Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie garażu z domu - schemat

28 Kwi 2019 22:38 474 29
  • Poziom 31  
    Witam
    Panowie mam plan ogrzewać garaż oddalony od domu o 20m. Powierzchnia garażu ok 190m2 dodatkowo ogrzewać będę mieszkanie na parterze ok 70m2. Posiadam piec Die Dietrich MCR3 24kW. Jak to sensownie podzielić? Montować wymiennik płytowy czy lepiej zalać całą instalację glikolem wraz z mieszkaniem? Wystarczy jeden ciepłomierz czy trzeba montować dwa?
    Następna sprawa, że chce sterować piecem dwoma sterownikami jeden w mieszkaniu drugi w garażu myślę także o zamontowaniu elektrozaworów. Czy to dobre rozwiązanie?

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    Rozważ dociągnięcie gazu do garażu i montaż drugiego kotła. No może nie taniej, ale będzie prosto i przejrzyście, osobny gazomierz, rozliczanie kosztów np na działalność itd.
    Tu trzeba by dać sprzęgło, osobna pompę na dom, osobną na zasilanie wymiennika, i kolejną za wymiennikiem. Do tego sam wymiennik, drogie rury preizolowane, + jakaś komunikacja przewodowa pomiędzy budynkami.
  • Poziom 31  
    Gaz? Projekt i pozwolenie pewnie z 10k w tym brak kominów wentylacji itd.
    Zostaje przy danym rozwiązaniu bo jest tańsze.
  • Poziom 39  
    To zamontuj "pompę ciepła" z dużego klimatyzatora kanałowego.
  • Poziom 31  
    Normalnie wieszam grzejniki mam dużo używanych.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    To najtaniej zalać wszystko lekka mieszanką z glikolem ( na samej wodzie też da radę, gdy wszystko działa, ale w razie awarii...) , dać sprzęgło , dwie pompy( na dom i garaż ) + rurociąg + okablowanie z regulatora tygodniowego z garażu do kotła i zalączania właściwej pompy. Typ rury przesłałem na PW bo linki były z aledrogo.
  • Poziom 31  
    Sprzęgło czyli wymiennik płytowy?
  • Poziom 39  
    To nie to samo.
  • Poziom 31  
    Myślę że powinna wystarczyć jedna pompa która jest w piecu druga na drugim obwodzie do tego dwa elektrozawory, dwa cieplomierze, dwa sterowniki.
    Na obwód garażu dam cieplomierz 3/4'' a na obwód mieszkania 1/2''.
    Garaż podzielony jest na 3 osobne wyjazdy dla 3 osobnych wynajmujących więc kolejne 3 cieplomierze.
  • Poziom 39  
    No to chyba wystarczą Ci 3 ciepłomierze na garaże, reszta kosztów należy do Ciebie.
  • Poziom 31  
    Jeszcze muszę mierzyć mieszkanie i garaż wszystko będzie wynajęte więc muszę wiedzieć jak się rozliczyć.

Zrozumiałem wystarcza 3 w garażu i jeden na mieszkanie zsumuje garaż a drugi pomiar mieszkanie.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jesteś pewien, ze ten kocioł uciągnie dom + garaż 190m2?
    Piszesz coś o dodatkowym mieszkaniu 70m2
    Czy to jest mieszkanie to, które jest już ogrzewane czy też dodatkowo jeszcze jest tam gdzieś takie mieszkanie?
    Jeżeli chodzi o ogrzewanie garaży to najlepiej jest zamontować nagrzewnice, ale wtedy potrzebna będzie nieco wyższa temperatura w obiegu CO.
    Ogrzewanie garażu grzejnikami jest nieekonomiczne.
    Jeżeli chodzi o instalację to jak już sugerowano wcześniej potrzebne są:
    - sprzęgło hydrauliczne
    - przynajmniej 2 pompy CO jedna na dom mieszkalny, druga na garaże
    - siłowniki np. termiczne
    - automatyka (regulatory temperatury dla każdego obiegu grzewczego niezależne + zawory z siłownikami + przekaźniki z 2 lub 3 stykami NO, tyle sztuk, ile jest obiegów) Całość należy podłączyć tak, że regulator steruje jednocześnie zaworem termicznym, a poprzez przekaźnik załącza pompę CO na garaże oraz podaje sygnał do kotła, aby zaczął grzać. Dodatkowo do sterowania pompą CO dla garaży dobrze by było zastosować przekaźnik czasowy z opóźnionym załączeniem. Przekaźnik ten musi dać opóźnienie załączenia pompy CO po to, żeby otworzyły się zawory dla poszczególnych garaży.
    zonkil napisał:
    https://kotly.com.pl/strona-dobor-kotla-30.html?l=pl

