Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Najciekawsze akcesoria dla BBC Micro:bit na rynku

ghost666 26 Apr 2019 11:24 2463 0
IGE-XAO
 • Najciekawsze akcesoria dla BBC Micro:bit na rynku
  BBC uruchomiło sprzedaż komputera jednopłytkowego Micro:Bit w 2015 roku. Jest to przede wszystkim narzędzie edukacyjne dla dzieci i młodzieży, mogących aktywnie uczestniczyć w powstawaniu oprogramowania i rozwijać własne projekty elektroniczne.

  Płytka jest bardzo popularna wśród młodzieży szkolnej, ale na tym jej popularność się nie kończy. Starsi hobbyści równie chętnie po nią sięgają, wykorzystując ten moduł w swoich projektach. W oparciu o ten moduł powstało wiele ciekawych i wartościowych systemów, od instrumentów muzycznych po stacje pogodowe.

  Jak w przypadku każdej innej płytki deweloperskiej, tak i w przypadku Micro:Bit, moduł rozszerzać można z wykorzystaniem dodatkowych płytek i szeregu różnych akcesoriów, rozszerzających możliwości tego komputera jednopłytkowego. Tak jak inne płytki, takie jak Raspberry Pi czy Arduino, tak i do Micro:Bit zaprojektowano wiele modułów rozszerzeń, które poszerzają możliwości systemu.

  W poniższym zestawieniu przyjrzymy się dziesięciu modułom rozszerzeń, dedykowanym do Micro:Bit, które oferują ciekawe nowe możliwości temu kompaktowemu modułowi.

  Najciekawsze akcesoria dla BBC Micro:bit na rynku
  1: IoT Micro:Bit transceiver LoRa

  Wyprodukowany przez Pi Supply moduł IoT Micro:Bit jest transceiverem interfejsu LoRa. Moduł zapewnia łączność długiego zasięgu z wykorzystaniem sieci LoRa. Płytka jest wyposażona w moduł radiowy LoRa RAK811 z wbudowanym pełnym stosem LoRaWAN, co ułatwia podłączenie projektu do sieci. Płytę można skonfigurować tak, aby korzystała z częstotliwości 868 MHz lub 915 MHz, obsługuje połączenia LoRaWAN i tryb LoRaP2P. Moduł posiada wbudowaną antenę i złącze u.FL pozwalające na podłączenie zewnętrznej anteny.

  Najciekawsze akcesoria dla BBC Micro:bit na rynku
  2: Pimoroni Automation:Bit

  Firma Pimoroni zaprezentowała dodatkową kartę dla Micro:Bit, która zapewnia możliwość podłączenia komputera do systemu automatyki. Płytka ta jest wyposażona w cyfrowe i analogowe wejścia i wyjścia oraz pojedynczy przekaźnik. Automation:Bit świetnie sprawdzi się w projektach automatyki domowej i robotyki i zawiera trzy zabezpieczone kanały przetwornika analogowo-cyfrowego (ADC) o wysokim napięciu maksymalnym (zakres 0 V - 24 V), trzy wejścia z buforami, na które podawać można do 24 V i trzy wyjścia cyfrowe pracujące z napięciem do 24 V tolerancyjne wyjścia. Przekaźnik wbudowany w moduł pracować może z napięciem do 24 V i prądem do 2 A. Wyprowadzone są trzy zaciski przekaźnika - wspólny, normalnie otwarty i normalnie zamknięty. Wszystkie wejścia i wyjścia modułu dostępne są na szeregu zacisków śrubowych 3,5 mm.

  Płyta dostarczana jest w pełni zmontowana. Programowanie systemu odbywa się z pomocą języka blokowego przy użyciu edytora MakeCode firmy Microsoft, wraz z biblioteką Automation:Bit, którą można pobrać z repozytorium na GitHubie firmy Pimoroni.

