Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak regulacji obrotów, działa tylko MAX - Szlifierka szybkoobrotowa Meec 170 W

28 Kwi 2019 00:40 306 27
  • Poziom 11  
    Witam, problem tkwi w braku regulacji obrotów, szlifierka działa poprawnie tylko przy włączeniu na MAX, obroty poniżej tej skali nie reagują (tzn jak się włoży wtyczkę do gniazda parę razy, to obróci trochę i stanie ale za pierwszym włożeniem do gniazda nie dzieje się nic.)
    Styki na płytce były przegrzane, jeden ze styków regulatora obrotów został wypalony tak że powstała dziura w płytce. (ktoś to połączył drucikami)
    Pytanie jest następujące, czy tylko regulator obrotów jest odpowiedzialny za to, że nie ma obrotów poniżej najwyższych czyli skali MAX ?.
    Płytkę oczywiście wymienię na nową ponieważ ta spalona już nie nadaje się do użytku tylko proszę o podpowiedź co jeszcze ewentualnie mogło ulec uszkodzeniu.
  • Poziom 40  
    ddamianekk18 napisał:
    czy tylko regulator obrotów jest odpowiedzialny za to, że nie ma obrotów poniżej najwyższych czyli skali MAX ?.

Tak. W położeniu Max. regulator jest pomijany.
  • Poziom 11  
    Można tam zastosować jakiś inny potencjometr czy musi być konkretnie taki sam jak był ?.
  • Poziom 40  
    ddamianekk18 napisał:
    Można tam zastosować jakiś inny potencjometr czy musi być konkretnie taki sam jak był ?.

W zasadzie można, ale oryginalny lepszy. Ciekawe, czy sam regulator sprawny.
  • Poziom 11  
    Skoro mówisz, że w pozycji MAX jest on pomijany i szlifierka działa to wskazuje na to, że uszkodzony jest własnie regulator i to jego chciałem zastąpić innym.
    Gdzie można kupić oryginalny do takiej szlifierki ?.

Nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy ale pisząc regulator obrotów miałem na myśli tylko to kółko ten potencjometr a nie cały układ na płytce.
    Cały układ regulacji obrotów można kupić za 40zł plus wysyłka to pewnie z 50zł a to przewyższa koszt używanej szlifierki a więc gr nie warta świeczki.
  • Poziom 40  
    ddamianekk18 napisał:
    cały układ na płytce.

To jest regulator. Potencjometr, tylko zadaje ustawienia. Znasz parametry oryginalnego potencjometru ?
  • Poziom 11  
    Nie ma na nim oznaczeń.
    Triak ma oznaczenie Z0409mf 1323
  • Poziom 40  
    ddamianekk18 napisał:
    Nie ma na nim oznaczeń.

Marnie to widzę. Daj jakieś wyraźne zdjęcie.
  • Poziom 11  
    Ok, jutro zrobię i dodam. A co konkretnie chcesz zobaczyć ? Pytam po to aby nie wrzucać bez sensownych zdjęć.
    Z tego co pamiętam to układ jest dosyć prosty, na płytce znajduje się jeden triak, dwa rezystory, dwie lub trzy diody prostownicze, dwa dławiki, potencjometr oraz kondensator przeciwzakłóceniowy.
    Żaden z wyżej wymienionych elementów nie wygląda na spalony, co konkretnie w tym układnie odpowiada za regulację obrotów lub bez czego nie będzie regulacji obrotów ?.

P.S Ciekawi i zastanawia mnie jeszcze to, że jak ustawię obroty poniżej skali MAX to po włożeniu wtyczki do gniazda szlifierka ruszy na "ułamek sekundy".
  • Poziom 40  
    ddamianekk18 napisał:
    Żaden z wyżej wymienionych elementów nie wygląda na spalony

Multimetrem mierzyłeś?
  • Poziom 11  
    Nie, tylko wzrokowo oceniłem, zrobię dzisiaj pomiary i dodam zdjęcia.

Sprawdziłem rezystory miernik wskazuje 2,2 MΩ, diodę zenera tylko miernikiem jak normalną diodę wskazania na mierniku podobne jak przy nie uszkodzonej zwykłej diodzie w inny sposób nie potrafię jej sprawdzić.
    Dławików nie potrafię sprawdzić. Oznaczenia elementów są fatalne, rezystory są oznaczone B OMЛT 4M3J VD, dioda ma oznaczenie 40 i nic po za tym, jeden z dławików ma oznaczenie E2094 drugi HFT, kondensator ceramiczny oznaczenie F14 823 miernik wskazuje 210nF.
    Brak regulacji obrotów, działa tylko MAX - Szlifierka szybkoobrotowa Meec 170 W Brak regulacji obrotów, działa tylko MAX - Szlifierka szybkoobrotowa Meec 170 W Brak regulacji obrotów, działa tylko MAX - Szlifierka szybkoobrotowa Meec 170 W Brak regulacji obrotów, działa tylko MAX - Szlifierka szybkoobrotowa Meec 170 W [img-4] [img-0]
  • Poziom 37  
    Witam - czy ten kondensator jest sprawny ( F14 823 ) z opisu wynika że jego pojemność
    powinna być 82000pF czyli 82nF . Proszę go jeszcze raz sprawdzić .

Dodano po 35 [sekundy]:

Dodano po 2 [minuty]:

Natomiast wartość rezystancji potencjometru może być opisana tu ( czerwona linia )

Dodano po 31 [sekundy]:

• Poziom 11  
    Sprawdziłem raz jeszcze, miernik wskazuje 170 - 196 nF. (czasem 210 - 230 nF)
    Potencjometr oglądałem dookoła chyba z 10 razy i niestety nie ma podanej żadnej wartości ani jednej cyferki bądź literki kompletnie nic.