250m2
    Żadnych nagrzewnic żadnych sprzęgieł piec wymiennik pompa cieplomierze i tyle.

Skoro wiesz lepiej jak to zrobić to po co pytasz? :)
    Wybacz mi, że się wymądrzam, ale według mojej wiedzy bez sprzęgła i oddzielnych pomp CO na część mieszkalną i garaże będziesz miał spory problem. Po prostu grzejniki w garażu będą zimne, kiedy w domu pojawi się zapotrzebowanie na ciepło, a hasłem do rozwiązania tego problemu to "opory przepływu".
    Nie zapominaj, że musisz ułożyć w ziemi rury, którymi dostarczysz energię do garaży. Odległość od domu do garaży jak sam napisałeś to 20m. Doliczając jeszcze odcinki rur w domu i w garażu to masz razem ze 30mb rury zasilającej i tyleż samo rury powrotnej. Łącznie zatem musisz do garaży przepchnąć wodę przez ok. 60mb rury. Rury preizolowane to zazwyczaj rury plastikowe i podczas układania zapewne pojawią się dodatkowe nierówności, a każda nierówność to dodatkowy opór, tak samo jak i kolejnym oporem jest przepychanie wody w dół (poniżej grzejników w domu w ziemię), a woda ma taką niewdzięczną właściwość, że płynie tam, gdzie jej łatwiej i bliżej, czyli do grzejników w domu. Sama rura także stawia opór.

Z opisu wnioskuję, że zajmujesz się elektroniką to chyba masz pojęcie o elektryczności?
    Wyobraź sobie te 2 obiegi jako 2 obwody prądowe, które chcesz podłączyć do jednego źródła napięcia. Pompa CO to źródło napięcia. Opory przepływów to rezystancje przewodów w obwodach, a moc grzewcza grzejnika to moc elektryczna odbiorników z poszczególnych obwodach.

Tutaj analogia hydraulika -> elektryka jest bardzo duża.

P.S. Tak już Ci napisał Andrzej Lukaszewicz: sprzęgło hydrauliczne to nie to samo co wymiennik ciepła.

P.S.
    Oczywiście możesz dać wymiennik ciepła i odseparować obieg w domu od obiegu garaży. Taki układ ma swoje zalety i wady.
    Zaletą jest możliwość napełnienia obiegu garażowego roztworem glikolu i tego glikolu użyjesz mniej niż gdybyś napełnił całą instalację.
    Musisz dołożyć naczynie przeponowe, grupę bezpieczeństwa oraz dodatkową pompę.

Do wad trzeba zaliczyć duży opór przepływu poprzez wymiennik i podobną sytuację, kiedy pootwierają się zawory termostatyczne w domu to mocno spadnie przepływ poprzez wymiennik.
    Na wymienniku zawsze następuje zmniejszenie sprawności układu.
    Wymiennik, aby pracował dobrze powinien mieć swoją pompę obiegową przez i za wymiennikiem. Bo jak będzie zasilany z tej samej pompy co instalacja CO w domu to po otwarciu się zaworów grzejnikowych, mocno spadnie przepływ wody z kotła poprzez wymiennik.
    Ale podłączenie dodatkowej pompy przed wymiennikiem stwarza kolejny problem, bo pompa ta będzie się szarpać z pompą wbudowaną w kocioł i tu znów potrzebne byłoby sprzęgło.