  Najciekawsze akcesoria dla BBC Micro:bit na rynku
  3: Pimoroni Enviro:Bit

  Enviro:Bit to drugi moduł Pimoroni, jaki trafił na tą listę. Moduł ten jest wyposażony w czujniki, które można wykorzystać do pomiarów wielu parametrów, w tym dla powietrza, pogody, koloru, światła i dźwięku. W module zintegrowano między innymi scalone sensory BME280 (temperatura, ciśnienie i wilgotność), TCS3472 (natężenie światła i jego kolor) oraz mikrofon oparty na MEMS do pomiaru natężenia dźwięku. Podobnie jak Automation:Bit, Enviro:Bit używa edytora MakeCode firmy Microsoft do programowania blokowego.

  Najciekawsze akcesoria dla BBC Micro:bit na rynku
  4: Kitronik Game Zip 64

  Gracze retro docenią przenośną platformę do gier Game Kit Zip 64 firmy Kitronik, która oferuje 64 (8x8) indywidualnie adresowalnych kolorowych diod LED do wykorzystania m.in. do prezentacji gier uruchamianych na Micro:Bit. Moduł nadaje się do gier takich jak Pong czy Snake.

  Kontroler jest wyposażony w cztery kierunkowe przyciski do poruszania się, dwa przyciski funkcyjne, wbudowany głośnik do odtwarzania dźwięku i dotykowe sprzężenie zwrotne. Dostępne są także wyprowadzenia do podłączenia dodatkowych przycisków, a także urządzeń I²C i większego wyświetlacza matrycowego. Moduł mieści także uchwyt na trzy baterie AA (działa jako uchwyty dla rąk) do zasilania systemu. Moduł ten może być programowany za pomocą środowiska MakeCode jak i przy wykorzystaniu MicroPythona.

  Najciekawsze akcesoria dla BBC Micro:bit na rynku
  5: Adafruit Crikit

  Crickit firmy Adafruit to zestaw do budowy urządzeń interaktywnych i robotycznych. Zestaw ten ułatwia projektowanie robotów, które w rzeczywistości są dodatkiem do platformy Circuit Playground Express firmy Adafruit, również zaprojektowanej do współpracy z Micro:Bit. Moduł Crickit to wszystko, czego potrzebujesz do projektów robotycznych. Moduł posiada cztery analogowe lub cyfrowe wyjścia do sterowania serwami (z 16-bitowymi zegarami), dwa dwukierunkowe kontrolery silnika prądu stałego (po 1 A każdy) z 8-bitową kontrolą prędkości dzięki PWM i czterema wejściami dla sensorów dotykowych (pojemnościowych).

  Moduł zawiera również 8-pinowe złącze sygnałowe, które może być używane jako cyfrowe GPIO lub wejścia analogowe, sterownik NeoPixel (z przełącznikiem poziomów na 5 V) oraz głośnik ze wzmacniaczem audio o mocy 3 W. Co więcej, moduł nie wymaga żadnego lutowania, trzeba jedynie dostarczyć własny zasilacz 5V (o wydajności prądowej co najmniej 2 A).

  Najciekawsze akcesoria dla BBC Micro:bit na rynku
  6: SparkFun Inventors Kit

  SparkFun Inventors Kit to doskonały zestaw na wprowadzenie do platformy Micro:Bit i projektów, które można oprzeć o ten moduł z mikrokontrolerem. W zestawie znajdziemy nie tylko sam moduł Micro:Bit, ale także wszystko, co potrzebne jest do eksperymentowania z budowaniem obwodów elektrycznych - w tym płytę wyprowadzeń ze złączami, płytkę stykową, uchwyt dla baterii AA, małe serwo i czujnik temperatury TMP36. Płytka ta jest również wyposażona w fotokomórkę, diodę RGB, czerwoną, niebieską, żółtą i zieloną, rezystory 100-omowe, rezystory 10-omowe, cztery przyciski, wyłącznik zasilania, głośnik i mnóstwo kabli - w tym zaciski krokodylkowe, kabel micro USB B i przewody połączeniowe dla płytki stykowej.

