Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligetny włącznik światła, gdy w starym włączniku jest tylko faza

28 Kwi 2019 21:20 3654 12
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie.

Chciałbym wymienić mój przełącznik światła na "inteligetny", tj. taki który można przełączyć i ręcznie i przez Wifi.
    Dokładniej, wybrałem Sonoff Touch, z racji na łatwość w jego przeprogramowaniu (dostosowaniu do własnej aplikacji do zarządzania domem).

Na suficie mam dwa źródła światła, także chodzi mi o przełącznik z 2 przyciskami:

Problemem jednak jest fakt, że do starego przełącznika doprowadzona jest tylko faza, rozdzielana przez niego na dwa obwody do obu źródła światła. Natomiast Sonoff Touch potrzebuje jeszcze przewodu neutralnego, jako że zawiera w sobie także mikrokontroler i moduł WiFi.

Tak wygląda sytuacja obecnie, ze starym przełącznikiem:

Z tego co zakładam, kabel neutralny idzie razem z fazowym nad ościeżnicą z prawej strony (po drugiej strony ściany po prawo nad ościeżnicom mam skrzynkę i wszystkie bezpieczniki), po czym faza samotnie schodzi na dół do włącznika, stąd wracają 2 kable dla 2 źródeł światła. I dalej już razem z neutralnym idą sobie do sufitu i po nim (sufit podwieszany). Potwierdza to chyba zdjęcie z remontu (po wymianie instalacji elektrycznej przez elektryka.

Jak widać, mieszkanie jest już po remoncie, świeże pomalowane ściany, bardzo blisko drzwi znajdują się też kadry z materiału podobnego do fototapety. Dlatego szukam rozwiązania, które finalnie nie popsuje wyglądu ściany i nie ma wymaga jej całkowitego przemalowania (bardzo problematyczne z racji m.in. na te wspomiane kadry z fototapety), czy kurzenia (problem z zabezpieczeniem wszystkich elementów i kadrów).

Do każdego kucia, gładzi, kładzenia kabli w ścianie zamierzam zatrudnić odpowiedniego fachowca - niestety nie znam obecnie zaufanego człowieka od gładzi/maskowania kabli.

Rozważane przeze mnie rozwiązania:

1. Przekuć się (nie ja osobiście oczywiście) od włącznika do kabla neutralnego, podłączyć Sonoff Touch z neutralnym, ukryć bruzdę.
    Zalety: instalacja zadziała wtedy dokładnie tak jak miała.
    Wady: problem z zamaskowaniem powstałej bruzdy - czy da się to zrobić tak by wogóle się nie odznaczała ze ściany? Wiem że problem będzie z odcieniem farby gdy stara jest już jaki czas, ale bardziej teraz myślę o odznaczających się krawędziach, niż kolorze.

2. Jak wyżej, ale poprowadzić neutralny z szafy po prawo obok (to ta biała powierzchnia po prawo - tam mogę dowolnie się wykuć i zasłonić wszystko płytą), stąd do ościeżnicy i z ościeżnicy do źródła światła:
    Zalety: Mniejsza powierzchnia kucia ściany.
    Wady: Nadal trzeba ją jednak zamaskować. Kabel w ościeżnicy.

3. Jak w 1., ale poprowdzić kable po ścianie, w maskownicach.
    Nie uwzględniam: nie podoba mi się to estetycznie.

4. Pozostawienie starego włącznika, zamontowanie w źródłach światła (tam już mam oczywiście wyprowadzoną i fazę i neutralny) po jednym Sonoffie (już nie Touch, a zwykły przełącznik sterowany Wifi).
    Zalety: Bez kucia, bez myślenia jak zostawić ścianę ładną.
    Wady: Instalacja nie działa do końca tak jak chcę. Dokładniej powstaje 1 przypadek: gdy wyłączę światło ręcznie, nie dam rady go włączyć przez Wifi (i na odwrót). Działa to natomiast gdy przez Wifi chciałbym np. podczas oglądania filmu wyłączyć chwilowo światło w pokoju. Gorzej z włączaniem.