Reasumując:
    Taniej wyjdzie zamontować sprzęgło, a za sprzęgłem 2 pompy (jedna na dom, a druga na garaże). Dołożyć naczynie wzbiorcze przeponowe, bo to w kotle może być już za małe na całość (dom + garaż). Całość zalać roztworem glikolu.
  • Poziom 31  
    Czy mogę prosić jakiś schemat podłączenia?
    http://tmp.termix.pl/nowa_www/img/galeria/s_pol/s51.jpg

Masz tu układ z kotłem gazowym, sprzęgłem i 2 obiegami z czego jeden z mieszaczem. W Twoim przypadku mieszacz nie jest konieczny, czyli robisz prosty rozdzielacz i 2 pompy CO. Jedna zasila instalację w domu, a druga instalację w garażu.

Rysunki są co prawda błędne, bo przy kotle narysowano filtr skośny na zasilaniu, zamiast na powrocie, a przed pompami przy rozdzielaczu w ogóle nie ma filtrów.
    Ale całość przedstawia ogólną zasadę.
    Jest to układ z kotłem 2-funkcyjnym. Jeżeli jest kocioł 1-funkcyjny z zasobnikiem CWU to przed sprzęgłem od strony kotła powinien się znaleźć zawór przełączający i obieg ładowania zasobnika CWU.
  • Poziom 31  
    Pompy na zasilaniu czy na powrocie? Jakiej mocy ma być sprzęgło?
    Łącznie w tym budynku mam 3 piece na 3 kondygnacjach. Na 2 piętrze jest piec dwu-funkcyjny na pierwszym piętrze jest MCR3 plus zasobnik 300 litrów i na parterze MCR3 który będzie tylko służył do ogrzewania.
    zonkil napisał:
    Pompy na zasilaniu czy na powrocie?

Zasadniczo pompy montuje się na zasilaniu ale to zależy czy są odpowietrzniki i jak są umiejscowione.
    Na wejściu do pompy wytwarza się podciśnienie, a za pompą nadciśnienie.
    Jak przed pompą będziesz miał odpowietrznik to układ będzie się zapowietrzał.
    Dlatego bardzo ważnym jest jak poprowadzić instalację, jak rozmieścić odpowietrzniki i gdzie zamontować pompy.
    Poza tym za pompami trzeba zamontować zawory zwrotne, żeby pompy nie wymuszały sobie wzajemnie obiegów, kiedy pracuje tylko jedna z nich.

zonkil napisał:
    Jakiej mocy ma być sprzęgło?

Co najmniej równej mocy kotła.

zonkil napisał:
    Łącznie w tym budynku mam 3 piece na 3 kondygnacjach. Na 2 piętrze jest piec dwu-funkcyjny na pierwszym piętrze jest MCR3 plus zasobnik 300 litrów i na parterze MCR3 który będzie tylko służył do ogrzewania.

Będziesz podłączał wszystkie kotły do tej dodatkowej instalacji, że teraz o nich wspominasz?
  • Poziom 31  
    Myślę, że 18-19 stopni. Raczej planuję wodę ok 55-65 stopni.
    18-19'C?
    Masz zamiar tam mieszkać jak kobita wyrzuci z domu lub mają tam mieszkać uchodźcy z Syrii? :)
    Najpierw trzeba sobie uzmysłowić po co ma być grzany garaż.
    Będą tam wykonywane jakieś prace mechaniczne, ktoś będzie tam prowadził warsztat samochodowy?
    Jeżeli tak to do wykonywania prac fizycznych ok 16'C to aż za dużo.
    Ogrzewanie grzejnikowe będzie drogie, dużo droższe od nagrzewnic.
    Nagrzewnice mają tę przewagę, że są w stanie bardzo szybko nagrzać powietrze. Czyli mogą być załączane tylko wtedy, kiedy potrzeba np. jak coś chcemy zrobić przy samochodzie.

