Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Gorenje NRS85728RD Side by Side - Płytka sterująca

27 Kwi 2019 12:07 984 32
  • Poziom 9  
    Witam.
    Lodówka przestała działać. Pomiar kompresora wykazał identyczne wskazania. Wszystko działa oprócz kompresora. Kompresor na 110V czekam na przetwornice żeby sprawdzić kompresor na krótko. Dołączam zdjęcie płytki sterujące są tam liny z oznaczeniem 5V1 GND reset flmod TXD itp. czy można jakoś je z mostkować i wymusić start kompresora. Jestem z elektroniki zielony więc prosty język.
    Lodówka Gorenje NRS85728RD Side by Side - Płytka sterująca Lodówka Gorenje NRS85728RD Side by Side - Płytka sterująca Lodówka Gorenje NRS85728RD Side by Side - Płytka sterująca
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Moderator AGD
    maniek5915 napisał:
    Kompresor na 110v czekam na przetwornice żeby sprawdzić kompresor na krótko.

Jaką przetwornicą go chcesz sprawdzić ? Możesz go jedynie uszkodzić jeśli jest dobry.
    Albo uszkodzony moduł invertera ( ten na zdjęciach ), [ dobry elektronik może go naprawi ] albo sam kompresor. Ale to jedynie metoda prób i błędów. Nie da się inaczej.
  • Poziom 9  
    Lodówka Gorenje NRS85728RD Side by Side - Płytka sterująca Lodówka Gorenje NRS85728RD Side by Side - Płytka sterująca
    Kompresor jest na 110V wiec nie mogę bo bezpośrednio do sieci podłączyć tylko muszę przez przetwornice z 230V na 110V. Można odpalić kompresor na krótko są filmiki na YouTube, a sprawdzając na czujniki miernikiem elektronicznym na Ohm czyli oporowość na wszystkich jest identyczna przebicia też nie ma. Ale też płytka jest jak Nowa nigdzie nie przypalona. Kompresor przy podłączeniu odczuwa się tak jakby prąd do niego nie dochodzi bo faza rozruchu jest tylko nie włącz się dalej. Daje krótki dźwięk jakby ruszał i to wszystko. O co to ten EMI filter
  • Moderator AGD
    maniek5915 napisał:
    Kompresor jest na 110V wiec nie mogę bo bezpośrednio do sieci podłączyć tylko muszę przez przetwornice z 230V na 110V.

Kompresor jest silnikiem trójfazowym. Jak masz taką przetwornicę ,to próbuj.Powodzenia.
  • Poziom 9  
    Na Twojej sprężarce pisze : 50 - 130V, 25 -72 Hz, a dla mnie to jest zakres w jakim dziala kompresor czyli jak go podlącze do 110V i 50Hz to nie powinienem jej uszkodzić.
  • Poziom 32  
    maniek5915 napisał:
    Jestem z elektroniki zielony więc prosty język.

Prościej się nie da jak koledzy wyżej wytłumaczyli. Jak jesteś zielony w tej dziedzinie to poczytaj rad innych mniej zielonych. A jak jesteś mądrzejszy to próbuj, tylko po co temat zakładać jak i tak zrobisz po swojemu?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Zadziała ale falownikiem trojfazowym jak zapodasz na UVW od 50-130V i taktowanie na poziomie 25-72hz.

Ten falownik da się uruchomić na stole.

Ale jeżeli nie znasz podstaw elektroniki i nie znasz działania układów, które zasilaja Twój kompresor - nie będziesz w stanie.

99,9% że padł driver.

Do falownika masz 3 przewody L,N i G. L,N to wiadomo, G daje sygnał z modułu ze ma wystartować.
    Na G w chwili gdy ma włączyć kompresor jest 230V.

Jak nie potrafisz naprawić falownika jedynym rozwiązaniem w tej lodowce jest wrzucenie kompresora na szybkim starcie uprzednio montujac jakiś dobry stycznik w celu zabezpieczenia modulu głównego.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Czy dobry elektronik sprawdzi mi inwerter bez urządzenia czy jest sprawny?
    abuhamza napisał:
    w tej lodowce jest wrzucenie kompresora na szybkim starcie uprzednio montując jakiś dobry stycznik w celu zabezpieczenia modułu głównego.
    Jak zrobić ten szybki start? Zrozumiałem na razie tyle ze mój kompresor jest 3 fazowy 2 fazy L, N cały czas podłączone ok. 110V, a 3 faza G startująca kompresor jest na 230V tak?