5. Przełączniki inteligentne niewymagające kabla neutralnego.
    Zalety: Bez kucia, bez myślenia jak zostawić ścianę ładną.
    Wady: brak?
    Szczerze mówiąc nie rozumiem jednak jak taki przełącznik jest w stanie funkcjonować bez neutralnego gdy odcina prąd do światła.
    Jednak znalazłem przełączniki które podobno dają radę, np SESOO SY3-02 na fale radiowe. Zintegrowanie go z moim układem zarządzania domem polegałoby na zbudowaniu odpowiedniego emitera.

Co sądzicie? Może macie lepsze pomysły lub uwagi do któregoś z rozwiązań?
    Naprawde nie chcę oszpecić ściany. Różnica kosztu rozwiązań nie jest już natomiast aż tak istotna.

Dodano po 27 [minuty]:

Znalazłem też taką wersją rozwiązania z użyciem Sonoff Touch oraz Sonoff przy każdym źródle światła, ze zmianą w okablowaniu przy źródle światła, niestety nie do końca rozumiem mechanizm działania dzięki któremu miałbym używać fazy jak neutralnego w Sonoff Touch i jak to przerobić na 2 źródła światła:
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 27  
    PolGraphic napisał:
    SESOO SY3-02
    niech Kolega tego nie kupuje, chińczyki nawet nie odróżniają mocy od napięcia. Pewnie badziew. Co do rysunku na dole, dolnej jego części, to przed żarówką jest moduł Wi-Fi sparowany z tym robiącym za łącznik klawiszowy, ale on też wymaga podłączenia przewodu neutralnego. Jeśli jest gładź na ścianie to wykucie rowka i puszczenie w nim przewodu nie będzie problemem. Na zdjęciu z remontu widać puszkę pod sufitem nad przełącznikiem, także dodanie niewiele ponad metra jednej żyły przewodu nie oszpeci aż tak ściany-może być też niewidoczne. Jaki tam jest kolor farby?

Dodano po 1 [minuty]:

Już lepiej Sonoff z 1. zdjęcia, dotykowy z modułem Wi-Fi.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź. Hm, skoro chińskie niepewne to znalazłem jeszcze inne np.: B-LINE na allegro (też chyba nie wymaga neutralnego). Sonoff Touch niestety go potrzebuje.

Czy tego też jednak lepiej nie rozważać?

Co do koloru o który zapytałeś, to jest to Swan Beckers'a, tyle że malowanie było dobre 2 lata temu, więc ponowne położenie farby tylko w miejscu bruzdy będzie się chyba jednak odznaczać? A pomalowanie całości byłoby mocno problematyczne, m.in. ze względu na przyklejone na ścianie fragmenty fototapety. Tak czy tak, mam dostęp do konkretnie tej farby.

Ogólnie rzecz biorąc jestem bardzo zadowolony z tego jak poprzedni robotnik wyrównał i pomalował ściany (niestety nie przyjmuje już nowych zleceń). Jest równo, gładko i jednolicie. Dlatego bardzo zależy mi by tego nie popsuć, szczególnie gdyby istniało rozwiązanie bez kucia. A jeżeli z, to by nie odznaczało się potem miejsce na ścianie - niby tylko ok. 1m, ale jednak przy wykończonym równo mieszkaniu i taki 1m widać.
  • Poziom 27  
    Pamięta Kolega jaka gładź była kładzona (wiem, absurd bo lata minęły), ściana jest chropowata w dotyku czy gładka, jak pod tapetę to pewnie gładka? Jeszcze pytanie jakie źródła światła tam są lub będą, bo B-LINE obsłuży co najwyżej 100W, jeśli LEDY lub energooszczędne żarówki to mniejszej mocy.
  • Moderator sekcji Technicznej
    Mogę Ci tylko doradzić poczytanie kilku artykułów, byś wiedział czego wymagać od prawdziwego elektryka przed następnym remontem. Bo skoro jesteś teraz tuż "po", a pod wyłącznikiem masz tylko fazę, to nie elektryk wykonywał Twoją instalację. To był pseudo-elektryk.
    Bezpuszkowa instalacja elektryczna to podstawa!
    Jak należy poprowadzić bezpuszkową instalację elektryczną?
    Bezpuszkowa instalacja gniazdek wtyczkowych, krok po kroku
  • Poziom 9  
    Tumiwisizm napisał:
    Pamięta Kolega jaka gładź była kładzona (wiem, absurd bo lata minęły), ściana jest chropowata w dotyku czy gładka, jak pod tapetę to pewnie gładka? Jeszcze pytanie jakie źródła światła tam są lub będą, bo B-LINE obsłuży co najwyżej 100W, jeśli LEDY lub energooszczędne żarówki to mniejszej mocy.

