Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa obudowa dla Raspberry Pi z ekranem dotykowym

ghost666 26 Kwi 2019 21:10 1098 2
 • Nowa obudowa dla Raspberry Pi z ekranem dotykowym
  Większość pojawiających się na rynku nowych obudów do komputerów jednopłytkowych Raspberry Pi nie jest warta osobnego newsa, ale zaprezentowana poniżej obudowa na moduły Raspberry Pi 2 oraz 3, dostępna za niecałe 16 dolarów wydaje się być wyjątkiem od tej reguły. Wygląda ona niemalże tak jak inne obudowy na rynku, to co ją wyróżnia,m to miejsce na instalację ekranu dotykowego o przekątnej 3,5 cala w górnej pokrywie. Zestaw dostarczany jest wraz z ekranem i rysikiem do niego.

  Podstawowe parametry ekranu DisplayKey:

  * Typ wyświetlacza - TFT
  * Interfejs wyświetlacza - SPI
  * Typ ekranu dotykowego - rezystancyjny
  * Kontroler ekranu dotykowego - XPT2046
  * Rozdzielczość ekranu - 320 x 480 pikseli
  * Liczba kolorów ekranu - 65536
  * Typ podświetlenia - LED

  Obudowę zmontować można na dwa sposoby. Pierwszy, klasyczny, z ekranem w górnej obudowie. Drugi sposób pozwala na instalację wentylatora, zamiast ekranu. Nie do końca jasne jest po co kupować ten zestaw i nie korzystać z wyświetlacza dotykowego, ale producent zapewnił taką opcję.

  Nowa obudowa dla Raspberry Pi z ekranem dotykowym


  Producent udostępnia gotowe obrazy Raspbiana dla Raspberry Pi 3 oraz 3 B+ do wykorzystania z tym ekranem, ale raczej nie będzie ich regularnie aktualizował, dlatego też lepiej jest pobrać najnowszy obraz tego systemu operacyjnego dla Raspberry Pi i zainstalować sterowniki ekranu manualnie. Jest to proste. W pierwszej kolejności ściągamy driver z repozytorium i instalujemy go:

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Czasami zdarza się, że ekran ma niepoprawną orientację sensora dotykowego - zamienione są osie X i Y. Na szczęście można to w prosty sposób poprawić programowo - wystarczy zedytować plik /etc/X11/xorg.conf.d/99-calibration.conf dodając w nim następującą linię:

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/01/10/raspberry-pi-case-touchscreen-display/

  Fajne! Ranking DIY
 • #2
  piotruch
  Poziom 17  
  + tani
  - powolne działanie (ok 8fps)
  - brak kontroli podświetlenia
 • #3
  staszekma
  Poziom 8  
  Zastanawia się na ile, tak naprawdę ta obudowa jest potrzebna? Sam jestem posiadaczem malinki modelu 3 i szczerze mówiąc, nie widzę sensu w używaniu go jako urządzenia dotykowego... cena samej malinki to ok 100 zł + 16$ za urządzenie czyli jakieś 150 zł, jak nie 200 zł, a przecież jej prędkość obliczeniowa nie powala. Czasem zawiesza się na korzystaniu z większej ilości kart w chromium. Ja osobiście uważam, że jest ona najlepsza do używania jako kontroler innych urządzeń i poznawania komputerów. Myślę że tą obudowę można traktować bardziej jako ciekawostkę lub "zabawkę", a nie poważne urządzenie.