Brak regulacji obrotów, działa tylko MAX - Szlifierka szybkoobrotowa Meec 170 W Brak regulacji obrotów, działa tylko MAX - Szlifierka szybkoobrotowa Meec 170 W [img-2] Brak regulacji obrotów, działa tylko MAX - Szlifierka szybkoobrotowa Meec 170 W
  • Poziom 37  
    Witam - to jest ten kondensator ;

Dodano po 31 [sekundy]:

• Poziom 11  
    Tak, to ten który zaznaczyłeś na zdjęciu, odlutowałem go aby ponownie sprawdzić.
  • Poziom 37  
    Witam - proszę zmierzyć pojemność tego kondensatora i zamieścić fotkę .

Dodano po 32 [sekundy]:

• Poziom 40  
    Przecież to przeciw-zakłuceniowy.
  • Poziom 37  
    Witam - tak to jest przeciw-zakłóceniowy ( chodzi o prawidłowe zmierzenie ).
  • Poziom 11  
    wojtek 9007 napisał:
    Witam - tak to jest przeciw-zakłóceniowy ( chodzi o prawidłowe zmierzenie ).

Przeciwzakłóceniowy ze względu na swoją funkcję w układzie - normalnie powinien pokazać pojemność.
    Zazwyczaj w potencjometrze wypala się ścieżka a działa tylko połączenie na krótko z pominięciem triaka (najwyższe obroty), kupno tego potencjometru graniczy z cudem, są regulatory od innych urządzeń (dedra, celma) ale ich ceny są powalające około 50 - 70zł) i nie dopasujesz ich gabarytowo.
    Niestety takie są realia, do tanich elektronarzędzi nie robi się części.
    Zapomnij o dwóch skrajnych nogach potencjometru to jest włącznik "na krótko",
    Pozostałe to: środkowy wyjście potencjometru po brzegach to co mierze na zdjęciu skrajne nogi. W moim wypadku jest to 430 kiloom, sprawdź też czy masz jakieś zmiany pomiędzy środkowym a tymi nogami obok niego jak poruszasz potencjometrem.

• Poziom 11  
    Pomiaru udało się dokonać tylko między środkową a lewą nogą potencjometru, przekręciłem potencjometrem w skali od 1 do 5 i pomiar wynosił od 0.10 do 0.40 MΩ
  • Poziom 11  
    Proszę sprawdzić: wyprowadzenie środkowe powinno być na płytce zwarte z którymś ze skrajnych, czy tak jest?
  • Poziom 11  
    Nie, środkowe wyprowadzenie potencjometru nie jest połączone z żadnym ze skrajnych.
    Skrajne zaznaczone na czerwono środek na żółto.
  • Poziom 11  
    To czerwone kółko po lewej to nie wyjście potencjometru tylko włącznika, które łączy się z triakiem.
  • Poziom 11  
    Źle Cię zrozumiałem, środkowa noga jest zwarta z prawą. Tak wygląda potencjometr po rozłożeniu widać przypalenie ale czy to oznacza całkowite jego uszkodzenie ?.
    Brak regulacji obrotów, działa tylko MAX - Szlifierka szybkoobrotowa Meec 170 W Brak regulacji obrotów, działa tylko MAX - Szlifierka szybkoobrotowa Meec 170 W
  • Poziom 11  
    Potencjometr, który sprawdzałeś jest raczej dobry (też 430 kiloom).
    Wygoogluj sobie "tester triaka", znajdziesz schemat na którym za pomocą 2 bateryjek i żaróweczki sprawdzisz triaka. Koszt tego triaka to około 1,80zł + wysyłka.
    To coś wyglądające na diodę to jest najprawdopodobniej diak. Prąd sterujący bramkę triaka to 10mA. Jak wygooglujesz "triak" to znajdziesz schemat sterowania triakiem za pomocą diaka (poglądowy).
  • Poziom 11  
    Tak czytałem już kiedyś, że zazwyczaj triak jest sterowany diakiem. Sugerujesz jego uszkodzenie ?.
    Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na to przypalenie potencjometru ?.
  • Poziom 11  
    Nie sugeruję uszkodzenia diaka, a potencjometr przecież sprawdziłeś. Musisz przyjąć jakąś systematykę, dotychczas szukałeś na wyrywki a powinieneś zacząć od triaka jako głównego elementu sterującego. Nie masz narzędzi odpowiednich do przetestowania a nie chcesz kupić triaka, żeby go podmienić to rozważ ze względu na stan tej płytki (widać że jest po przejściach) rozwiązanie zastępcze. Kup moduł sterowania na triaku (2000W - musi być do indukcyjnego obciążenia), koszt około 20zł właduj go w jakąś plastikową obudowę i zasil z niego swoją szlifierkę, przy takim zapasie mocy na pewno Ci posłuży.
  • Poziom 11  
    Potencjometr sprawdziłem, no niby pomiary są podobne do Twoich, ale kto powiedział, że nie chcę kupić triaka ?. Zapytałem tylko czy sugerujesz jego uszkodzenie ? Oraz czy zwróciłeś uwagę na przypalenie potencjometru.
    Chcę wszystkie elementy wlutować na nową płytkę jednak bez sensu to robić skoro któryś z nich jest uszkodzony.

Podaj mi stronę gdzie kupię taki triak za 1,80 plus koszty wysyłki to kupię i podmienię.