Nie aż taki absurd, ponieważ być może znajdę jeszcze opakowanie w piwnicy, gdzie przechowuję resztki materiałów budowlanych z remontu. Ściana jest dość gładka, leciutko tylko równomiernie chropowata ale to już chyba faktura farby.

Co do źródeł światła to są tam dwa plafony Hollywood z Castoramy, każdy z miejscem na 3x GU10.
  • Poziom 27  
    PolGraphic napisał:
    Ściana jest dość gładka, leciutko tylko równomiernie chropowata ale to już chyba faktura farby.
    Jeśli za fakturę ściany odpowiada farba to z zaszpachlowaniem miejsca po nowym przewodzie nie powinno być problemu, a kładąc na to taśmę fizelinową będzie pewność, że gładź w miejscu położenia przewodu nie odpadnie. Nieraz widziałem jak "fachowiec" wykuł rowek na przewód, nie usunął pyłu i na dodatek tłustą i brudna łapą się na tym opierał, a później kawałek gładzi wypadł z miejsca.
    PolGraphic napisał:
    Co do źródeł światła to są tam dwa plafony Hollywood z Castoramy, każdy z miejscem na 3x GU10.
    Dobrze, ale jakiej mocy są tam żarówki? Bo chcąc podłączyć Sonoffa trzeba zwrócić uwagę na moc pobieraną prze źródło światła.
  • Poziom 9  
    Tekst zbędny usunąłem. [retrofood]

Tumiwisizm - czyli mówisz by nie bać się kucia? Czy może jednak po prostu pójść w ten B-LINE?

Co do mocy to niestety nie pamiętam teraz dokładnie (być może po 3W ale muszę jeszcze sprawdzić - wykręcają się beznadziejnie z tej oprawy z Castoramy), ale myślę że spokojnie zamykam się poniżej progu, a jeżeli nie mogę zmienić żarówki na nieco słabsze - pokój jest jasny i dobrze nasłoneczniony, wieczorem nie potrzebuję mega-oświecenia ;)
  • Poziom 27  
    Tekst zbędny usunąłem. [retrofood]

PolGraphic napisał:
    czyli mówisz by nie bać się kucia?
    Pewnie, że się nie bać! Niech jeszcze Kolega powie, przewód od gniazdka jest puszczony w ścianie bez żadnego korytka/rurki? Domyślam się, że nie ma, bo wtedy wystarczyło by przeciągnąć przewód do górnej puszki. Jeśli sterowanie ze smartphona to z modułem broadlink. Ten kosztuje, ale z drugiej strony
    PolGraphic napisał:
    Różnica kosztu rozwiązań nie jest już natomiast aż tak istotna.
    Osobiście bym był za zrobieniem rowka na przewód, im więcej elektroniki tym więcej możliwości usterki, a teraz robią chińszczyznę z "gwarancją" na 2 lata, a po tym czasie zaraz się psuje i albo naprawa, albo kupić nowe. A w jednym przewodzie nie przełączniku (nawet ten Sonoff) nie ma się co zbytnio popsuć. Najprostsze rozwiązania są najlepsze.
  • Poziom 9  
    Przewód jest jak piszesz Tumiwisim, puszczony bez rurki (trzy kable - pierwsza faza przychodząca i potem dwie wychodzące do każdego źródła światła osobno, wszystkie trzy puszczone w jednej otulinie przez ścianę w górę od gniazdka).

Hm, obdzwoniłem 8 elektryków i każdy stwierdził że "nie zajmujemy się takimi drobnymi rzeczami". A jednak wolałbym sam nie szaleć z kuciem i prowadzeniem neutralnego z puszki do włącznika.

