napełnienia beczki zaledwie kilka minut.
    Sebsn122
    Level 10  
    Wydajność 8l/min na 25 metrach węża pompa pracowała 30 min po czym ja wyłączyłem i spakowałem w siatkę z wężem. aku wystarczył puki co.
    Strumień wystarczający jak z kranu mocniejszy wymaga pistoletu aby nie zrobić krzywdy rośliną, gdzie było potrzebny zroszenie użyłem palca dało rade.
    Sebsn122
    Level 10  
    Wracamy do tematu nowy sezon wkrótce, a apetyt rośnie. Jako że mam większy budżet pora na upgrade sprzętu. (aku 5 ah wytrzymywała nawet 1h podlewania dla niedowiarków).

Myślałem o motopompie ale jest to głośne żona dała weto woli jak jest a dwa z obecnym zestawem podlewa nawet córka 2lata.

1. I tak Szukam wydajniejszej pompy na podobnej zasadzie 12 V na drugi zestaw np do zraszaczy. potrzeba też większej średnicy na wąż bo pod fi10 to ja nic nie kupię (zraszacza).
    2. Zwiększył bym wydajność obecnego zestawu słyszałem o łączeniu szeregowym pomp i tu 2 problemy
    Jak ? I czy sie da ?
    Czy ma to sens z wężem fi 10

Limit 400 PLN