Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnał pożaru do centrali VTS

26 Kwi 2019 11:24 270 9
  • Poziom 18  
    Dzień dobry.

Panowie.

Zostałem postawiony przed zadaniem włączenia sygnału spadku tlenu do sterownicy VTS.
    Ze zdjęć , z inwentaryzacji wnioskuję, że będzie to sterownica VS 10-75 CG UPC z uproszczonym sterownikiem VS 00 HMI Basic.

Dotarłem do instrukcji dla tej serii sterownic. W dziale okablowanie znalazłem informację o przekaźniku alarmu pożarowego podłączanego do wejścia S1F.

Na widoku płytki sterownicy i w dalszej części dokumentacji nie odnajduję takiego wejścia.

W związku z tym mam dwa pytania.

Gdzie się mogę wpiąć z sygnałem "pożarowym" do tej sterownicy?
    Czy ze sterownika uproszczonego będę mógł zmienić ustawienia sterownicy by ustawić żądaną reakcję na pobudzenie wejścia pożarowego.

Z góry dziękuję za pomoc.

Poniżej zdjęcia z inwentaryzacji.

Sygnał pożaru do centrali VTS Sygnał pożaru do centrali VTS
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    Witam serdecznie
    Może zastosuj wyzwalacz wzrostowy który otrzyma impuls napięciowy z centralki ppoż i wyłączy zasilanie szafy sterującej VTS?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 18  
    Tutaj działanie ma musi być odwrotne.

Centrala wentylacyjna znajduje się w warsztacie "samochodowym".
    W kanale znajduje się czujnik tlenu.
    Gdy poziom tlenu spadnie poniżej bezpiecznej wartości centrala ma wentylować warsztat z maksymalną mocą.

Teraz pomyślałem, że niekoniecznie musi się to odbywać przez wejście pożarowe. Może przez jakieś binarne o ile istnieje taka możliwość?

Nie znam tych central dlatego dopytuję.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    A normalnie ta centrala nie pracuje? Ma się załączać tylko gdy zawartość tlenu w kanale obniży się poniżej danej wartości?
    Czy czujnik poziomu tlenu ma wyjście przekaźnikowe (styk)?

Można wykorzystać wolne wejścia cyfrowe do wymuszenia wyższego biegu lub załączenie centrali jednak do tego potrzebny jest HMI Advance oraz hasło dostępu do menu serwisowego. Jeśli nikt nie zmienił hasła to nie powinno być problemu, jednak jak hasło został o zmienione to może być lipa :/
  • Poziom 18  
    Wg założeń centrala ma pracować w swoim trybie, a podczas alarmu "pożarowego" ma zwiększyć maksymalnie wydajność wymiany powietrza. Sygnał z czujnika Gazexu podłączyłem do wejścia 1. Po wywołaniu alarmu centrala wchodzi w tryb alarmowy, ale działanie ma odwrotne. Jak przyjdzie konieczność poszukam panelu Advance. Na tą chwilę system i tak jest wyłączony bo użytkownik z pseudo oszczędności wyłączył zasilanie systemów na zimę...
  • Poziom 15  
    Hej
    Od jakiegoś czasu nie pamiętam od kiedy powinno się również zdefiniować pracę centrali w trybie alarmu pożarowego, był taki parametr w menu serwisowym. Nie miałem potrzeby używać tej funkcji i nie wiem jak zachowuje się układ regulacji temperatury.
  • Poziom 23  
    W menu serwisowym masz konfigurację przełącznika S6 oraz wejście DI1. Można je skonfigurować jako wejście sygnału z centralki p.poż lub styk sterowania pracą 0/I. dodatkowo jeszcze jest tam trzecia opcja ale dotyczy stanu filtra. Przełącznik S6 konfigurujesz w 2 trybach pracy OR albo AND. Podsumowując z tych opcji tylko wystartujesz i zatrzymasz centrale zewnętrznym stykiem. Oczekiwany przez Ciebie tryb pracy można uzyskać po małej ingerencji w automatyce a dokładnie sterowanie falownikiem. Zakładam że leci tam po RS485 ale można to przepiąć na pracę on/off falownika. Dodatkowo można w nim skonfigurować tryby pracy czyli prędkości. Styk zewnętrzny rozwarty to falownik idzie 50% zaś jeśli styk będzie zwarty to 100%.

