Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FOTOPUŁAPKA, KAMERA MYŚLIWSKA GSM - jakość, matryca, optyka

28 Kwi 2019 16:20 135 1
 • Poziom 1  
  Dzień dobry!
  Planuję zakup fotopułapki/kamery myśliwskiej. Chciałbym mieć wgląd na to, co się dzieje na działce, położonej z daleka od miejsca zamieszkania.Wkrótce stanie na niej dom - urządzenie posłuży do zapewnienia ochrony materiałów budowlanych, i sprawdzania postępów prac budowlanych.
  Fotopułapka miałaby zawisnąć na słupie elektrycznym - dość wysoko - 4 - 5 m nad ziemią.
  W grę wchodzi tylko zasilanie bateryjne. Urządzenie mam mieć moduł 4G (LTE) - chyba najlepszy do przesyłu materiału na komórkę (zasięg na miejscu jest b. dobry).

  Od kilku dni dokonuje dość wnikliwego przeglądu urządzeń dostępnych zarówno na rynku polskim, jaki i zagranicznym.
  Wydaje się, że najlepiej będzie kupić coś z dystrybucji polskiej - by uniknąć problemów z konfiguracją i sterowaniem poprzez kanał GSM.
  Doszedłem do kilku istotnych wniosków:
  1. Materiał filmowy i zdjęciowy, jaki produkują fotopułapki jest b. słabej jakości (nawet w przypadku tych urządzeń, o których producenci/sprzedawcy piszą o dużej ilości megapixeli i o doskonałej jakości matrycy CMOS). Widzę przepaść pomiędzy jakością filmów i zdjęć z fotopułapek i przykładowo tych z komórek (np. Samsung S7).
  2. W specyfikacjach fotopułapek trudno też odnaleźć informacje nt. elementów, które istotnie wpływają na jakość materiału zdjęciowego np.: jaka jest wielkości matrycy (w milimetrach) i gęstości osadzenia elementów światłoczułych, jaką optykę wykorzystano (szklane soczewki?), sposób nastawiania ostrości, itd.
  3. Dość istotna jest praca przy słabym świetle (nie mówię o nocy) - jeśli nawet kamera wykonuje dość dobre filmy/zdjęcia w słoneczny dzień, to filmy wykonywane w półmroku są w większości b. niewyraźne
  4. Zdjęcia/filmy obiektów położonych blisko są ostre/wyraźne, to co znajduje się daleko jest czasem trudne do rozpoznania.
  Korzystając z kamery leśnej chciałbym mieć z niej pożytek i móc: odczytać numery tablic rejestracyjnych, rozpoznać osobę, itp.
  Czy w Waszej opinii jest możliwe dokonanie zakupu dobrej jakościowo fotopułapki w rozsądnej cenie (500-1300 zl)?
  Jeśli nie, to w jakiej? Czy jesteście w stanie wskazać modele fotopułapek, które byłyby pozbawione wspomnianych wad?
  Chętnie poznam Wasze doświadczenia w założonym tu temacie. Za co z góry dziękuję.
 • Poziom 30  
  Miałem doświadczenia z trzema tego typu urządzeniami, używanymi głównie do robienia zdjęć. Doświadczenia podobne do Twoich. Przede wszystkim jakość zdjęć fatalna. Jeszcze w odległości kilku metrów od obiektywu i przy dobrym oświetleniu "coś" widać. Dalej już tylko można się domyślać. Ponadto, fotopułapka Medion miała tendencje do prześwietlania obrazów z nieznanych mi powodów. Jakość zdjęć nocnych też podła - właściwie nie da się rozpoznać niczego.

  Produkty "Denver" i "Rollei" miały być znacznie lepsze. Mam jednak wrażenie, że w środku dość podobnej obudowy umieszczono te same "bebechy". Jakość zdjęć także niezadowalająca. Co ciekawe, jedna z kamer oferowana jako wodoodporna (IP65) regularnie "łapała wodę" podczas deszczu. Co jeszcze? Wysoka prądożerność - baterie trzeba wymieniać zbyt często. W fotopułapce, gdzie producent deklarował czas czuwania na 3 miesiące, wystarczały czasem jedynie na kilka dni!

  Reasumując, żadna z kamerek nie spełniła moich oczekiwań. Nie nadają się do monitorowania, nie sprawdzają się przy nadzorowaniu obiektów, zupełnie nie dają sobie rady ze zwierzakami. Odpuściłem sobie temat. Być może jakieś bardzo drogie modele są pozbawione opisanych wad. Jednak jak dotąd, praktycznie bez względu na cenę (w rozsądnych granicach oczywiście) wszystkie fotopułapki wyglądały podobnie. Sądzę że ich najsłabszym punktem są kiepskie obiektywy (jak w najsłabszych kompaktach) i bardzo słabiutkie matryce, gdzie rozdzielczość jest interpolowana programowo - w kilku modelach rzekomo 12Mpix.