Ja tylko chce sprawdzić czy kompresor jest sprawny bo jak on padł to jest już po zabawie i cala pralka jedzie na śmietnik. Natomiast jak to wina inwertera to są szanse, ze w rozsądnych pieniądzach zdobędę nowy inverter. Ponieważ w chwili obecnej jestem w Niemczech i oni za sam przyjazd do klienta skasują mnie nie mało i nie wiadomo czy bawią sie w wymianę kompresorów tak jak w Polsce, a znalazłem odpowiednik swojego kompresora to ponad 1000 zł. plus wymiana i nabicie gazem, a to już lepiej nowa lodówkę kupić.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Specjalista AGD
    Wątpię, ale możesz próbować. Ile razy dioda miga i z jaką częstotliwością?
  • Moderator AGD
    maniek5915 napisał:
    zrozumialem narazie tyle ze moj kompresor jest 3 fazowy 2 fazy L,N caly czas podlaczone ok. 110V, a 3 faza G startujaca kompresor jest na 230V tak
    Nie zrozumiałeś, a jeżeli jest na nim napisane 110V - to jest na 110V! Zatem nie na 230V!
    maniek5915 napisał:
    , a jak to wina invertera to sa szanse ze w rozsadnych pieniedzach zdobede nowy inverter.

Inwerter jest dużo tańszy od sprężarki więc możesz spróbować. Wybór należy do Ciebie.
  • Poziom 9  
    Jeszcze raz do falownika dochodzi 230V, a na filmiku widać, że mój falownik nie startuje przez krótkie podanie prądu na G ponieważ to jest pusty pin i nie dochodzi tam żaden kabel i zamiast tego z drugiej strony dochodzi wtyczka 5V z dwoma kablami, którą rusza wszystko bo po odpięciu jej nie dzieje się nic nawet dioda nie świeci, a obok tej wtyczki 5V są piny odpowiednio podpisane czy one są jakieś serwisowe żeby po z mostkowaniu wymusić za pomocą falownika start kompresora?
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Moderator AGD
    maniek5915 napisał:
    czy one są jakieś serwisowe żeby po zmostkowaniu wymusić za pomocą falownika start kompresora??????

Powyżej masz już sporo napisane w tym temacie. Możesz zmostkować co chcesz .Tylko potem nie pisz ,że z czegoś poszedł dymek .
  • Poziom 42  
    abuhamza napisał:
    Zadziała ale falownikiem trojfazowym jak zapodasz na UVW od 50-130V i taktowanie na poziomie 25-72hz.

Nic nie zadziała!
    To silnik BLDC (na tabliczce jest DCBL), czyli bezszczotkowy prądu stałego. Bez PASUJĄCEGO do do silnika sprężarki układu sterująco-zasilającego NIE zadziała.
    Podłączenie zasilania trójfazowego, nawet 110VAC, mało że nie uruchomi silnika, to jeszcze może doprowadzić do jego spalenia.
    Układ zasilający (tzw. inverter) musi być dokładnie od tej sprężarki!!!
    Sam inverter jest sterowany najczęściej jakimś tajnym(!) protokołem komunikacyjnym lub co najmniej PWM. Dlatego nie da się inertera uruchomić "na krótko".
    Tak aby wyjaśnić kilka spraw i przestrzec przed pochopnymi zakupami:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3363025.html

Dodano po 38 [minuty]:

cezet napisał:
    Kompresor jest silnikiem trójfazowym. Jak masz taką przetwornicę ,to próbuj.Powodzenia.

Takie rady powinny być karane ostrzeżeniem!
  • Specjalista AGD
    Lodówka Gorenje NRS85728RD Side by Side - Płytka sterująca
    Co za różnica jaka marka, sprezarka, czy falownik? Chwila czasu i chęci i wszystko się odpala. Samsunga, Daewoo też idzie odpalić bez problemu na stole.

Z samego dźwięku sobie posłuchaj sprezarka wstaje wraz ze zmianą częstotliwości. Gdybyś choć trochę jeszcze się przypatrzal filmowi mógłbyś dużo wywnioskować.
  • Moderator AGD
    jack63 napisał:
    Sam inverter jest sterowany najczęściej jakimś tajnym(!) protokołem komunikacyjnym lub co najmniej PWM

Co w tym jest "tajnego"??
  • Specjalista AGD
    No ja tez nie wiem co w tym tajnego ha ha ha. Nie wie bo nigdy tego nie zbadal i nie raczył nawet poszukać glupiego datasheeta falownika aby pozyskać "tajne" dane 😝

Myślę, że autor jak i jego kolega jack czekają na gotowca i tyle.
    Wykażcie choć trochę własnej inicjatywy, jakiś pomiar, sugestie, założenia cokolwiek a nie tylko gotowiec.
  • Poziom 42  
    cezet napisał:
    Co w tym jest "tajnego"??

