Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Optiplex 760 hobbystyczne zmiany - seria pytań

28 Kwi 2019 11:26 153 7
  • Poziom 20  
    Hej.

Wpadł mi w łapki pofirmowy optiplex 760 za zawrotną cenę 1 złocisza. W sumie to nie ma w nim szaleństwa, ale z racji tego, że zawsze chciałem pobawić się w modowanie kompa, to tu mam szansę czegoś się nauczyć i poćwiczyć na tanim sprzęcie. Jak coś się popsuje, to niewielka strata.

Do głowy wpadł mi więc nieco szatański plan.
    Bazując na temacie: Link widzę w pierwszym zagadnieniu drobną niespójność.
    Nie do końca jest tu czytelna informacja czy mogę upakować Xeona X5XXX. Mam niby chipset Q45 rev 03, ale nie boję się ryzyka - procesor kupiony w Chinach nie jest aż taki drogi. Z drugiej strony jak mam kupić i ma nie działać to lepiej polować na Q9650, który pewnie będzie kosztował ze 2 razy więcej...

Co myślicie? Ryzykować?

Druga kwestia, to update biosu - modowany, czy oryginał ze strony della? Z oryginałem sprawa jest banalnie prosta.

Kolejna kwestia - RAM (DDR2). Ile można upakować na płytę 0G241D - 8 czy 16?
    Grafika - coś mocnego, taniego na jeden slot, co nie będzie miało bottlenecka w procesorze. Widziałem gdzieś na OLXie jednoslotowe 750TI 2GB DDR 5. No chyba, że macie pomysł na coś mocniejszego co uda się włożyć do standarowej obudowy, gdzie dwuslotówka nie wejdzie.

Ma powstać z tego komputer, na którym odpalę GTA V oraz tytuły podobne wiekowo, ale w założeniu w FHD, z obciętymi detalami. Komputer jak się uda poleci jako prezent za 2-3 miesiące dla mojego znajomego, żeby miał coś na czym może jeszcze zagrać.

Jak widzicie pomysł na projekt jest, ale wymaga on czasu i drobnych nakładów finansowych, a chciałbym, żeby sprzęt współgrał. Pytania tutaj na pewno jeszcze będą padać.
  • Poziom 20  
    Już widzę, że Xeon 5xxx niestety odpada. W grę wchodzi więc E3363 lub Q9XXX
    Kolejna kwestia dotyczy chłodzenia. Seryjne E8600 ma TDP 65W. Tyle ma tylko Q9400S (nie znalazłem nigdzie dostępnego w PL). Pozostałe Q series mają po 95W, za to xeon tylko 80W TDP.
    https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/compare.html?productIds=35279,33922,35605,35365,40814,35428
    Coraz bardziej skłaniam się więc między Q9400S, a X3363 (przewaga dzięki dostępności).
    Seryjne Chłodzenie della jest dość dziwnie zorganizowane. Czy przy zmianie TDP nie potrzebuję czegoś wydajniejszego? Jak zmacałem radiator procka to przy E8600 jak przeglądam net i piszę tego posta jest on po prostu zimny (chłodniejszy niż moja dłoń).
    HW monitor pokazuje temp na rdzeniach na poziomie 36-40 stopni Celsjusza.
  • Poziom 20  
    Czyli modowany BIOS. albo dogranie ręczne z instrukcji. Musze przyznać, że jesli nie uda mi się z 9650, to będe próbował z Xeonem. W koncu to dla mnie eksperyment nieco naukowy. Napisałem do sprzedającego na OLX, czekam na odzew.
  • Poziom 27  
    Z beselem byłbym ostrożny. Optiplex 755 sypał błędami i BSODami. Na amerykańskich forach także o tym pisali.
  • Poziom 20  
    Przybył procek. Finalnie wpadło Q9650. Komputer pracuje stabilnie.

Natomiast mam dylemat co do karty graficznej. Jak wiadomo do budy optiplexa 760 można włożyć tylko kartę na 1 slot. Obecnie siedzi w nim GT740 z 1GB pamięci - mocno słabo.
    Pomyślałem, że zawsze można próbować włożyć kartę która konstrukcyjnie porty wyjściowe ma na dolnym śledziu, a górny jest tylko do wentylacji, bo przecież obudowa ma tam i tak kratkę.

Poszukałem troszkę i teoretycznie i mogę kupić używaną GTX 750 TI 2GB DDR5 na 1 slot - jakieś 260zł.
    Teoretycznie znalazłem też GTX 950 (poniżej 300zł) w wersji krótkiej, z małym chłodzeniem na dwa sloty, ale złącza tylko na dolnym, wiec można próbować wywalić śledzia. Ewentualnie można go po prostu odciąć w połowie, a karta nie wymaga dodatkowego zasilania.
    Jest też teoretycznie 1050 na jeden slot, ale cena jest zdecydowanie poza rozsądkiem, a procesor pewnie będzie wąskim gardłem.
    GTXa 660 na 1 slot nie znalazłem.

Czy ktoś podrzuci jakiś pomysł na kartę graficzną, która będzie w miarę sensowna? Chciałbym się zamknąć w okolic max 250 - 300zł, stad propozycje powyżej. 950 wydaje się być kuszącą ofertą, ale może ktoś podrzucić ciekawszą propozycję.

Oczywiście na system wpada jakiś tani dysk SSD (ostatnio widziałem PNY za niecałe 80zł za 120 GB, nowe). Na gry - talerz 500GB.
    Aktualnie 6GB RAMu DDR2 - docelowo pewnie włożę max który obsłuży płyta, czyli 8, ale to zależy od ceny grafiki. Na chwilę obecna mam konfigurację 1+1+2+2, bo takie kości znalazłem w swoich starociach, po rozbiórce padniętego sprzętu z firmy.

Wiedźmin 3 na tym się pewnie nie odpali, choć na GTX750 TI, 8GB DDR3 i Xeonie W3520 w 1080 poszedł w niskich detalach (~40 fps, ale bez testu w Nowigradzie), choć może w 720p się uda?
    Ale celujemy tutaj w gry pokroju GTA V, Fallouta 3, 4 i New Vegas, Wiesiek 2, Pewnie jakiś Grid 2 czy AC Black Flag, może Unity. Zakładam, że dla GTA V raczej nie będzie problemem odpalenie w 1080, ale pewnie AC Unity już będzie problemem. Zawsze pozostaje mniejsza rozdzielczość.