Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Toshiba Tecra A11-11Q - nagle przestał się włączać

28 Kwi 2019 00:22 129 5
  • Poziom 11  
    Witam,

Mam taki problem, laptop działał, Windows był w hibernacji, do zrobienia było gniazdo zasilania, bolec się ruszał i nie łączył. Laptop rozebrany do kadłubka, gniazdo na kabelku, przylutowałem + do bolca, płyty nie musiałem nawet ruszać, podpiąłem zasilacz żeby sprawdzić czy działa i gniazdo nie rozłącza - wszystko ok. Zacząłem składać i przed samym wkręceniem śrubek i założeniem dysku i baterii podpiąłem ładowarkę żeby sprawdzić, odpalał się do biosu i próbował bootować przez PXE. Poskręcałem go do końca, założyłem dysk i baterie, podłączyłem ładowarkę a tu zonk, laptop po włączeniu po paru sekundach się wyłączył, ekran cały czas czarny, słychać kliknięcie w dysku takie jak właśnie przy ostrym odłączeniu z prądu. Teraz jest w tak jakby pętli samoczynnego włączania się i wyłączania:
    1. Włączenie z przycisku, parę sekund i wyłącza się z wyłączeniem dysku na ostro.
    2. Samoczynne włączenie i natychmiastowe wyłączenie, dysk nawet nie zdąży rozpędzić talerzy.
    I teraz z powrotem od 1 samoczynnie się zaczyna ale czasami laptop działa kilkanaście sekund i dysk jest wyłączany normalnie, a nie na ostro. I tak w kółko wg tej sekwencji się włącza i wyłącza.
    Rozkręciłem go, wyciągnąłem płytę, odpiąłem baterie cmos, sama płyta z podłączonym tylko panelem z przyciskami (w tym power) i ładowarką zachowuje się tak samo.
    Zauważyłem, że sam się włącza po podpięciu ładowarki bez różnicy czy jest bateria włożona czy nie. Ogólnie zaświeca się power i numlock na klawiaturze, mignie od dysku i wpada w tą pętle jak wyżej napisałem. Jak tak chwile się go zostawi to radiator jest dość ciepły, a wentylator nie odpala. Na wyciągnięcie ramu za to reaguje, zaczyna migać ledami już nie pamiętam jak dokładnie i wentylator wchodzi na maksymalne obroty, nie wyłącza się tak jak wyżej opisałem. Zmiana ramu oczywiście nic nie daje tzn dzieje się tak jak na tym co był w laptopie.

Pierwszy raz trafiłem na taką minę, komuś przychodzi do głowy cokolwiek czemu nagle przestał działać?
  • Poziom 9  
    sprawdź dwa pierwsze bezpieczniki za wtyczką na płycie od gniazda zasilania ;) i leć po nich dalej ;) może uwaliły się te bezpieczniki albo może cały układ zasilania.
    Masz możliwość podpięcia pod zasilacz serwisowy, żeby sprawdzić ile pobiera? może też jakieś zwarcie się zrobiło
  • Poziom 11  
    Sprawdzałem napięcia chyba wszystkich przetwornic i wydają się być ok. Bezpieczniki też.
    Jedno tylko mi się nie podobało bo zaraz po włączeniu jest 0,90 i po 2-3 sekundach rośnie do 1,03. Nie wiem czy to normalne zachowanie. Jest koło procesora. Druga przetwornica daje 1,05 cały czas, jest po przeciwnej stronie procka. Procek to Intel i3 pierwszej generacji, już z zintegrowaną grafiką
    Ładowanie baterii działa, przy włożonej baterii i podłączonym zasilaczu świeci się LED od ładowania. Gaśnie na moment jak się laptop wyłącza i świeci z powrotem.
    Laptop zachowuje się tak samo na samej baterii, na samym zasilaczu jak i na baterii i zasilaczu jednocześnie (oprócz diody ładowania oczywiście i samoczynnego włączenia po podłączeniu zasilacza).

Chyba się poddaje, roboczogodziny już dawno przekroczyły koszt płyty używanej.
  • Spec od monitorów
    Taka płyta pod
    i5- M520
    RAM: 2GB DDR3 (1.8GB usable) (Max 4GB)
    chipset Intel QM57
    czyli T. Tecra A11
    Toshiba FHNSY1 (Henderson10/10C (VP)) z 2009r.
    Toshiba Tecra A11-11Q - nagle przestał się włączać

Czasem model z tej serii oparto o Tecra A11 Intel , platforma Fhnsy2
    RAM max.8GB
    HM55

płyta opisywana p.nr: A5A002692010 to z dodatk. gpu
    * lub Elvikom Link
    Toshiba Tecra A11-11Q - nagle przestał się włączać Toshiba Tecra A11-11Q - nagle przestał się włączać

Toshiba Tecra A11-11Q - nagle przestał się włączać
  • Poziom 11  
    Jak wyżej, temat zamykam.