Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Wiertarka "Made in Charaszo", uchwyt.

26 Kwi 2019 19:39 303 13
  • Poziom 11  
    Posiadam wiertarkę, która jest ze mną od lat 80-tych.
    Kupiłem ją nową na jakiejś wycieczce po DDR i nigdy mnie nie zawiodła, myślę że jest to jakaś podróba wysokiej klasy zachodniego sprzętu z tamtych lat.
    Kilka msc. temu pożyczyłem ją koledze i niestety wróciła do mnie bez kluczyka.
    Nic złego sobie nie pomyślałem, bo mam w garażu kilka kluczyków od innych wiertarek, aż tu nagle zong.
    Chciałem ja użyć przed kilkoma dniami i okazało się, że standardowe kluczyki nie pasują.
    Kupiłem nawet taki uniwersalny który powinien pasować do wszystkich wiertarek, ale niestety żaden z nich nie pasował.
    Nic się nie stało, pomyślałem, mam kilaka uchwytów to wymienię na „nowy” i wszystko będzie po staremu.
    Niestety wszelkie opisy na Elektrodzie, jak i w necie nic mi nie pomogły, uchwyt ani rusz, mimo że wybite jest na nim B12.
    Teraz pytanie, jak ten uchwyt zdemontować bez uszkodzenia wiertarki, nie ma tam śrubki, która opisana jest we wszystkich opisach.
    Albo czy mogę rozwiercić otwór na kluczyk do standardu, aktualnie ma jakieś 5mm tylko nie potrafię sprawdzić czy zębatka też jest standardowa
    Czy ktoś się z takim czymś już spotkał? Proszę o poradę.

PS
    Fotki nie są posortowane, ale myślę, że jest tam wszystko o czym napisałem, jeśli czegoś brakuje to natychmiast wyślę potrzebne.

• Poziom 38  
    Zamiast rozwiercać uchwyt to raczej oszlifowałbym oś kluczyka. Zawsze mniej szkoda.
    A jak się już kluczyk dopasuje, lub znajdzie. To polecam go przyczepić taśmą samoprzylepną do kabla, w takiej odległości aby można nim było swobodnie manewrować przy wrzecionie.
    Patent sprawdzony z czasów CELMY i jeszcze mi się kluczyk nie zgubił.
    A tam, gdzie taki klucz się zgubił operowało się śrubokrętem płaskim i wiertłem.
  • Poziom 23  
    sanfran napisał:
    gdzie taki klucz się zgubił operowało się śrubokrętem plaskim i wiertłem.
    Wiertłem trochę niebezpiecznie, lepiej czymś mniej twardym. Ale, w warunkach "bojowych" tak się robiło i robi, chociaż nie polecam. Porównać organoleptycznie podziałkę klucza i futra, doszlifować trzpień i będzie O.k. To nie jest przekładnia wysokoobrotowa.
  • Moderator Elektrotechnika
    Millaka napisał:
    Niestety wszelkie opisy na Elektrodzie, jak i w necie nic mi nie pomogły, uchwyt ani rusz, mimo że wybite jest na nim B12

Bo to jest uchwyt mocowany na stożek.
    Millaka napisał:
    Teraz pytanie, jak ten uchwyt zdemontować bez uszkodzenia wiertarki, nie ma tam śrubki, która opisana jest we wszystkich opisach.

Tego uchwytu nie wykręcasz a wybijasz tak jak przy starej Celmie
  • Poziom 26  
    Nie ściągaj tego uchwytu bo nie dopasujesz nic z tych nowszej generacji. Łatwiej dopasować kluczyk. Poszperam w rupieciach, miałem gdzieś właśnie uchwyt z dawnej Celmy tej wolnoobrotowej z kluczykiem. Jak odnajdę to zwymiaruję i dam znać na PW.
  • Moderator Elektrotechnika
    Uchwyty wiertarskie B12 są dostępne więc wymiana nie jest problemem.
  • Poziom 11  
    Kluczyk już dorobiłem z tego unii, okazało się, że te(n) uniwersalne są z jakiegoś Alu i mogłem je pilniczkiem do paznokci dopasować.
    Nie polecam dla kogoś, kto często taki kluczyk musi używać.
    Ale… zęby nie zazębiają się w 100% i przy większej sile przeskakują. Wiertło mogę umocować, ale nie wiem czy wytrzyma wiercenie np. w metalu.
    Z uchwytem walczyłem „kilka” godzin i nie udało mi się go ściągnąć, używałem wszystkiego możliwego dostępnego w moim garażu.
    Chwilami myślałem, że maszyna się rozleci, ale wytrzymała.
    I tak po drugim piwku pomyślałem i „zdębiałem”… Czy jest możliwe że ten wybity symbol B12 wcale nie oznacza tego co wszyscy znają i uważają za standard?
    Czy może być, że to „B” jest rosyjską literą i oznacza „W” czy „We”?
    Czy to oznaczałoby, że nie jest to żadnym standardem tylko jakimś ruskim patentem? Chciałbym go rozgryźć bez uszkodzenia mojej maszyny.

• Poziom 25  
    Millaka napisał:
    Czy jest możliwe że ten wybity symbol B12 wcale nie oznacza tego co wszyscy znają i uważają za standard?

Nie, to nie jest patent ruskich. B-12 oznacza standard stożka, tak jak B-16, B-18 używane od dekad, po dziś dzień...

Do zdjęcia tego uchwytu potrzebujesz klin, który wkłada się między uchwyt a obudowę wiertarki. Znając życie tak zacisnął stożek, że bez rozłożenia wiertarki tego nie ściągniesz. Ja dorwałem stołową wiertarkę, na której był wbity zdezelowany uchwyt B-16. Nie szło wybić, to wkręciłem w imadło wałek wrzeciona i uchwyt zdjąłem półmetrową żabą kręcąc po prostu.
  • Poziom 11  
    „Zatopiłem” uchwyt w ropie (diesel), myślicie że płyn penetrujący pomoże to jakoś bezboleśnie rozebrać?
  • Poziom 11  
    Można podgrzać do 150-200*C a później lekki impakt mechaniczny przy pomocy młotka.
  • Poziom 11  
    Moczyłem kilka dni w ropie i zonk, uchwyt jak przyspawany.
    Podgrzałem też palnikiem, ale też nie dało rezultatu, już nawet smar zaczął cieknąć przez łożysko.
    Chyba to zostawię, nie chcę zniszczyć maszyny, kiedyś może dobiorę właściwy kluczyk.
  • Poziom 36  
    Żeby to zdjąć trzeba naprawdę raz ale bardzo energicznie tam uderzyć, żadne stukania nie pomogą o ile nie będzie to jeden dobry strzał. Sprawdź czy po rozkręceniu uchwytu nie masz czasami tam miejsca na wkręcenie śruby do ściągnięcia uchwytu, ewentualnie podeprzyj tam sobie wałek żeby przy waleniu nie uszkodzić obudowy.
  • Poziom 18  
    Hi. Jeśli masz dostęp do penetratora wurtha o nazwie boltex, to spróbuj tego użyć. Trzeba cierpliwości, śmierdzi troszkę, ale jest dobry.
  • Poziom 25  
    W połączeniu dwóch stożków, jak kolega Bearq zaznaczył, potrzebny jest jeden dobry strzał, nie pukanie, bo się to zniszczy.
    Jak już masz się bawić, to rozetnij ten uchwyt, na prawdę, będzie szybciej.