Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można uznać dotychczasowy przewód neutralny jako PEN

FranekGros 27 Apr 2019 15:18 507 3
    FranekGros
    Level 1  
    Witam wszystkich.
    Mam pytanie dotyczące instalacji elektrycznej w moim bloku.
    Jest to budynek dwupiętrowy z lat siedemdziesiątych, dwie klatki schodowe.
    Instalacja elektryczna w mieszkaniach dwuprzewodowa.
    Przewody miedziane 6 mm2 w pionach klatek schodowych i 4 mm2 od zabezpieczenia przedlicznikowego do licznika.
    Budynek ma jedno przyłącze napowietrzne i główne zabezpieczenie budynku na wysokości drugiego piętra, ale na parterze przy wejściu do klatki schodowej przewód neutralny 6 mm2 został dwa lata temu uziemiony.
    O ile mi wiadomo przewód PEN powinien być uziemiony w miejscu wejścia do budynku a tu wejście instalacji do budynku jest trzy kondygnacje wyżej?
    W całym budynku zastosowano ochronę w postaci zerowania w gniazdach sieciowych w kuchniach i łazienkach czyli układ TN-C.
    Robię teraz gruntowny remont i układam nową instalację trójprzewodową po mieszkaniu.
    Chciałbym zapytać czy jest sens montażu wyłącznika różnicowoprądowego i tworzenia w mieszkaniu układu TN-S z punktem podziału przy mojej różnicówce? (nie mogę zgodnie z przepisami punktu rozdziału uziemić w tym miejscu)
    Czy mogę uznać samodzielnie dotychczasowy przewód neutralny jako PEN. Mieszkanie jest na pierwszym piętrze więc punkt rozdziału przewodu PEN jest trochę oddalony od miejsca jego uziemienia i to przewodem 6mm2.
    Czy zakład energetyczny nie będzie miał w przyszłości zastrzeżeń to takiego rozwiązania?
    milka0
    Level 13  
    FranekGros wrote:
    nie mogę zgodnie z przepisami punktu rozdziału uziemić w tym miejscu

Nie ma przepisu, który to nakazuje.
    stomat
    Level 36  
    W zasadzie nie masz innego wyjścia niż tak właśnie zrobić. Jeżeli nie tak, to jak inaczej?
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    FranekGros wrote:

Robię teraz gruntowny remont i układam nową instalację trójprzewodową po mieszkaniu.
    Chciałbym zapytać czy jest sens montażu wyłącznika różnicowoprądowego i tworzenia w mieszkaniu układu TN-S z punktem podziału przy mojej różnicówce? (nie mogę zgodnie z przepisami punktu rozdziału uziemić w tym miejscu)

Całą instalację należy wykonać jako trójprzewodową, z wyprowadzeniem wszystkich trzech przewodów do istniejących pionów klatki schodowej, aby po przystosowaniu instalacji zasilającej do współczesnych wymagań móc się podłączyć bez problemów.
    Oczywiście, w instalacji należy zastosować RCD i wszystko jak należy.
    FranekGros wrote:

Czy mogę uznać samodzielnie dotychczasowy przewód neutralny jako PEN.
    W pionie klatki nie masz innego wyjścia.
    FranekGros wrote:

Mieszkanie jest na pierwszym piętrze więc punkt rozdziału przewodu PEN jest trochę oddalony od miejsca jego uziemienia i to przewodem 6mm2.
    Czy zakład energetyczny nie będzie miał w przyszłości zastrzeżeń to takiego rozwiązania?

Zostaw ten mityczny punkt podziału w spokoju, na razie masz takie możliwości jakie masz, a ZE nic do tego jaką masz instalację. Dla nich ważne jest oświadczenie, że instalacja jest bezpieczna i to wszystko.