Jeżeli mają to być tylko i wyłącznie garaże do garażowania samochodów to podgrzewanie takiego garażu mija się z celem. Nic gorszego nie można zafundować samochodowi jak podgrzewany garaż. W takich garażach auta takie bardzo szybko zeżre korozja, ponieważ woda z solą jest najbardziej korozyjna, a przez wiele godzin po rozmrożeniu auta będzie utrzymywała się w garażu wysoka wilgotność. Lód i śnieg rozmrażając się będą ściekały na podłogę tworząc kałuże.
    Sól uwięziona w śniegu czy w lodzie nie jest tak destrukcyjna jak w przypadku wody i wilgotnego powietrza.
  • Poziom 31  
    W dwóch garażach jest stolarnia. W trzecim mechanika. Myślę, że max 16 wystarczy.
  • Poziom 31  
    Chcę dać grzejniki bo zostały po wymianie na nowe w domu gdzie mieszkam. Mam łącznie 15 sztuk. Dwa boxy zrobię na grzejnikach a do trzeciego kupię nagrzewnicę.
  • Poziom 31  
    A więc tak. Zastosowałem jednak sprzęgło hydrauliczne przy wymienniku pewnie musiałbym zastosować elektrozawory. Na dzień dzisiejszy instalacja przy piecu wygląda tak:
    Ogrzewanie garażu z domu - schemat
    Jutro uruchamiam piec wraz z grzejnikami w domu. Pozostaje pociągnąć instalację do garażu co wiąże się z przekopaniem kanału oraz spiąć sterowanie pomp. W dwóch garażach będę montować nagrzewnice wodne a w jednym grzejniki gdzie grzane ma być cały czas. Całość zaleję roztworem z glikolem.
  • Poziom 31  
    Zastanawiam się czy jest sens montować układy opóźniające do dwóch dodatkowych pomp? Tak aby po wyłączeniu pieca pracowały jeszcze kilka minut?
  • Poziom 31  
    Panowie jaką grubość otuliny zastosować do ocieplenia ALUPEX DN25 który będzie łączyć dom z garażem? Dodam, że obie rury będą umieszczone w rurze kanalizacyjnej 160 zakopanej na głębokości 120cm. Myślę o otulinie 20mm i nie wiem czy nie za dużo czy nie za mało?

Dziękuję za pomoc.
  • Poziom 31  
    Jaki sens ma zakopanie na ponad 150cm? Wg mnie 120cm wystarczająco.
    Rura osłonowa 25mm ma średnicę zewnętrzną ~80mm więc bez problemu zmieści się do rury 160.
  • Poziom 31  
    Sprawdź jakie są w Twojej okolicy wytyczne w wodociągach odnośnie zagłębienia rurociągów. Są związane z głębokością przemarzania gruntu. Zwykle jest to 0,8-1.4m, ale i tak tam gdzie jest to 1m zagłębienie jest minimum 1,5m. Co do izolacji PEX, będziesz próbował włożyć to się przekonasz. Pomijam fakt, ze rura fi160 to DN150, czyli średnica zewnętrzna -2xgr ścianki, ale PEX jest zwykle w rolkach i nigdy idealnie jej nie wyprostujesz. Jeśli zamierzasz każdą rurę umieścić w osobnych rurach to OK.
  • Poziom 31  
    Dorwałem otulinę 25mm w bardzo dobrej cenie i mam zamiar całość dodatkowo owinąć taśmą. Jak będzie problem to będę stosować mniejsze odcinki rur oraz dobre smarowanie.
    Strefa zamarzania w Krakowie to 120cm. Dodam, że cała instalacja będzie zalana glikolem.