Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Whirlpool ADG 8673 A++FD - Grzanie i wypompowywanie wody

mike255 27 Kwi 2019 14:29 1413 0
    mike255
    Poziom 8  
    Mam zmywarkę Whirlpool ADG 8673 A++FD w wersji do zabudowy, nr katalogowy: 8542 867 10091.
    Dzięki różnym postom na Elektroda.pl udało mi się rozwiązać uszkodzenia tej zmywarki związane najpierw ze spadkiem ciśnienia pompowanej wody, a później grzania wody. Ze względu na brak odniesienia na Elektroda.pl do tego typu zmywarki zamieszczam opis jak rozwiązałem te problemy.
    Zmywarka po kilku latach poprawnej pracy przestała dobrze zmywać naczynia i wypompowywać wodę po wykonaniu dowolnego cyklu zmywania. Na koniec zmywania w zmywarce zostawało dużo wody i trzeba było ją usuwać ręcznie a naczynia były brudne.
    Zmywarka posiada wbudowaną pompę zintegrowaną z grzałką (zintegrowany moduł wyprodukowany przez firmę Bleckmann). Zamontowana jest ona na dole zmywarki. Zatem aby się do niego dostać konieczne jest odkręcenie prawej bocznej, frontowej i dolnej blachy osłaniającej (patrząc od frontu zmywarki).
    Whirlpool ADG 8673 A++FD - Grzanie i wypompowywanie wody

Silnik VSM-E1-SWB zasilany jest elektronicznie i pozwala na sterowanie jego prędkością obrotową.
    Początkowo wydawało się, że silnik jest uszkodzony, więc go rozebrałem.

Okazało się jednak, że silnik był dobry, natomiast osłona turbiny zamocowanej na wałku silnika (plastikowy talerzyk z dwiema szczelinkami) była lekko wykrzywiona a pod osłoną zebrało się dużo brudu wytłaczanego przez turbinę podczas pompowania. Poprzez wykrzywienie osłonki wirnik silnika był blokowany a silnik się nie obracał prawidłowo.

Wystarczyło delikatnie wyjąć tę osłonę, wyczyścić wszystko, zakonserwować cienką warstewką smaru (ja to zrobiłem smarem Retinax LX2) i powtórnie poprawnie zmontować. Nie wymagało to resetu sterownika zmywarki. Od ponad półtora roku pompa wympompowuje wodę poprawnie i jest w bardzo dobrym stanie.
    Po półtora roku zmywarka znowu przestała poprawnie działać.
    Tym razem nie domywała naczyń choć ciśnienie wody było dobre. Każdy cykl zmywania odbywał się bez sygnalizacji żadnych błędów na panelu sterowania a jednak naczynia były niedomyte. Zauważyć można także było że są mokre. Okazało się, że woda w zmywarce nie była podgrzewana. Po sprawdzeniu rezystancji grzałki (powinna to być mała rezystancja w granicach ok. 15-25 Ohm-ów) okazało się, że grzałka jest przepalona (rezystancja nieskończona). Na grzałce nie było widać żadnych śladów przepalenia. Element grzejny uległ uszkodzeniu wewnątrz osłony ceramicznej w pierścieniu grzałki.

Grzałka jest zintegrowana z silnikiem i ma oznaczenie katalogowe 461972626981. Zakup nowej takiej grzałki wiąże się z dosyć sporym wydatkiem (ok. 1/10 wartości nowej zmywarki). Sama grzałka wydaje się nieco nietrafiona konstrukcyjnie, gdyż wymaga demontażu całego modułu, a ponadto z różnych artykułów wynika, że dosyć często ulega uszkodzeniu, więc ryzyko kolejnego sporego wydatku nieco rośnie. U mnie ta grzałka wytrzymała ok. 6 lat.
    Zdecydowałem się na zastosowanie innego wariantu grzałki - jest ona zamocowana jako element na króćcu dolotowym do pompy (wylot wody ze zbiornika zmywarki).

Ta grzałka wraz z całym kompletem montażowym, w moim przypadku była ponad dwukrotnie tańsza niż poprzednia nowa, a sam element grzejny jest trzykrotnie tańszy i łatwiejszy do wymiany. Sam montaż tego wariantu grzałki wymaga odłączenia silnika od starej grzałki i zamontowania do nowego korpusu w taki sam sposób jak w starej. Montaż reszty elementów wydaje się oczywisty i chyba nie można go wykonać niepoprawnie, więc nie zamieszczam zdjęć.
    Jedynym problemem nowej grzałki jest jeden styk konektorowy do podłączenia przewodu uziemiającego, na obudowie grzałki, tymczasem w starej wersji grzałki są dwa takie styki, gdyż w zmywarce trzeba do obudowy grzałki podłączyć dwa przewody uziemiające (żółto-zielona izolacja). Do nowej grzałki dodane są przewody uziemiające z konektorem-przejściówką, ale są one za krótkie. Zdecydowałem się więc zlutować oba oryginalne przewody do jednego konektora i podłączyć go do obudowy nowej grzałki. Lut jest bardzo mocny i elektrycznie gwarantuje dobre przewodzenie prądu.

Po podłączeniu nowej grzałki i włączeniu zmywarki okazało się, że zmywarka nadal nie podgrzewa wody. Napięcie zasilające na grzałce ciągle wynosiło 0V.
    Dzięki postom na Elektroda.pl podejrzenie padło na sterownik, który prawdopodobnie po przepaleniu starej grzałki wszedł w tryb awaryjny - bez zasilania grzałki (nie wiem jaki jest cel takiego zaprojektowanie działania sterownika). Podejrzenie okazało się słuszne.
    Co prawda nie znalazłem nigdzie kombinacji klawiszy resetujących sterownik, ale metodą prób i błędów udało się go zresetować.

Reset udało się uzyskać przyciskając przyciski na panelu zmywarki w następującej sekwencji:
    1. Wyłączyć zmywarkę przyciskiem X - zmywarka odpompuje wodę i się wyłączy.
    2. Przycisnąć przycisk Play (1) i trzymać (nie zwalniać).
    3. Przycisnąć przycisk Program (2) i trzymać (nie zwalniać) - na wyświetlaczu (3) pojawi się jedna zielona kreska. Obu przycisków nie zwalniać.
    4. Przycisnąć przycisk X (4) - wszystkie segmenty wyświetlacza się zapalą i zapalą się wszystkie sygnalizacyjne diody LED.
    5. Zwolnić wszystkie przyciski.
    6. Przycisnąć krótko Play (1) i zwolnić - zmywarka wybierze program i wejdzie w tryb zmywania. Nie kontynuować tego trybu.
    7. Przycisnąć krótko X (4) i zwolnić - zmywarka odpompuje wodę i się wyłączy.
    Od tego momentu sterownik wszedł w tryb normalnej pracy i zaczął prawidłowo zasilać grzałkę.
    Zmywarka od kilku dni pracuje poprawnie, a ja żeby nie zgubić całej tej wiedzy napisałem tego posta :D
  • e-miernikie-mierniki