Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skoda Fabia I / 1.4 MPi / 2002 - Działające wycieraczki po wyłączeniu silnika, b

Pm37 28 Apr 2019 21:20 3147 3
 • #1
  Pm37
  Level 1  
  Dzień dobry,

  Posiadam Skodę Fabię 1 1.4 MPi z 2002 roku.

  Dzisiaj w trakcie jazdy wystąpił u mnie problem z działającymi wycieraczkami niezależnie od ustawienia manetki i nawet wyłączonego silnika. Dodam, że przedtem nie miałem z nimi problemu (ani z manetką, ani z spalonymi bezpiecznikami, podobnie również przekaźniki, silniczek też nie był wymieniany). Cały problem wyglądał tak: w trakcie jazdy pomimo, że miałem ustawione wycieraczki na najwolniejszy tryb, okazało się, że zaczynają działać na najszybszym możliwym. I dosłownie chwilę później wyświetliła mi się do kompletu kontrolka wspomagania kierownicy (samo wspomaganie działało bez zarzutu), a także przestały działać kierunkowskazy oraz światła awaryjne. Wycieraczki działały także nawet po wyłączeniu silnika.

  Nie mam pojęcia co się wydarzyło dokładnie w mojej Fabii, ale poratowałem się tym, że po wyłączeniu silnika wyjąłem bezpiecznik odpowiadający za wycieraczki, a także odłączyłem na moment klemę z akumulatora, aby spróbować zresetować ewentualny problem z komputerem. Sprawdziłem również bezpieczniki od kierunkowskazów, ale te były sprawne.

  Problem ustąpił z wycieraczkami i pozostałymi objawami, ale nie doszło do zresetowania licznika oraz czasu w Fabii. Dodam, że akumulator był odłączony na ok. 1 minutę. Po ponownym podłączeniu akumulatora uruchomiły się za to samodzielnie światła: przednie prawe pozycyjne i tylne prawe pozycyjne. Przejechałem autem ok. 10 km i problem nie pojawił się ponownie, a działające światłe również zgasły, ale boję się, że problem może wystąpić ponownie.

  Spróbowałem przeszukać google czy u ludzi wystąpił podobny problem, ale wygląda na to, że chyba u nikogo jeszcze każdy z nich na raz.

  Aha - i może mało przydatne, ale od wczoraj dość ostro pada i liczę się z tym, że taka wilgoć też może mieć jakiś wpływ, ale mimo wszystko wolę spytać kogoś bardziej doświadczonego czy miał podobny problem i czy to problem od strony raczej komputera czy może jakaś usterka elektryczna. Celowo rozłączyłem klemę z akumulatora, aby rozewrzeć styki przekaźników.
 • #2
  piachu1994
  Level 38  
  Sprawdź czy na podszybiu nie masz wody. Możliwe że woda przedarła się do środka i robi zamieszanie.
 • #3
  Indyczes
  Level 33  
  Może to zgnita słynna wiązka która leży na lewej podłużnicy. Zobacz w jakim stanie jest ta wiązka.
 • #4
  mlody49888
  Level 2  
  Witam ja mam to samo pomaga podłączenie klemy na chwile mówią żeby sprawdzić przekaźnik moja fabia 1.4 mpi 50kw 2003