Jeśli byś mi dał dokładny układ Twojej centrali jestem w stanie zaprogramować ci wsad typowo pod Twój układ i twoje oczekiwania co do tego trybu pracy. Problem tylko w tym że musiał byś sobie zaprogramować sterownik a do tego potrzebujesz troszkę wiedzy.
  • Poziom 20  
    Witam.
    Napisałeś "Zostałem postawiony przed zadaniem włączenia sygnału spadku tlenu do sterownicy VTS. "

Jeżeli możesz i zechcesz oczywiście, czy mógłbyś powiedzieć, skąd wzięła się taka konieczność ?
    Ja już trochę żyję na tym świecie, to i owo widziałem i ta sytuacja wstępnie pachnie mi bardzo brzydko. Ktoś coś chce zrobić tanio i ( przepraszam ) usiłuje złapać frajera. Zapłaci Ci za robotę i gratis dorzuci pełną odpowiedzialność za człowieka w kanale i grzebanie w sterowaniu centrali, która, z tego co piszesz, realizuje jakieś funkcje pożarowe. A od scenariusza pożarowego to jest strażak ( rzeczoznawca ) a od wentylacji ( np. wydatek wentylacji, poziomy alarmowe, sygnały alarmowe ) kanału zagrożonego obniżeniem poziomu tleny to jest uprawniony projektant. A nie automatyk. Automatyk ma zrealizować funcje sterowania ściśle określone projektem, a nie powstałe z własnej inwencji. Bo automatyk jest bez formalnych kompetencji w tym zakresie, a odpowiedzialność ( w tym karną ) może ponosić całą gębą.
    Potraktuj, proszę , ten post serio.
    Uczuliło mnie w momencie, w którym doczytałem się, że rozważasz pomieszanie sygnału pożarowego z sygnałem eksploatacyjnym - wentylacja kanału.

Napisz, skąd ta konieczność robienia wentylacji kanału ?
  • Poziom 23  
    Kolego Kot-huncwot chyba przeczytałeś przelotnie jeden post nie zainteresowawszy się dalszymi wypowiedziami. Centrala ani temat nie ma nic wspólnego z pożarem a jedynie chodzi o sygnał cz czujnika który ma uruchomić centrale na 100%. Podsumowując Twój wpis całkowicie jest tu nie na miejscu i jedyne co wnosi do całości to dodanie Ci +1 do ilości Twoich postów. Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Dodam sobie kolejny post. I jest on adresowany konkretnie do kol. Masteq.

Kluczowe jest, skąd wzięła się konieczność wykonania takiej roboty. Bo jeżeli z jakiegokolwiek powodu "oficjalnego", typu zalecenie Sanepidu, czy służb BHP, to sprawa staje się oficjalna i ma być załatwiona lege artis. I zastanów się, czy jesteś w stanie zapewnić zgodność przyjętego rozwiązania z obowiązującymi przepisami też lege artis. Zrobienie takiej roboty to jest element, który następuje po odpowiedzeniu sobie na pytanie czy to,co robię, jest poprawne z formalnego punktu widzenia.

Do kol. duddy. W pełni zgadzam się z kolegą na mój temat. Nic nie czytam, jak czytam, to nie rozumiem, a jak już coś zrozumiem, to albo opacznie, albo zaraz zapominam., A jedyne, co mnie w życiu interesuje, to kolejne punkty na elektrodzie, bo ja bez tego po prostu żyć nie mogę :D