Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja systemu naprowadzającego sondę meteorologiczną

28 Kwi 2019 00:20 141 3
 • Poziom 6  
  Cześć wszystkim, wchodzę znowu z kolejnym dziwnym tematem.
  Tym razem zamierzam spełnić swoje "najskrytsze marzenia", czyli wysyłam kampanie reklamową w "kosmos". Ale przejdźmy do konkretów.

  Balon meteorologiczny chciałbym wysłać. Otóż problem znajduje się w elektronice pozwalającej na konieczne dla mnie odnalezienie jej.
  Widzę tu kilka ciekawych opcji:
  1. Raspberry/Arduino + moduł GPS i GSM i ewentualnie jakieś sensory (to wszystko zaprogramowane na wysyłanie danych na mój prywatny serwer)
  2. Smartfon z Androidem przesyłający za pomocą aplikacji własno-zrobionej lub jakiejś (nie wiem jakiej) ze Sklepu Play na mój lub jakiś inny serwer dane z sensorów urządzenia oraz lokalizację.
  3. Przerobiona klasyczna sonda RS-41, odbierana za pomocą skromnego tunera USB i antenki kierunkowej
  4. I najbardziej futurystyczna opcja, czyli przerobienie RS-41 tak aby wysyłała wszystkie dane i przez jej własny radiowy moduł, i przez dorobiony oraz odpowiednio zaprogramowany nadajnik GSM.
  Jeden kolega z grupki dyskusyjnej stwierdził, że po takim zestawieniu nie mam co liczyć na poprawny odczyt danych ale powiedzmy, poczekam na wasze zdanie co do tego pomysłu. Dzięki wielkie. :D
 • Poziom 9  
  c2h5oh napisał:

  Mam nadzieję, że pozwolenie na wypuszczenie balonu już załatwiłeś?


  Na wypuszczenie balonu meteorologicznego nie jest potrzebne żadne "pozwolenie". Wystarczy zgłoszenie do PAŻP, i to tylko wtedy, kiedy balon miałby się znaleźć w strefie podlegającej ograniczeniom: http://www.pansa.pl/OPS/mapy/mapa_balony.html

  Poza tym, skoro autor wątku jest dopiero na etapie planowania misji, to nie musiał "już załatwiać pozwolenia". Może to zrobić na 10 dni przed planowanym startem.
 • Poziom 6  
  Dobra, a więc poczytałem trochę i wydaję mi się, że będzie najlepiej jak wypuszczę dwie przeprogramowane sondy rs-41 oraz dorzucę tak dla zabezpieczenia jakiś tracker gps.
  Sygnał będę odbierał SDRem DX PATROL MK3, bo taki zamierzam kupić, nie wiem czy jest jakiś lepszy w tej cenie, nie chcę odchodzić od wątku, ale możecie zobaczyć czy to coś warte jest uwagi.
  Druga sprawa to antena, będę miał do dyspozycji mobilną Nagoyę NL-770R, jakiegoś Cometa do ręczniaka i chciałbym dokupić coś bardziej kierunkowego. Myślałem nad jakąś typu Yagi, czyli pewnie telewizyjną, polecacie jakąś konkretną?

  Planuję wypuszczenie balonu w strefie położonej stosunkowo blisko lotniska, także o kwestie prawne nie musicie się martwić, na pewno nie zamierzam płacić za lądowanie awaryjne.