Nic gdy się wie o co chodzi. Tym tekstem chciałeś przykryć swoją niewiedzę i złe rady prowadzące do zniszczenia urządzenia?
    Podawanie linków do opisu działania falownika dla silników indukcyjnych jest wprowadzaniem w błąd! Podobnie jak teksty o 110 V. Z resztą nie wiadomo co to za napięcie? AC, DC itp???
    Na zdjęciu sprężarki Aspera od kolegi @abuhamza jest druga nalepka z opisem po niemiecku. Przeczytaj ją sobie...

abuhamza napisał:
    No ja tez nie wiem co w tym tajnego ha ha ha. Nie wie bo nigdy tego nie zbadal i nie raczył nawet poszukać glupiego datasheeta falownika aby pozyskać "tajne" dane 😝

Myślę, że autor jak i jego kolega jack czekają na gotowca i tyle.
    Wykażcie choć trochę własnej inicjatywy, jakiś pomiar, sugestie, założenia cokolwiek a nie tylko gotowiec.

NIe wiem jak autor, ale ja nie czekałem na gotowca tylko na prosty opis uruchomienia inertera. Jednak Ty, jak pies ogrodnika: wiem ale nie powiem. Szukajcie sobie sami. :cry:
    Ja znalazłem, ale zajęło mi to sporo czasu.
    Widać, że stare dobre czasy Elektrody, czyli dzielenie się wiedzą, minęły bezpowrotnie...
    Ja jednak wrócę do tego dobrego zwyczaju aby każdy kolejny użytkownik nie musiał odkrywać Ameryki na nowo.
    Ja nie miałem racji, bo opierałem się na doświadczeniach z silnikami sprężarek klimatyzatorów.

ERRATA - patrz następny mój post!
    To co pisałem niżej nie jest prawdą!

Okazuje się, że w wypadku większości sterowników silników BLDC (lub inne nazwy, a jest ich sporo) czyli tzw. inverterów do silników sprężarek lodówkowych, wymuszenie ich pracy jest napięciowe. Najczęściej z zakresu 2,5 - 6,0 VDC, choć producenci podają różne zakresy dla swoich urządzeń. Haier 2,5 - 3,5, Asprea 4 - 6.
    Napięcie to podaje się na dwużyłowy kabel o kolorach czarny/czerwony wychodzący ze skrzynki invertera jak w przypadku sprężarek Aspera.

Koniec sekcji erraty

W innych przypadkach trzeba szukać opisów w dostępnych serwisówkach innych lodówek z podobną sprężarką.
    Przykładowo Gorenje stosuje te same sprężarki co Haier. Inverter jest prawdopodobnie uniwersalny. Różnice mogą wynikać ze specyfiki danej sprężarki. Dlatego są wersje na różny prąd silnika i różne charakterystyki mechaniczne startu. Płytki inverterów stosowane przez Haier i Gorenje mają wyprowadzoną komunikację szeregową (Tx/Rx). Prawdopodobnie do przeprogramowania procesora invertera do danej sprężarki.
    Ciekawostką jest to, iż sprężarki z tak sterowanymi inverterami mogą współpracować z termostatami mechanicznymi podając wyprostowane i podzielone (!) napięcie sieciowe na wejście sterujące. Wtedy sprężarka pracuje jako ON/OFF.

Do autora tematu:
    Daj zdjęcia płyty invertera z podłączonymi wtyczkami.
    Wpisując w google typ sprężarki znajdziesz filmiki jak ją sprawdzić.
  • Specjalista AGD
    Nie chce mi się z Tobą spekulowac, dyskutować.

Dla mnie jesteś zwykłym laikiem w temacie i nie mamy o czym rozmawiać. Nie znasz się usilnie chcesz abyśmy Cię droga kablową nauczyli. Ale..
    Własnej inicjatywy brak = lenistwo = idź sobie kup nową i nie zwracaj gitary albo zwróć się do kogoś kto się w tym specjalizuje.
  • Poziom 9  
    jack63 napisał:
    Daj zdjęcia płyty invertera z podłączonymi wtyczkami.

Dodałem już filmik z startu kompresora, a za chwilę dodam dokładne zdjęcia. Jeśli byl by to inverter uszkodzony jest jakaś szansa, że dobry elektronik to naprawi. Do dzisiaj szukam drugiego na wymianę i narazie mam tylko jedną propozycję kupna drugiego za 1112 zł. na specjalne zamówienie i jeszcze muszę miesiąc czekać.
    Lodówka Gorenje NRS85728RD Side by Side - Płytka sterująca Wyjście do kompresora.
    Lodówka Gorenje NRS85728RD Side by Side - Płytka sterująca Główne zasilanie inwertora.
    Lodówka Gorenje NRS85728RD Side by Side - Płytka sterująca Zasilanie 5V z płyty głównej bez niego invertera nie startuje.
    Lodówka Gorenje NRS85728RD Side by Side - Płytka sterująca Wyjście z płyty głównej 5V do inwertora.
    Lodówka Gorenje NRS85728RD Side by Side - Płytka sterująca Całe podłączenie...
  • Poziom 42  
    abuhamza napisał:
    Nie chce mi się z Tobą spekulowac, dyskutować.

