Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kocioł gazowy-bezprzewodowy, tygodniowy termostat. Co kupić?

babarek 27 Apr 2019 15:35 561 6
Legrand
    babarek
    Level 13  
    Muszę kupić dodatkowy bezprzewodowy termostat do kotła gazowego vaillant ecotec.
    Najważniejsze dla mnie cechy to dobry zasięg, tygodniowy programator, dwie temperatury odniesienia, mała histereza.

Znalazłem jakieś przykładowe urządzenia ale przed zakupem chcę poznać opinię użytkowników tego typu urządzeń.

Tybox 137 - wydaje się być ok i ma duży zakres regulacji histerezy
    Euroster 2006 TXRX - fajny ... szkoda tylkoże ludzie piszą o jego dużej bezwładności w pomiarze temperatury (wolno reaguje na zmiany w pomieszczeniu)?

Patrzyłem też na Auratona ale przeczytałem sporo o ich awaryjności.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Legrand
  • Legrand
    sp3ots
    Level 37  
    Witam !
    babarek wrote:
    Muszę kupić dodatkowy bezprzewodowy termostat do kotła gazowego vaillant ecotec.
    Najważniejsze dla mnie cechy to dobry zasięg, tygodniowy programator, dwie temperatury odniesienia, mała histereza.

Znalazłem jakieś przykładowe urządzenia ale przed zakupem chcę poznać opinię użytkowników tego typu urządzeń.
    Patrzyłem też na Auratona ale przeczytałem sporo o ich awaryjności.

Posiadam Auraton 2025 RTH rok, stare modele miały awarie odbiorników, padały kondensatory w zasilaczu bez transformatorowym, obecne odbiorniki mają inne rozwiązanie - transformator.
    Moim zdaniem mają dużą zwłokę czasową, powolnie reagują na zmianę temperatury.
    Odczyt temperatury z dokładnością 0,2stopnia C, nie pokazuje np 22.1, 22.3, 22.5 itp
    Minimalna histereza -/+ 0.2 stopnia, czyli różnica 0.4stopnia.
    babarek
    Level 13  
    Quote:
    Moim zdaniem mają dużą zwłokę czasową, powolnie reagują na zmianę temperatury.

To podobne do tego co piszę o Eurosterach. Szkoda bo to bardzo ważny czynnik, który decyduje o komforcie cieplnym :cry:
    BUCKS
    Level 39  
    Ja bym jeszcze sprawdził regulator TECH np. ST-292 v2.

Osobiście używam Salus RT510RF z histerezą 0,5 stopnia i jest o niebo lepszy od Euroster Q7TXRX w przypadku ogrzewania starego, nieocieplonego budynku.
    Nie wiem jak inne Eurostery ale ten Q7 ma dużą zwłokę pomimo teoretycznie małej histerezy. Tryb PWM to porażka ta pseudo inteligencja regulatora nie sprawdziła się w moim przypadku. Może w ocieplonych budynkach ma to większy sens.
    Wystarczy przyłożyć rękę, aby coś zmienić w ustawieniach i Q7 już reaguje na ciepło ciała i potem długo powraca do wskazania normalnej temperatury, więc ogrzewanie wtedy świruje i wychładza za bardzo pokój. Ogólnie czujnik temperatury jest jakiś tandetny w mojej ocenie i Salus RT510RF radzi sobie lepiej.
    Euroster Q7 RXTX ma gorszy zasięg niż Salus RT510RF oraz ma kilka innych błędów programowych wpływających na jego ergonomię. Ja go określam jako drogi i niedopracowany produkt.
    Skoro topowy model Eurostera mnie rozczarował to rozczarowała mnie cała firma Euroster i skreśliłem ją z listy producentów regulatorów ON/OFF.

W Salusie brakuje mi opcji wyboru mniejszej histerezy, bo do wyboru mamy tylko 0,5 lub 1,0 stopnia, a moim zdaniem 0,4 byłoby dla mnie idealne przy zachowaniu charakterystyki jaką oferuje Salus.

Moja praktyka pokazuje, że każdy regulator jest inny i ma swoją specyficzną charakterystykę pracy, także nie można sugerować się wyłącznie danymi technicznymi lecz trzeba dany model kupić i przetestować w swoich warunkach.
    Na papierze Q7 jest lepszy od Salusa ale w praktyce w przypadku mojego mieszkania do Q7 nie dorasta do pięt Salusowi RT510RF.

Aurathona żadnego nie testowałem ale z racji, że Euroster i Aurathon to była kiedyś jedność to po rozczarowaniu Eurosterem Q7 TXRX nie byłem skłonny do testowania Aurathona.
    Gdybym nie miał Salusa RT510RF to bym kupił na testy Tech ST-292 v2.
    babarek
    Level 13  
    Kupiłem Tyboxa 137. Pierwsza opinia: zasięg ok, histereza mała, reakcja na zmiany temp. zadowalająca.
    Kończy się sezon grzewczy wiec prawdziwym testem okaże się dopiero kolejna jesień/zima.
    babarek
    Level 13  
    Tybox 137 okazał się dobrym wyborem. Polecam ten termostat.