  Najciekawsze akcesoria dla BBC Micro:bit na rynku
  7: Płytka rozszerzeń MakerFocus Ring:Bit

  Płytka rozszerzeń MakerFocus Ring:Bit pozwala na podłączenie Micro:Bit do serwomechanizmu i innych modułów GVS i wykorzystanie tego do dowolnej liczby zadań automatyzacji. Moduł posiada trzy złącza GPIO, złącze zasilania oraz masy. Jest on również wyposażony w przełącznik wyboru funkcji, przełącznik zasilania i dwa zestawy złącz, a także miejsce na trzy baterie AA do zasilania. Ring:Bit oferuje również obsługę urządzenia Bluetooth 4.0, jest dodatkowo kompatybilny także z modułami Octopus Brick i może jednocześnie sterować maksymalnie trzema serwami.

  Najciekawsze akcesoria dla BBC Micro:bit na rynku
  8: ElecFreaks Octopus:Bit

  Pozostając na platformie Octopus warto też zapoznać się z Octopus:Bit firmy ElecFreaks. Jest to płytka rozszerzeń, która pozwala na podłączenie dowolnej liczby rozszerzeń do pinów GPIO układu, można podłączyć także moduły z serii Octopus Brick. Zapewniają one szerokie możliwości od szerokiego wyboru sensorów do sterowników silników.

  Octopus:Bit posiada standardowe złącze GVS (porty GPIO od P0 do P16) z liniami zasilania i masy (VCC i GND) obok każdej linii GPIO. W złączu znajdziemy także porty szeregowe, umożliwiające dołączenie do dwóch urządzeń szeregowych do Micro:Bit. Dostępne są różne interfejsy szeregowe, takie jak UART, I²C oraz SPI. Moduł Octopus:Bit posiada także zintegrowany przełącznik poziomów sygnałów - wybrać można wyprowadzenia w standardzie 3,3 V lub 5 V, w zależności od potrzeb.

  Najciekawsze akcesoria dla BBC Micro:bit na rynku
  9: Wyświetlacz LCD MakerFocus 1.8"

  Każda płytka deweloperska musi koniecznie mieć możliwość podłączenia wyświetlacza, jeśli projekt tego wymaga. Moduł LCD firmy MakerFocus zapewnia taką możliwość i pozwala na dołączenie ekranu o przekątnej 1,8 cali i rozdzielczości 160x120 pikseli do modułu Micro:Bit. W rozszerzeniu znajdziemy wbudowany sterownik wyświetlacza ST7735S, który pozwala na wysterowanie do 65 tysięcy kolorów. Moduł posiada także zintegrowaną pamięć SRAM w postaci układu 23LC1024, interfejs SPI oraz kontroler podświetlenia ze sterowaniem poprzez PWM.

  Wyświetlacz dedykowany jest do podłączenia do Micro:Bit, ale znaleźć na nim możemy też pola lutownicze, które pozwalają na instalację rozszerzenia do płytek takich jak Arduino czy Nucleo.

  Najciekawsze akcesoria dla BBC Micro:bit na rynku
  10: Kitronik MI:Power Board

  Moduł Micro:Bit może być wykorzystany do dużej liczby projektów elektroniki noszonej, co oznacza, że będzie potrzebował między innymi jakiegoś rodzaju przenośnego zasilania. Płytka MI:Power Board firmy Kitronik działa dobrze jako taki moduł. Płytka współpracuje bezpośrednio z Micro:Bit (poprzez piny 3V, GND i P0 GPIO) i posiada gniazdo na baterie pastylkowe CR2032 3 V oraz wbudowany buzzer. Moduł posiada również łatwy dostęp do włącznika, co pozwala łatwo wyłączyć Micro:Bit, gdy nie jest używany.

  Podobnie jak w przypadku innych modułów z mikrokontrolerami, do Micro:Bit dołączyć można dużą ilość akcesoriów i rozszerzeń, co sprawi, że układ ten doskonale nada się do realizacji szerokiej ilości projektów. Na pokładzie Micro:Bit znajduje się mikrokontroler nRF51822 firmy Nordic Semiconductor. SoC ten posiada rdzeń ARM Cortex-M0. Na płytce z układem zintegrowany jest szereg sensorów i duża liczba linii I/O, co pozwala Micro:Bit konkurować z innymi popularnymi platformami deweloperskimi, obecnymi na rynku jak równy z równym. Jedyne, co ogranicza realizowane projekty, to Twoja wyobraźnia.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334468

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11221 posts with rating 9468, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • IGE-XAO