A taki być może głupi pomysł:
    1. wymienić źródło światła na suficie na sonoffa wifi (przełącznik bez dotyku, samo sterowanie wifi),
    2. równolegle wtedy do tego nowego sonoffa wpiąć źródło światła którym ten sonoff sufitowy będzie sterował,
    3. zamiast włącznika światła dać wtedy sonoff toucha, którego fazę połączyć normalnie, a neutralny wpiąć jako to co wychodziło kiedyś z włącznika (dawna faza) i który teraz by szedł do sonoffa na suficie a dalej do neutralnego.
    I wtedy ustawić go by nie załączał niczego już, ale mogę zczytywać od niego sygnał po wifi wcisnięcia przełącznika i tym sygnałem (łapiąc go i dodając scenariusz w mojej aplikacji która i tak chodzi już 24/7 sterując innymi rzeczami) sterować sonoffem na suficie.

Czy dobrze rozumiem że wtedy obwód będzie wyglądał tak (szeregowo): neutralny -> sonoff na suficie (do niego równolegle źródło światła - więc jego wyłączanie/włączanie nie odetnie zasilania od samych układów w sonoffach) -> sonoff touch w ścianie -> faza. Czy to wogóle może działać w ten sposób? Obyłoby się wtedy bez kucia, jedynie z małą przeróbką przy źródle światła (co mogę ukryć pod kloszem).

Innymi słowy, wydaje mi się że teraz instalacja wygląda tak (nie jestem pewien czy dobrze narysowałem neutralny?):

Na zielono zaznaczyłem miejsca gdzie mam swobodny dostęp / mogę wprowadzać zmiany bez kucia ścian (wewnątrz "puszki" przełącznika oraz przy źródłach światła, pod oprawami.

A chciałbym ją przerobić tak:

Wtedy tym dalszym źródłem światła steruje normalnie sonoffem, a tym bliższym zczytuję sygnał wifi naciśnięcia klawisza i steruję sonoffem na suficie. Tylko takie połączenie w jeden szereg sonoff touch i sonoff (a on dalej równolegle ze źródłem światła) będzie działać?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Pomysł z drugiego rysunku jest w porządku, ale mam propozycję tylko nie wiem co Kolega @PolGraphic na to: Dać sonoff'a touch'a z jednym dotykiem w miejsce starego łącznia światła, ale w taki sposób żeby sonoff włączał obie żarówki na raz (można wkręcić dwie słabsze, żeby aż tak prądu nie zużywały i przełącznika nie obciążać). Jeden przewód fazowy idący od przełącznika do drugiej żarówki zaadaptować na neutralny dla sonoffa, który takiego przewodu wymaga. wtedy nie kombinujemy nic przy źródle światła i bez kucia w ścianie, a wystarczy przepiąć w puszcze nad przełącznikiem jeden przewód-tak sądzę, bo nie wiem co w tej puszcze siedzi. Co Kolega na to?
  • Poziom 9  
    Bardzo spoko pomysł, Tumiwisizm - myślę że finalnie z niego właśnie skorzystam :)

Jednak już trochę z wrodzonego "dochodzeniostwa", chciałbym jeszcze ustalić co przeszkadza mi w zrealizowaniu tego drugiego rysunku.

Mianowicie, drobnymi kroczkami zacząłem od po prostu połączenia w kostce przewodów w miejsce tej lampy na środku drugiego rysunku (na razie bez sonoffa na suficie i bez lampy na suficie).
    Włączyłem bezpieczniki, wszystko śmiga - drugie światło zapala się sonoff touch'em.

Poszedłem dalej, dodałem w miejsce tej kostki sonoff sufitowy (jeszcze bez światła do niego, żeby po prostu zamykał obwód ale niczym jeszcze nie sterował).
    Włączyłem bezpieczniki i... sonoff touch mryga, na aplikacji pokazuje się info że ani jeden ani drugi nie mogą znaleźć sieci, a przycisk ręcznie też nie działa i nie przełącza światła.

Powrót do wcześniejszej wersji "instalacji" i wszystko znowu działa - wykluczyłem oczywiście problem z siecią testując 2-krotnie.

Co może być przyczyną takiego zachowania? Gdybym to rozwiązał i doprowadził do ładu to mógłbym już z czystym sercem zamknąć ten rozdział i zrobić jak piszesz - jeden włącznik na oba punkty światła ze słabszymi żarówkami - będzie równomierniej i bez przekombinowania.
  • Poziom 1  
    Czy udało Ci się zrealizować plan z "powrotem" neutralnego do puszki pod włącznikiem? Mam i siebie podobną sytuację i jestem ciekawy czy wszystko zadziałało zgodnie z oczekiwaniami.