Dla mnie jesteś zwykłym laikiem w temacie i nie mamy o czym rozmawiać. Nie znasz się usilnie chcesz abyśmy Cię droga kablową nauczyli. Ale..
    Własnej inicjatywy brak = lenistwo = idź sobie kup nową i nie zwracaj gitary albo zwróć się do kogoś kto się w tym specjalizuje.

Tylko tyle umiesz napisać? A gdzie tkwi błąd już nie. Sam na jakiś opis się nie wysiliłeś. O zamieszczeniu linku do jakiejś serwisówki nie wspominając.
    abuhamza napisał:
    nie raczył nawet poszukać glupiego datasheeta falownika aby pozyskać "tajne" dane 😝

Ten "głupi data sheet" jest dość trudny do zdobycia. sporo się naszukałem, aż dotarłem do serwisówki Aspery tyczącej właśnie układów zasilania silników BLDC i sposobów ich sterowania.
    Moim błędem było, że wywnioskowałem, jak z resztą część ludzi z filmików z YT, że sterownie RPM silnika sprężarki jest napięciowe. Wzdragałem się przed takim wnioskiem, bo było by to utrudnienie dla producenta invertera i producenta sterownika samej lodówki, ale po wstępnym research'u wyciągnąłem niestety taki wniosek. Niesłuszny z resztą.
    Dalsze poszukiwania wyjaśniły sprawę.
    Mianowicie dla Aspera wygląda to tak:
    Wymuszenie pracy silnika sprężarki, czyli sterowanie podawane na inverter może być:
    1. Bezpośrednie (drop-in). Czyli zwarcie styków oznaczonych na płycie invertera "=" i "-". Sprężarka pracuje wtedy wg. logiki zawartej w programie procesora invertera. Ponoć w zależności od "obciążenia cieplnego układu chłodniczego". Jest to w przybliżeniu możliwe gdy automatyka invertera mierzy prądy uzwojeń silnika.
    2. Częstotliwościowe (frequency). Na opisane wyżej złącze sterujące należy podać sygnał o żądanej częstotliwości i określonym poziomie napięć. Typowy sygnał TTL (0 - +5V) jest akceptowalny. Zakres częstotliwości zależy od konkretnej pary: sprężarka + inverter
    3. Komunikacja po osobnym złączu wg. protokołu opisanego w service manualu. Dla Aspery jest to nietypowy protokół z 5-cioma bitami danych. Protokół jest tajny dopóki nie mamy jego opisu.
    Jest to najbardziej wyrafinowany sposób sterowania oferujący również informacje diagnostyczne.
    W zależności od numeru katalogowego invertera mogą być dostępne wszystkie lub tylko niektóre sposoby "obsługi" invertera. Najczęściej dostępne są sposoby opisane w punktach 1 i 2.
    Jak sprawa wygląda w przypadku innych producentów? Nie wiem. Jeszcze do tego nie doszedłem. Z analizy serwisówek Haier i innych opartych na takich samych sprężarkach wynika, że sterowanie częstotliwością (punkt 2)jest najbardziej typowe.

Do autora tematu.
    Spróbuj sposobu nr 1. Jednak brak pracy sprężarki nie musi oznaczać nieskuteczność tego sposobu, ale również uszkodzenie samego invertera.
    Proponuję zrobić próbę z trzema żarówkami podłączonymi zamiast sprężarki.
    Aby wykluczyć uszkodzenie głównej płyty sterującej pasowało by obejrzeć sygnał z pinów "=" "-" na oscyloskopie lub choćby zmierzyć częstotliwość podawanego sygnału multimetrem z taką funkcją.
    Z moich poszukiwań wynika, że najczęściej padają invertery, a konkretnie matryca sześciu tranzystorów mocy (IGBT lub MOSFET) znajdująca się pod radiatorem. Trzeba by było też sprawdzić kondensatory elektrolityczne.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Jak pdłączyłeś żarówki i jakie one były?
    Jak zwierałeś wejście sterujące? Opisz dokładnie. Bez filmików.
    Czy miernik ma pomiar częstotliwości?
    Ile razy mruga LED po próbie startu z podłączoną sprężarką a ile po podłączeniu żarówek? Opis bez filmików proszę.